Piotr Henicz

Jak zorganizować bezpieczny wyjazd za granicę w czasie pandemii Covid?

Opublikowano: 21 września 2021

Jak zorganizować bezpieczny wyjazd za granicę w czasie pandemii Covid? Jaki kierunek wybrać? Jak wybrać biuro podróży? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oferty turystycznej w czasie pandemii? – dla Magazynu VIP mówi Piotr Henicz, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i wiceprezes Biura Podróży ITAKA.

Zbliża się kolejna fala pandemii Covid. W różnych krajach sytuacja pod tym względem wygląda bardzo różnie. Czy wyjazd, podróżowanie za granicę jest bezpieczne? Czy wakacje za granicą są obecnie dobrym wyborem, czy lepiej zaplanować je w kraju?

Piotr Henicz – Przede wszystkim pamiętajmy, że planując bezpieczny wyjazd za granicę wiele zależy od nas samych. Poziom bezpieczeństwa, czy ryzyko zachorowania nie zależy od tego czy zdecydujemy się na urlop w Polsce czy za granicą. Kilkugodzinny przelot samolotem w żadnym wypadku nie jest mniej bezpieczny niż podróż koleją, a przepisy sanitarne obowiązujące w polskich i zagranicznych hotelach są bardzo zbliżone.

Jak zorganizować bezpieczny wyjazd za granicę w czasie pandemii Covid? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oferty turystycznej w czasie pandemii?

Piotr Henicz – Zarówno z uwagi na sprawowaną funkcję w Polskiej Izbie Turystyki jak i doświadczenie w zarządzaniu największą polską firmą turystyczną, rekomenduję wszystkim osobom, które planują bezpieczny wyjazd za granicę, aby szczególnie w aktualnej, nie do końca stabilnej sytuacji pandemicznej, powierzać organizację swoich wakacji profesjonalistom, czyli przede wszystkim biurom podróży zrzeszonym w Polskiej Izbie Turystyki, co jest gwarancją wiarygodności i rzetelności.

Planując bezpieczny wyjazd za granicą – bezpieczne wakacje, jak sprawdzić, czy dany kierunek podróży jest bezpieczny?

Piotr Henicz – Bezpieczeństwo zależy od wielu czynników, nie tylko od aktualnej sytuacji epidemicznej w krajach docelowych. Poza wysoce wyspecjalizowanymi firmami, specjalizującymi się w turystyce ekstremalnej, w interesie touroperatorów leży taki dobór destynacji, aby zapewnić klientom maksymalne bezpieczeństwo. O aktualnej sytuacji w kraju, do którego się wybieramy, możemy  dowiedzieć się np. na stronach MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych, lub korzystając informacji na stronach touroperatorów np. www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje. Do przypadkowych źródeł internetowych należy odnosić się z dużą rezerwą, mogą wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebny stres.

Czy biura podróży mają obowiązek informowania swoich klientów, przy sprzedaży oferty turystycznej, o sytuacji w danym kraju w zakresie Covid? Czy zależy to tylko od rzetelności biura podróży i agenta?

Piotr Henicz – Obowiązek informacyjny touroperatora wynika z Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Zgodnie z Art. 40. 1. organizator turystyki lub agent turystyczny, w przypadku, gdy impreza turystyczna jest sprzedawana za jego pośrednictwem, udziela podróżnemu, zanim podróżny ten zwiąże się jakąkolwiek umową o udział w imprezie turystycznej lub odpowiadającą jej ofertą, następujących informacji (…):ogólne informacje o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych dotyczących udziału w imprezie turystycznej. W przypadku Itaki, klient od nas dostaje potwierdzenie rezerwacji opcjonalnej, przed zapłaceniem, oraz dokumenty podróży dla rezerwacji stałej (nierzadko także zanim zapłaci) z tekstem „Informacje dodatkowe”. Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju można znaleźć na : https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. Aktualne warunki wjazdu do wybranego kraju w związku z Covid-19 na:  https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/ oraz w punktach sprzedaży.
Zanim klient skieruje kroki do biura, czy zrobi rezerwację online, w opisach imprez na www w zakładce „mapa i informacje o regionie” znajdzie tekst  ( podaję przykładowy, w zależności od kierunku): Ważne! Podróże podczas Covid-19. Dowiedz się więcej o testach i warunkach wjazdu: https://www.itaka.pl/bezpieczne-wakacje/turcja/.

