podatek od kryptowalut

Jaki PIT obowiązuje w przypadku kryptowalut?

Opublikowano: 12 stycznia 2023

Inwestowanie w kryptowaluty z każdym rokiem zyskuje na popularności. Wiele osób zastanawia się, czy ich nabycie należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. Odpowiedź jest twierdząca. Jaki więc PIT obowiązuje w przypadku kryptowalut? Jaka jest podstawa ich opodatkowania i do kiedy należy złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym? Odpowiadamy!

Czy z kryptowalut należy się rozliczać?

Odpowiedź brzmi – tak. Obowiązek rozliczenia ma każda osoba lub firma, która w roku podatkowym uzyskała przychody z racji zbycia kryptowalut. Zeznanie należy złożyć także w sytuacji, kiedy podatnik nie uzyskał przychodów, ale poniósł koszty na ich zbycie. Podstawą do rozliczenia wirtualnych walut jest PIT-38, a podatek dochodowy w ich przypadku wynosi 19%.

Zeznanie podatkowe można rozliczyć w formie papierowej (zanosząc lub przesyłając druk do urzędu skarbowego) lub drogą elektroniczną (korzystając z platformy e-Deklaracje lub w usłudze Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy). Rozliczenie należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2023 roku. W przypadku nie przesłania rozliczenia w terminie, należy liczyć się z prawnymi konsekwencjami.

Podstawa opodatkowania – jak ją obliczyć?

Poznaj podstawę opodatkowania i łatwo rozlicz podatek od kryptowalut. W pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę, że opiera się ona o dochód. Jest on rozumiany jako koszty uzyskania przychodów odjęte od wartości przychodu. W tym miejscu warto bardziej szczegółowo wytłumaczyć, co dokładnie oznaczają obydwa przywołane pojęcia.

Mianem przychodu określamy zyski finansowe wygenerowane za pomocą sprzedaży kryptowalut na giełdzie, wolnym rynku lub w kantorze, w wyniku czego są one wymieniane na realną walutę. Co jednak ważne – jako przychód rozumiane jest także nabycie towarów, usług lub prawa majątkowego korzystając z płatności w walucie wirtualnej. 

Drugim pojęciem wymagającym wyjaśnienia są koszty uzyskania przychodu. Są to wszelkie udokumentowane wydatki na nabycie wirtualnej waluty, a także koszty samego zbycia kryptowaluty (w tym poniesione na pośredników). Wszystkie poniesione koszty należy udokumentować w zeznaniu podatkowym – niezależnie od uzyskanych przychodów.

W sytuacji, kiedy w danym roku podatnik nie uzyskał żadnych przychodów z racji zbycia kryptowalut lub koszta przewyższyły przychód, wygenerowana nadwyżka automatycznie przejdzie na kolejny rok podatkowy. Warto wiedzieć, że do kosztów wliczane są jedynie wydatki związane z nabyciem kryptowaluty, a nie np. koszty finansowania jej zakupu.


PIT 2023 – pamiętaj o rozliczeniu podatku w terminie

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...