mężczyzna posiadający bujną, zadbaną brodę

Kompleksowy Poradnik Pielęgnacji Brody dla Nowicjuszy

Opublikowano: 11 sierpnia 2023

Estetyczna, zadbana broda to kwintesencja męskiego seksapilu i marzenie niejednego faceta. Jeśli dopiero wkraczasz do świata brodaczy, to koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak dbać o brodę, aby zawsze dobrze wyglądała, była gęsta i równomierna! Sprawdź, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja brody!

Jak często powinieneś dbać o swój zarost?

Jedni faceci dodają nim sobie lat, inni traktują jak atrybut męskości, a jeszcze inni uważają za nieodłączny element swojego wyglądu i nie wyobrażają sobie bez niego życia. Oczywiście mowa o zaroście! Według statystyk ponad 60% panów w Polsce preferuje posiadanie lekkiego zarostu lub brody.

Nie ma co się temu dziwić, gdyż większość pań uważa brodaczy za atrakcyjnych! Ale uwaga… tylko takich, u których zarost jest elegancki i zadbany. Dlatego też warto regularnie poświęcać trochę czasu swojej brodzie i nie pozwalać jej wymykać się spod kontroli.

No dobrze, pora podać konkrety: Pielęgnować brodę należy codziennie! Choć na początek może wydawać się to trudne, to jednak zapewniamy, że rytuał pielęgnacyjny szybko wejdzie w nawyk.

Klucz to odpowiednie akcesoria i kosmetyki do brody!

W ostatnich latach na półkach drogerii pojawiły się liczne kosmetyki i akcesoria do brody. Są to nie tylko szampony i odżywki, ale również olejki czy specjalne szczotki i grzebienie.

Dobór odpowiednich kosmetyków może mieć kluczowy wpływ na kondycję Twojej brody i skóry twarzy. Warto zwrócić uwagę na ich skład i wybierać takie, w których przeważają składniki pochodzenia naturalnego. Podobnie w kwestii akcesoriów: warto sięgnąć po szczotkę z naturalnego włosia dzika lub włókien pochodzenia roślinnego.

Co do gamy produktów do pielęgnacji brody, naprawdę jest w czym wybierać!

  • Szampon do brody – jest to jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji zarostu. Pozwala oczyścić ją z wszelkich zanieczyszczeń (kurz, nadmiar sebum, naskórek, resztki jedzenia czy innych kosmetyków). Szampon powinien być delikatny, aby nie przesuszał włosów jak i skóry twarzy.
  • Odżywka lub balsam do brody – kosmetyki odżywiające gwarantują nawilżanie brody, wzmacniają ją, jak również przyczyniają się do wsparcia porostu włosów, dzięki czemu zarost staje się gęstszy. Warto wybierać odżywki wygładzające z zawartością biotyny, kolagenu czy witaminy B6.
  • Olejek do brody – to naprawdę niedoceniany kosmetyk dla brodaczy, który pozwala nie tylko nawilżyć włosy i sprawić, że będą lśniące, ale również skutecznie minimalizuje podrażnienia czy niweluje uczucie swędzenia. Regularnie stosowany gwarantuje odpowiednie nawilżenie i tworzy barierę ochronną dla skóry pod zarostem.
  • Kosmetyki do stylizacji (wosk do brody) – wosk przyda się szczególnie z dłuższą brodą, której włosy bywają niesforne. Pozwala nadać pożądany kształt brody i świetnie nada się do stylizacji wąsów (np. podkręcenie).
  • Szczotka do brody – absolutny must have każdego brodacza! Warto codziennie za pomocą szczotki rozczesywać brodę, aby zapobiec plątaniu się włosów, wygładzić je, usunąć martwe włoski oraz poprawić ukrwienie skóry. Istnieją różne rodzaje szczotek do brody: szczotki podłużne, okrągłe (tzw. kartacze) oraz rollery w formie wałka.

kosmetyki do pielęgnacji brody

Codzienna pielęgnacja brody krok po kroku

Odpowiednia pielęgnacja brody to proces składający się z kilku etapów:

1 – Mycie brody

Pielęgnację oczywiście zaczynamy od dokładnego mycia brody. Warto robić to systematycznie raz lub dwa razy dziennie (według potrzeb), ewentualnie nie rzadziej niż raz na trzy dni. Zbyt częste mycie brody (np. trzy razy dziennie) może przyczynić się do powstawania podrażnień i przesuszenia skóry, dlatego zaleca się unikanie tego typu praktyk. Z kolei zbyt rzadkie mycie sprawi, że na powierzchni skóry będą rozwijać się bakterie, a włoski staną się splątane i nieestetyczne.

