karta kredytowa

Karta kredytowa – co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Opublikowano: 8 marca 2022

Płatności kartą stały się tak popularne, że niemalże dokonujemy ich automatycznie. Warto jednak pamiętać, że samych kart jest kilka rodzajów. Jedne dają nam dostęp do środków na naszym koncie bankowym, inne umożliwiają pożyczenie środków od banku. Tym drugim rozwiązaniem jest karta kredytowa. Dzięki niej możemy opłacać różne zakupy bezgotówkowo, korzystając ze środków przyznanych nam przez bank. Co trzeba wiedzieć o tej karcie, aby móc się nią posługiwać bezpiecznie?

Karta kredytowa to zobowiązanie wobec banku

Kiedy płacimy kartą, zwykle nie myślimy o tym, z jakiego konta pobrane zostaną środki. Po prostu podajemy sprzedawcy kartę lub wpisujemy jej dane w ramach płatności za zakupy internetowe. Jednak korzystając z kart kredytowych, warto zdawać sobie sprawę, że dysponujemy pieniędzmi banku, a nie swoimi.

Pod nazwą „karta kredytowa” kryje się limit kredytowy przyznawany przez bank. Ma on postać karty płatniczej, na której ulokowana jest konkretna pula środków. Zatem płatności kartą kredytową są zobowiązaniem wobec banku. Korzystając z tego środka płatniczego, można wydawać środki na drobne zakupy, ale i wykorzystać całą przydzieloną pulę jednorazowo. Środki do płatności pobierane są z indywidualnego rachunku kredytowego, a kiedy spłacamy kredyt w karcie, wracają one na ten właśnie rachunek.

Można więc powiedzieć, że jest to kredyt. Używając karty i płacąc nią, zaciągamy kredyt wobec banku. Choć umowę o kartę kredytową podpisujemy raz i może ona być bezterminowa, to musimy sobie zdawać sprawę, że środki, którymi będziemy płacić, cały czas należą do banku. Mimo to jest to świetny środek płatności, który może pomóc zbudować nam historię kredytową albo po prostu zapewnić bezpieczeństwo finansowe nawet w nagłych wypadkach.

Jak spłacać kredyt w karcie?

Spłacanie karty kredytowej jest dość specyficzne. Tak samo, jak elastycznie można jej używać do opłacania zakupów, tak również można ją spłacać. Co to oznacza w praktyce? Każda karta ma określony limit, z którego można korzystać. Również określony jest okres bezodsetkowy, czyli taki, w którym można spłacić zobowiązanie bez dodatkowych kosztów.

Przykładowo na karcie kredytowej został nam przyznany limit w wysokości 10 tysięcy złotych. Zapłaciliśmy nią za zakupy o wartości 1000 złotych. Oznacza to, że możemy jeszcze wydać 9 tysięcy złotych. Jeśli będziemy chcieli spłacić wykorzystaną kwotę, możemy wpłacić równo 1000 złotych w ciągu okresu bezodsetkowego. Wtedy znów będziemy mieli do dyspozycji 10 tysięcy złotych, a bank nie naliczy nam odsetek od kredytu. Druga możliwość to spłacenie należności kilkoma wpłatami. Nie musimy jednorazowo wpłacać pożyczonego tysiąca złotych. Możemy dokonać 4 wpłat po 250 złotych w okresie bezodsetkowym.

Kartę można spłacać też, korzystając z opcji minimalnej spłaty ustalonej przez bank. Gdy zużyjemy zbyt dużo środków i nie będziemy w stanie ich oddać w czasie, gdy bank nie nalicza odsetek, nic się nie stanie. W określonym dniu miesiąca skończy się poprzedni okres, a bank wyznaczy nam kwotę minimalnej spłaty. Należy ją wpłacić w wysokości nie mniejszej niż ustalona. Oczywiście możemy wpłacić więcej, a limit kredytowy podniesie się o wpłaconą kwotę. W ten sposób możemy spłacać zobowiązanie w ramach karty kredytowej nawet przez wiele lat.

Zalety i wady używania karty kredytowej

Regularne korzystanie z limitu kredytowego może nam sprzyjać, jeśli chcemy zbudować historię rzetelnego klienta w banku. Spłata karty zgodnie z planem lub też elastyczne korzystanie z niej i spłacanie wydatków, jest premiowane przez bank. Ponadto nawet jeżeli posiadamy taką kartę, nie musimy z niej korzystać. Możemy ją mieć na wszelki wypadek albo zużyć limit raz, a potem spłacać go, korzystając z ustalonej minimalnej kwoty spłaty. Mądrze korzystając z linii kredytowej, uzyskamy finansowe wsparcie, które może nam się przydać do zaspokajania codziennych potrzeb, jak i zachcianek. Wadą posiadania tej karty jest łatwość jej używania. Możemy wydać zbyt dużo lub też zobowiązać się do spłaty przez wiele miesięcy, przez jeden nieprzemyślany wydatek. Jeśli będziemy używać jej tylko w razie potrzeby i zachowamy kontrolę nad swoimi finansami, będzie bardzo wartościowym środkiem płatniczym.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...