Menu
karta kredytowa

Karta kredytowa — czy z przyznanego na karcie limitu mogą korzystać członkowie rodziny?

Chcesz zachować finansową płynność mimo nieprzewidzianych wydatków? Szukasz najtańszego na rynku kredytu, który pozwoli zrealizować cele i plany? Chcesz robić zakupy wygodnie i płacić za nie tak, jak lubisz? Sięgnij po niedrogą kartę kredytową. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, czy z przyznanego na karcie limitu mogą korzystać członkowie rodziny.

Karta kredytowa to specyficzny rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych wypłacanych na konto przybiera bowiem formę odnawialnego limitu środków na karcie. Przy pomocy karty możesz płacić w tradycyjnych i internetowych sklepach oraz w punktach usługowych. Możesz także rezerwować bilety, noclegi w polskich i zagranicznych hotelach oraz wynajmować auta w wypożyczalniach. Każda transakcja wykonana kartą zmniejsza limit, każda spłata go odbudowuje. Wysokość limitu kredytowego zależy od zdolności kredytowej wnioskującego. Przed wydaniem decyzji o przyznaniu karty bank skrupulatnie ją ocenia.

Limit na karcie kredytowej a zdolność kredytowa

Niezbędnym warunkiem otrzymania karty kredytowej jest wypełnienie i złożenie wniosku o kartę oraz dostarczenie bankowi wymaganych dokumentów. Zazwyczaj jest to zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów i/lub wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3, lub 6 miesięcy. Na podstawie zawartych w dokumentach danych oraz informacji pozyskanych z baz BIK i BIG bank ocenia zdolność kredytową wnioskującego i wydaje decyzję.

Tani kredyt na karcie

Kolejną różnicą pomiędzy tradycyjnym kredytem bankowym a kredytem na karcie jest także specyficzna konstrukcja naliczania odsetek. Dzięki niej kredyt na karcie może stać się zdecydowanie tańszy niż inne dostępne na rynku kredyty. Jak to możliwe?
Każda karta kredytowa posiada tzw. okres bezodsetkowy (grace period). Składają się na niego dwa elementy:

  • okres rozliczeniowy, który trwa 30 dni. Zakończeniem okresu rozliczeniowego jest wygenerowanie wyciągu podsumowującego wszystkich dokonanych w danym okresie transakcji;
  • czas na spłatę zadłużenia. W zależności od banku trwa on od 17 do 26 dni.

Jeśli spłacisz całe zadłużenie figurujące na wyciągu w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek. Dziś, kiedy na skutek podwyżek stóp procentowych koszty kredytów znacząco wzrosły, to ogromna zaleta.

Czy z limitu kredytowego mogą korzystać członkowie rodziny?

Bank wystawia każdą kartę kredytową na nazwisko konkretnej osoby. Jeśli będzie z niej korzystał ktoś inny (także członek rodziny), bank ma prawo zablokować „plastik”. Jeśli zależy ci na tym, aby twoi bliscy także mogli korzystać z przyznanego limitu, przy podpisywaniu umowy poproś o karty dodatkowe dla członków swojej rodziny. Takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w Santander Consumer Banku oferującym Visa TurboKARTĘ — najlepszą kartę z benefitami dla kierowców!

Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe karty dla bliskich, wszyscy będziecie korzystać z jednego limitu kredytowego (w ramach jednego rachunku).

Podgląd wszystkich transakcji wykonanych zarówno kartą główną, jak i kartami dodatkowymi znajdziesz w Bankowości Internetowej, w aplikacji mobilnej, oraz na wspólnym zestawieniu z rachunku karty, które otrzymasz co miesiąc. Jeśli skorzystasz z filtra rodzaj karty, z łatwością wyselekcjonujesz transakcje wykonywane przy pomocy poszczególnych „plastików”. Co ważne — osoby, które będą korzystać z określonego przez bank limitu, muszą być obecne przy podpisywaniu umowy.

Karta kredytowa dla członka rodziny — kto może ją dostać?

Kartę kredytową dla członka rodziny może dostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023