Niewielką ilość szamponu do brody rozprowadzamy na jej powierzchni i delikatnie masujemy przez kilka minut. Następnie spłukujemy powstałą pianę i osuszamy brodę, przykładając do niej miękki ręcznik. Pamiętajmy, aby nie trzeć, gdyż wpływa to na uszkadzanie delikatnych włosów i skóry twarzy.

Niektórzy popełniają błąd, myjąc brodę zwykłym szamponem do włosów. Nie warto tego robić, gdyż skóra na głowie diametralnie różni się od tej wokół ust i na brodzie. Zwykły szampon lub (co gorsza!) żel pod prysznic jest zbyt silnym detergentem dla cery.

2 – Nakładanie kosmetyków pielęgnacyjnych

Po umyciu i osuszeniu broda jest gotowa na kolejny krok, czyli nakładanie odżywki czy olejku. Rozcieramy kilka kropel kosmetyku w dłoniach, po czym delikatnie rozprowadzamy na całej brodzie. Można również połączyć ten krok z czesaniem, które pomoże równomiernie rozprowadzić odżywkę.

3 – Czesanie brody i stylizacja

Kolejnym niezwykle ważnym punktem codziennej rutyny brodacza powinno być regularne czesanie brody, minimum dwa razy dziennie. Czesać brodę można przed jej umyciem lub po. Pamiętajmy jednak, aby unikać czesania na mokro! Może to powodować mikrouszkodzenia struktury włosa, czy po prostu bywa bolesne.

Dzięki użyciu miękkiej szczotki w delikatny sposób pozbędziemy się martwego naskórka czy wypadających włosków. Ponadto czesanie jest kluczowe we właściwej stylizacji brody: pozwala ją wygładzić i nadać jej kształt. Co więcej, świetnie wpływa na poprawę ukrwienia skóry twarzy, pobudzając wzrost włosów.

4 – Przycinanie i podgalanie

Ostatnim punktem odpowiedniej pielęgnacji brody jest jej regularne przycinanie i podgalanie, tak, aby zachowywała ona pożądany, odpowiedni kształt czy długość. Aby wykonać je samodzielnie, warto zaopatrzyć się w stosowne narzędzia, tj. ostre nożyczki do brody, maszynkę do golenia czy trymer do brody. Początkowo nie jest to łatwe, jednak istnieje wiele tutoriali podpowiadających, jak podcinać brodę samemu. Ostatecznie, jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonać cięcie samodzielnie, warto sięgnąć po usługi specjalistów.

pielęgnacja zarostu - mężczyzna dbający o swoją brodę

Na co zwrócić uwagę w przypadku brody krótkiej, a na co w przypadku długiej?

Nietrudno sobie wyobrazić, że nieco innej pielęgnacji wymaga broda krótka, a innej długa. Różnica tkwi przede wszystkim w sposobie czesania. Do krótszego zarostu świetnie sprawdzi się owalny kartacz, natomiast długa, gęsta broda będzie wymagać grzebienia. Większa broda może wymagać także nieco innych kosmetyków, mocniej wygładzających i pozwalających ujarzmić niesforne włosy.

Kiedy i czy warto wybrać się do profesjonalnego barbera?

Wielu mężczyzn chwali sobie częste wizyty w salonie barberskim. Jeśli nigdy w nim nie byłeś, a masz lub planujesz zapuścić dłuższy zarost, to stanowczo warto się tam wybrać na wizytę. Przede wszystkim u barbera można nauczyć się prawidłowej pielęgnacji brody, zasięgnąć porad co do kosmetyków i akcesoriów, czy dobrać kształt brody pod nasz indywidualny styl. Warto zauważyć, że wizyta u barbera jest przyjemna i relaksująca, a efekty na pewno będą świetne!

mężczyzna podczas pielęgnacji brody u barbera

Prawidłowa pielęgnacja brody – Podsumowanie

Dbać o brodę należy codziennie, aby uzyskać zdrowy wygląd i utrzymać ją w dobrej kondycji. Ważne jest, aby ją regularnie myć i czesać, używając przy tym odpowiednich, łagodnych i naturalnych kosmetyków. Każdy brodacz powinien zaopatrzyć się w dobrą szczotkę, a także szampon, odżywkę bogatą w składniki odżywcze i olejek do brody. Specjalne kosmetyki do brody pozwalają utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry i włosów, a także pomagają ułożyć ją w pożądany kształt. Niezwykle ważne jest, aby czynności pielęgnacyjne stały się naszą codzienną rutyną. Tylko konsekwencja zapewni właściwe efekty!

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Organique
Twoje skórze – ciału oraz cerze – wystarczy to, co wyrasta z...
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
marynarki damskie
Mówiąc o klasyczn...
Koszula damska
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...