Łódzkie Spotkania Baletowe

Łódzkie Spotkania Baletowe – ranga festiwalu wciąż rośnie

Opublikowano: 10 kwietnia 2019

Łódzkie Spotkania Baletowe są jedynym biennale w Polsce, podczas którego publiczność ma szansę zapoznać się z szerokim spektrum twórczości baletowej, a także zmieniającymi się estetyką i technikami tańca – mówi Krzysztof Marciniak, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi

Od 11 maja do 23 czerwca szykuje się prawdziwa uczta dla miłośników baletu. Co przewiduje jubileuszowy program 25. edycji Łódzkich Spotkań Baletowych?

Krzysztof Marciniak

Krzysztof Marciniak, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi

Krzysztof Marciniak – XXV edycję Łódzkich Spotkań Baletowych zainauguruje zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi premierą „Silence/Cisza” w choreografii Ivana Cavallari, tancerza i choreografa, który niedawno objął stanowisko dyrektora artystycznego jednego z najważniejszych kanadyjskich zespołów baletowych – Les Grands Ballets Canadiens z Montrealu. Muzyka do spektaklu będzie wykonywana na żywo przez orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Specjalnie dla naszego zespołu baletowego Cavallari stworzył choreografię o życiu Beethovena do muzyki tego wybitnego kompozytora.

Do udziału w tej wyjątkowej edycji festiwalu zaprosiliśmy 5 światowej klasy zespołów baletowych, które zaprezentują 6 różnych tytułów. Zespół Baletowy Opery Rzymskiej wystąpi ze spektaklem „La Sylphide” – jedyny baletem klasycznym w programie ŁSB. Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela – jeden z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie – zaprezentuje spektakle: „Horses In The Sky” i „Mother’s Milk”. Światowej sławy gwiazdę flamenco Sarę Baras, która w 1998 r. założyła własny zespół, zobaczymy w spektaklu „Sombras”. Po raz pierwszy zaprezentuje się w Polsce Sydney Dance Company z Australii – zespół, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Jubileuszową edycję ŁSB zamyka The Tokyo Ballet choreografią Maurice’a Béjarta „The Kabuki”, inspirowana japońskim teatrem kabuki, w którym mity przenikają do codziennego życia, a postaci z japońskich legend wkraczają w realny świat.

Łódzkie Spotkania Baletowe odbywają się co 2 lata od 1968 r. Jak zmieniła się w tym czasie formuła i ranga wydarzenia?

Krzysztof Marciniak – Łódzkie Spotkania Baletowe to najstarszy międzynarodowy festiwal baletowy w Polsce. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1968 r. – rok po otwarciu Teatru Wielkiego w Łodzi. ŁSB są miejscem konfrontacji aktualnych trendów w światowej sztuce baletowej i najważniejszych osiągnięć we współczesnej choreografii. Dzięki starannemu doborowi repertuaru i twórców festiwal w krótkim czasie zdobył międzynarodowy rozgłos i uznanie, a prezentacja choreografii takich indywidualności, jak Maurice Béjart, John Neumeier, Jiří Kylián czy Mats Ek, szybko ugruntowała wysoką pozycję festiwalu w Europie i na świecie.

W ciągu 50-letniej historii Łódzkich Spotkań Baletowych na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpiły wszystkie liczące się w świecie, a także polskie zespoły baletowe. ŁSB są jedynym biennale w Polsce, podczas którego publiczność ma szansę zapoznać się z szerokim spektrum twórczości baletowej, a także zmieniającymi się estetyką i technikami tańca. Ranga festiwalu wciąż rośnie, a formuła ewoluowała w kierunku prezentacji wyłącznie zespołów zagranicznych.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj,  Fot. Ewa Ryszkowska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kate Dąbrowska
Kate Dąbrowska współpracuje z doświadczonymi muzykam...
Radosław Piwowarski
Nigdy – przysięgam! − nie robiłem nic dla nagród, po...
imago
Zależy mi na tym, aby każdy widz przeżył ten film po...
Gala VIP
25 października odbyła się dwunasta Gala VIP, organi...
Katarzyna Paskuda
...