Czy zaszczepieni przeciw Covid mają większe udogodnienia w podróżowaniu? Czy muszą robić testy na Covid? Czy podlegają kwarantannie? Czy są, jeśli tak to jakie, ogólne rozwiązania w tym zakresie w krajach Unii Europejskiej? Czy zależy to od przepisów danego kraju, które należy prześledzić decydując się na dany kierunek?

Piotr Henicz – Coraz większy odsetek klientów obsługiwanych przez biura podróży, co szczególnie widoczne jest w tym roku, stanowią klienci regularnie wyjeżdżający na zorganizowane wakacje. Mając na uwadze ewentualne utrudnienia w podróżowaniu, a jednocześnie nie zamierzając zrezygnować ze swojego stylu życia, duża część klientów, doświadczonych podróżników, jest w pełni zaszczepiona i posiada Unijne Certyfikaty Covidove, ułatwiające przemieszczanie się. Aktualnie osoby w pełni zaszczepione mogą podróżować do większości obsługiwanych  turystycznych destynacji oraz są zwolnione z kwarantanny po powrocie do Polski. Testy wymagane są m.in. przy wjeździe na Zanzibar, do Szwajcarii i na Seszele. Przepisy wjazdowe i wymagane procedury (np. formularze lokalizacyjne) pozostają w gestii władz krajów docelowych i podlegają dość częstym zmianom, co dla touroperatorów, szczególnie tych pracujących z wieloma rynkami jest dużym utrudnieniem, wymagając ciągłego monitorowania oraz aktualizacji informacji dla klientów.

Decydując się na wypoczynek za granicą, czy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie związane z sytuacjami Covid?

Piotr Henicz – Gorąco rekomenduję rozszerzenie ubezpieczenia. Nie są to koszty, które mają zasadniczy wpływ na końcową cenę wakacji, a poza wymierną pomocą i zabezpieczeniem w razie zachorowania, dają „komfort psychiczny”, bezcenny podczas wyczekiwanego wyjazdu.

Czy dodatkowe ubezpieczenie podróży zabezpieczające turystę w zakresie nagłej sytuacji związanej z Covid: tj. zachorowanie, przymusowa kwarantanna, oferowane przez biura podróży jest standardowe  tzn. wszystkie biura mają takie samo, czy są różne ubezpieczenia na rynku w tym zakresie? Jeśli są różne, na co należy zwrócić uwagę wykupując takie ubezpieczenie?

Piotr Henicz – Biura Podróży proponują podobne w swoich kategoriach i zbliżone cenowo ubezpieczenia, ale współpracują z różnymi towarzystwami ubezpieczeń. Przykładowo klientów Itaki ubezpiecza ERGO Ubezpieczenia Podróży. Przy decyzji o wyborze rodzaju ubezpieczenia powinniśmy wziąć po uwagę swój stan zdrowia, np. choroby przewlekłe, sposób spędzania wakacji – np. uprawianie sportów. Zawsze warto, aby polisa obejmowała także Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. W przypadku szczególnego okresu jakim jest pandemia warto zwrócić uwagę, czy polisa obejmuje kompleksową ochronę na wypadek zachorowania na Covid-19 podczas wakacji oraz pokrycie dodatkowych kosztów na wypadek kwarantanny w miejscu wypoczynku.

 Jakie kierunki podróży poleciłby Pan osobom, planującym wyjazd?

Piotr Henicz – Trudno szczególnie wyróżniać jakiś konkretny kierunek, każdy z proponowanych przez polskie biura podróży ma swoich pasjonatów i jest adresowany do konkretnego klienta.  Miłośnikom Egiptu mogę polecić Marsa Alam, tym którzy kochają egzotyczne klimaty – Malediwy,  czy Zanzibar. Wspaniała pogoda czeka także na Wyspach Kanaryjskich. Do końca października przedłużone są operacje czarterowe do Turcji, początek października br. można spędzić jeszcze także w ukochanej przez Polaków Grecji.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...