PIT 2023

PIT 2023 – pamiętaj o rozliczeniu podatku w terminie

Opublikowano: 10 lutego 2023

Wszystkie osoby fizyczne, które osiągnęły dochód w ciągu roku podatkowego, są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej i zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Polskie prawo podatkowe jest jednak skomplikowane, przez co złożenie PIT za 2022 przyprawia trudności wielu osobom. Dotyczy to nie tylko podatników z dochodami z wielu źródeł, ale i osób, które uzyskiwały dochody wyłącznie z jednego źródła. Jak rozliczyć PIT szybko i sprawnie? Co zrobić, by uniknąć błędów w rozliczeniu formularza PIT?

  1. Co obejmuje rozliczenie PIT 2023?
  2. PIT rozliczenie – kto składa formularz PIT w urzędzie skarbowym?
  3. Niedopłata podatku – jak zapłacić podatek PIT?
  4. Popularne ulgi podatkowe w Polsce

Aby rozliczyć pit, należy wypełnić odpowiedni formularz PIT i przesłać go do właściwego urzędu skarbowego. Należy w nim wpisać podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko, adres, dane dotyczące dochodu, wydatków i ulg oraz informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne. Po wysłaniu formularza należy oczekiwać na odpowiedź z urzędu skarbowego, a następnie uregulować zaległe podatki, jeśli zaliczki odprowadzone przez płatnika okazały się za niskie w ogólnym rozliczeniu. W przypadku nadpłaty podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot podatku na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Dowiedz się więcej o rozliczeniu PIT w roku 2023.

Co obejmuje rozliczenie PIT 2023?

Wypełniając formularz, podatnik wpisuje wszystkie dochody i wydatki, które uzyskał w danym roku podatkowym. Dochody są następnie zsumowane i zmniejszone o wszelkie ulgi podatkowe oraz odliczenia. Suma ta staje się podstawą do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik może zapłacić podatek lub otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Po zakończeniu procesu rozliczania PIT podatnik zatwierdza formularz i wysyła go do właściwego Urzędu Skarbowego. Rozliczanie PIT jest obowiązkowe bez względu na to, z jakiego źródła pochodzą przychody. Można uzyskiwać je zarówno z pracy na etacie, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli umowy zlecenie i umowy o dzieło. Dotyczy to również przychodów z działalności gospodarczej.

PIT rozliczenie – kto składa formularz PIT w urzędzie skarbowym?

PIT 2023 w Polsce składają osoby fizyczne oraz osoby prawne, które są zobowiązane do tego podatku. Osoby fizyczne składają PIT w zależności od posiadanych dochodów oraz formy opodatkowania PIT36, PIT36L, PIT37, PIT38, PIT39 lub PIT28. Osoby prawne składają deklarację PIT8C. Dla przedsiębiorców przeznaczony jest formularz PIT-36. Podatek PIT należy płacić, nawet gdy przedsiębiorca jest czynnym płatnikiem VAT. Obowiązek złożenia PIT dotyczy też osób, które mają zyski z praw autorskich, najmu i innych mniej popularnych źródeł. Co ważne, każde zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie określonym w ustawie. Terminy są różne dla poszczególnych formularzy, stąd powinno się je dokładnie sprawdzać. Urząd skarbowy nie robi żadnych wyjątków od obowiązujących przepisów.

Jeśli podatnik ma niewiele czasu, może wygodnie złożyć PIT 2023 przez serwis podatki gov. Dzięki rządowej stronie można błyskawicznie rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu. Elektroniczny formularz ma taką samą wartość jak tradycyjne zeznanie podatkowe składane w formie papierowej. Korzystanie z serwisu ePITy jest jednak wygodniejsze i coraz częściej wybierane przez podatników. Serwis jest dostępny przez cały tydzień, dlatego PITy 2023 można bez przeszkód składać w dni wolne od pracy.

PIT 2023

Niedopłata podatku – jak zapłacić podatek PIT?

Zaliczki na podatek dochodowy mogą okazać się zbyt wysokie. W takim przypadku podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W tym celu musi wskazać, w jaki sposób urząd skarbowy ma zwrócić mu składki. Najszybciej otrzyma się zwrot nadpłaconego podatku prosto na konto bankowe. Wybierając opcję rozlicz PIT online, w formularzu należy podać numer rachunku bankowego, na który ma przyjść przelew. Nie musi to być konto należące do podatnika. Równie dobrze może podać konto współmałżonka, rodzica lub innej wskazanej osoby. Urząd skarbowy zapewnia dowolność pod tym względem. A co jeśli zaliczki są za niskie? W takiej sytuacji obowiązkowa jest dopłata podatku. Gdzie zapłacić podatek dochodowy? Podatek dochodowy należy zapłacić w urzędzie skarbowym, poprzez przekaz pocztowy lub za pośrednictwem banku. Wpłaty dokonuje się na mikrorachunek wygenerowany indywidualnie dla każdego podatnika.

Popularne ulgi podatkowe w Polsce

PIT za 2022 daje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Wśród nich od lat najpopularniejsza jest ulga rodzinna dla rodziców lub opiekunów prawnych, którzy mają na utrzymaniu dziecko uczące się do ukończenia 26. roku życia. Ulga zapewnia zwrot podatku w wysokości ponad 1100 zł na pierwsze i drugie dziecko, a w przypadku rodzin wielodzietnych ulga na kolejne dzieci jest jeszcze wyższa. Można z niej skorzystać każdego roku. Rodziny z jednym lub dwójką dzieci są objęte progiem dochodowym, natomiast rodziny wielodzietne mogą korzystać z ulgi bez żadnych ograniczeń dochodowych.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...