rolety do kuchni

Jakie rolety do kuchni wybrać?

Opublikowano: 15 marca 2024

Jeśli szukasz informacji o tym, jaką przesłonę okienną warto wybrać do kuchni, dobrze trafiłeś! Dzisiejszy wpis poświęcamy roletom kuchennym, przedstawiając wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Zobacz, czym cechują się różne przesłony okienne i wybierz do swojej kuchni tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania!

Jaką funkcję ma pełnić roleta?

Łatwiej będzie Ci wybrać określony typ rolet do kuchni, jeśli jasno określisz funkcje, jakie mają one pełnić. Przemyśl czy roleta ma przede wszystkim zapewniać dyskrecję domownikom przy zapalonym świetle, czy może wyłącznie przesłaniać okno od dołu, aby ukryć zawartość kuchennego blatu. Być może szukasz przesłony okiennej do kuchni z oknem skierowanym na południe, którego nie chcesz całkowicie zaciemnić, lecz nieco zminimalizować nagrzewanie się pomieszczenia? Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, a odpowiedź na pytanie „jakie rolety do kuchni wybrać” nasunie się sama!

Zwykłe rolety okienne

W większości kuchni sprawdzają się doskonale zwykłe rolety kuchenne – wystarczy wybrać pasujący do danej aranżacji kolor tkaniny. Zasłonięta w ciągu dnia roleta w jasnym kolorze wpuszcza do wnętrza nieco światła, dzięki czemu kuchnia nie jest całkowicie zaciemniona i można w niej wykonywać podstawowe czynności bez zapalania światła. Ciemniejsze kolory tkanin słabiej przepuszczają promienie słoneczne, dlatego czasami praktyczniejsze okazuje się niedociągnięcie rolety do końca – niewielka, nieosłonięta powierzchnia okna wpuści do wnętrza wyłącznie tyle światła, by wygodnie poruszać się po kuchni i nie czuć, jak słońce razi w oczy. W nocy, gdy wewnątrz świeci się światło, zaciągnięta roleta zapewnia 100% dyskrecji domownikom.

Stosunkową nowością są w Polsce rolety typu screen. Cechują się one wszystkimi wspomnianymi powyżej właściwościami, dodatkowo jednak da się przez nie wyjrzeć na zewnątrz. Tkanina tego typu rolety to tak naprawdę gęsty splot. Stając tuż przy nim, można zobaczyć to, co dzieje się po drugiej stronie rolety, samemu pozostając niezauważonym.

Rolety termoizolacyjne tzw. plaster miodu

Słońce nie oszczędza Twojej kuchni, a w lecie promienie niemiłosiernie nagrzewają pomieszczenie? Przemyśl zakup rolet termoizolacyjnych, polecanych między innymi na szybko nagrzewające się poddasza domów jednorodzinnych. Czym się one cechują?

Wnętrze rolety przypomina budową plaster miodu. Powietrze w komorach plastra działa jak poduszka, która zmniejsza nagrzewanie się pomieszczenia – sama przejmuje ciepło z promieni, w minimalnym stopniu przekazując je do wnętrza. Ten typ rolet nie tylko zapobiega nagrzewaniu się kuchni, ale też skutecznie zapobiega uciekaniu z niej ciepła w okresie jesienno-zimowym. Rolety termoizolacyjne nie tylko poprawiają komfort korzystania z kuchni, ale też wspierają domowy budżet przeznaczony na ogrzewanie domu zimą.

Zasłoń okno od dołu – wybierz rolety plisowane!

W domach jednorodzinnych w oknach kuchennych szczególnie dobrze sprawdzają się plisy. Plisy można bowiem dowolnie ustawić na oknie, rozciągając je np. od dołu lub wyłącznie w centralnej części okna. W kuchniach znajdujących się na parterze przysłanianie okna od dołu bywa szczególnie przydatne – plisa może zasłonić przed wzrokiem przechodniów wyłącznie bałagan na kuchennym blacie, ale też domownika gotującego obiad, pozostawiając wyższe partie okna odsłonięte.

Rolety plisowane są dostępne także jako plisy termoizolacyjne (plisy plaster miodu), o właściwościach wspomnianych w poprzednim akapicie.

Rolety blackout

Rolety blackout to z kolei rozwiązanie często wybierane przez mieszkańców bloków w dużych miastach. Część z nich narzeka, że o ile korzystanie kuchni w ciągu dnia jest całkowicie komfortowe, o tyle w nocy niezwykle drażni ich świecąca prosto w okno latarnia lub migający neon. Zwykła roleta, jak już zostało wspomniane, może przepuszczać trochę światła. Jeśli chcesz całkowicie się od niego odizolować, wybierz roletę w pełni zaciemniającą pomieszczenie. Roleta blackout osłoni Twoją kuchnię od irytującego, migającego neonu i pozwoli wygodnie korzystać z kuchennego oświetlenia.

A może roleta dzień-noc?

Jeśli chcesz mieć możliwość wielu ustawień rolety w kuchni, wybierz rolety dzień-noc. To rolety składające się z dwóch warstw materiału, gdzie każda warstwa jest uszyta z naprzemiennych przezroczystych i nieprzezroczystych pasów. Sterując roletą, możesz ustawić pasy tak, aby nakładały się na siebie (a co za tym idzie, dało się wyjrzeć na zewnątrz przez roletę) lub mijały się (i całkowicie zasłaniały pomieszczenie). Dzięki roletom dzień-noc możesz stworzyć delikatny półmrok w kuchni i częściowo zasłonić przed przechodniami to, co się w niej dzieje. To też doskonałe rozwiązanie, jeśli masz w kuchni kwiaty i chcesz, by chociaż odrobina słońca dostawała się do pomieszczenia.

Jeśli bierzesz pod uwagę żaluzje, zamiast rolet dzień-noc możesz zdecydować się też na żaluzje drewniane. Podobnie jak rolety dzień-noc dają one wiele możliwości ustawień, a przy tym są odporniejsze na trwałe zabrudzenia. Drewniane żaluzje sprawdzą się zwłaszcza w kuchniach urządzonych tradycyjnie, w stylu skandynawskim i boho, wnosząc do nich wiele przytulności i domowego ciepła.

materiał sponsorowany 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
odbiór mieszkania
Każdy marzy o idealnym domu, który zagospodaruje wed...
Klimatyzator kasetonowy
...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...