Jak wymienić linkę sprzęgła

Jak wymienić linkę sprzęgła?

Opublikowano: 23 lutego 2023

Linka sprzęgła to niepozorny, acz bardzo ważny element w pojeździe. Zdarza się, że – jak każda część w aucie – z czasem ulega ona uszkodzeniu lub zużyciu. Taka linka wymaga naprawy – wymiana linki sprzęgła może się odbyć samodzielnie lub w warsztacie mechanicznym. Do jej wymiany wystarczy zestaw podstawowych narzędzi i cierpliwość (cały proces może zająć nawet kilka godzin).

Czym jest linka sprzęgła?

Linka sprzęgła jest zwojem splecionych stalowych drutów, które zostały umieszczone w wytrzymałej, trwałej, plastikowej osłonie. Łączy ona tzw. łapę (element wykonawczy tarczy sprzęgła) z pedałem. Takie połączenie zapewnia odpowiednią reakcję na wciśnięcie pedału przez kierowcę, a także umożliwia łączenie i rozłączanie napędu między silnikiem i skrzynią biegów. Gdy linka sprzęgła ulegnie zerwaniu czy uszkodzeniu, konieczna będzie wymiana linki sprzęgła. 

Przyczyny uszkodzeń linki sprzęgła. Kiedy wymiana linki sprzęgła?

Linka sprzęgła może ulec w miarę lat uszkodzeniu lub zużyciu. Natężona eksploatacja powoduje szybsze zniszczenie stalowych włókien, co w efekcie doprowadzi do całkowitego zerwania linki i trwałego unieruchomienia pojazdu. Jedną z częstych przyczyn zużycia linki sprzęgła jest również korozja. 

Objawy uszkodzenia linki sprzęgła

Linka sprzęgła nie daje wyraźnie zauważalnych objawów zużycia. Istnieje jednak kilka podstawowych objawów jej uszkodzenia. Kiedy zaczynają puszczać pojedyncze włókna linki, pojawiają się takie objawy jak m.in. zakleszczanie lub zacinanie się pedału w jednej pozycji, nadmierny opór podczas wciskania pedału sprzęgła, a także dziwne dźwięki, dochodzące z pedału przy jego wciśnięciu (np. piski, kliknięcia). 

Warto już wcześniej mieć na uwadze wszelkie początkowe objawy. Linka sprzęgła nie zrywa się od razu całkowicie (jej włókna przecierają się stosunkowo powoli). Jeżeli jednak nie wychwycisz odpowiedniego momentu, kiedy jest już bardzo przetarta, może spotkać Cię nieprzyjemna niespodzianka. Jeśli awaria linki sprzęgła ma miejsce podczas jazdy na pierwszym biegu, trudno jest przepchać samochód na pobocze. Jeżeli natomiast linka zrywa się na innych biegach, nie można już prowadzić auta na nich prędkościach. Wtedy konieczna będzie wymiana linki sprzęgła. 

Wymiana linki sprzęgła krok po kroku

Jeśli chcesz wymienić linkę sprzęgła, musisz wpierw zakupić nową część. Nowe linki sprzęgła nie są drogie – ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych (od 20 zł) – mogą się jednak różnić w zależności od modelu i marki pojazdu. Przed zakupem warto zbadać na podstawie numeru VIN, czy potrzebna jest linka z samoregulacją, czy raczej bez tej funkcji. 

Kiedy już zakupisz nową linkę sprzęgła, możesz rozpocząć jej wymianę linki sprzęgła. Pierwszy krok to poluzowanie śrub mocujących przednie koło (od strony kierowcy). Auto powinno zostać podniesione – najlepiej przy pomocy lewarka, dodatkowo z zabezpieczeniem w postaci drewnianego klocka, koła zapasowego, kobyłki warsztatowej (ustawiamy je pod samochodem). Musisz zlokalizować linkę. Najczęściej znajduje się ona z lewej strony auta, w dolnej części komory silnika. Wiele zależy jednak od modelu auta – w niektórych samochodach linka może przebiegać niedaleko grodzi czołowej lub znajdować się pod innymi elementami (np. akumulatorem, filtrem powietrza). 

Wymiana linki sprzęgła (https://motointegrator.com/pl/pl/uslugi/75-wymiana-linki-sprzegla) polega na odkręceniu elementów, które mocują wadliwą część. Owa linka powinna zostać odpięta z dwóch stron – cięgna pedału, łapy sprzęgła. Przyda się do tego klucz płaski. Czasem konieczny będzie także demontaż zaślepek, które osłaniają linkę od dołu. 

Gdy zdemontujesz uszkodzoną linkę sprzęgła, musisz przystąpić do montażu nowej. Ma ona być założona identycznie, co poprzednia. Na początku musisz włożyć linkę do wnętrza komory silnika, a następnie przymocować do cięgna pedału i łapy sprzęgła (przy okazji zakręcając odpowiednie śruby). To finalny krok.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...