Łódzkie Spotkania Baletowe

Łódzkie Spotkania Baletowe – ranga festiwalu wciąż rośnie

Opublikowano: 10 kwietnia 2019

Łódzkie Spotkania Baletowe są jedynym biennale w Polsce, podczas którego publiczność ma szansę zapoznać się z szerokim spektrum twórczości baletowej, a także zmieniającymi się estetyką i technikami tańca – mówi Krzysztof Marciniak, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi

Od 11 maja do 23 czerwca szykuje się prawdziwa uczta dla miłośników baletu. Co przewiduje jubileuszowy program 25. edycji Łódzkich Spotkań Baletowych?

Krzysztof Marciniak

Krzysztof Marciniak, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi

Krzysztof Marciniak – XXV edycję Łódzkich Spotkań Baletowych zainauguruje zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi premierą „Silence/Cisza” w choreografii Ivana Cavallari, tancerza i choreografa, który niedawno objął stanowisko dyrektora artystycznego jednego z najważniejszych kanadyjskich zespołów baletowych – Les Grands Ballets Canadiens z Montrealu. Muzyka do spektaklu będzie wykonywana na żywo przez orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Specjalnie dla naszego zespołu baletowego Cavallari stworzył choreografię o życiu Beethovena do muzyki tego wybitnego kompozytora.

Do udziału w tej wyjątkowej edycji festiwalu zaprosiliśmy 5 światowej klasy zespołów baletowych, które zaprezentują 6 różnych tytułów. Zespół Baletowy Opery Rzymskiej wystąpi ze spektaklem „La Sylphide” – jedyny baletem klasycznym w programie ŁSB. Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela – jeden z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie – zaprezentuje spektakle: „Horses In The Sky” i „Mother’s Milk”. Światowej sławy gwiazdę flamenco Sarę Baras, która w 1998 r. założyła własny zespół, zobaczymy w spektaklu „Sombras”. Po raz pierwszy zaprezentuje się w Polsce Sydney Dance Company z Australii – zespół, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Jubileuszową edycję ŁSB zamyka The Tokyo Ballet choreografią Maurice’a Béjarta „The Kabuki”, inspirowana japońskim teatrem kabuki, w którym mity przenikają do codziennego życia, a postaci z japońskich legend wkraczają w realny świat.

Łódzkie Spotkania Baletowe odbywają się co 2 lata od 1968 r. Jak zmieniła się w tym czasie formuła i ranga wydarzenia?

Krzysztof Marciniak – Łódzkie Spotkania Baletowe to najstarszy międzynarodowy festiwal baletowy w Polsce. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1968 r. – rok po otwarciu Teatru Wielkiego w Łodzi. ŁSB są miejscem konfrontacji aktualnych trendów w światowej sztuce baletowej i najważniejszych osiągnięć we współczesnej choreografii. Dzięki starannemu doborowi repertuaru i twórców festiwal w krótkim czasie zdobył międzynarodowy rozgłos i uznanie, a prezentacja choreografii takich indywidualności, jak Maurice Béjart, John Neumeier, Jiří Kylián czy Mats Ek, szybko ugruntowała wysoką pozycję festiwalu w Europie i na świecie.

W ciągu 50-letniej historii Łódzkich Spotkań Baletowych na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpiły wszystkie liczące się w świecie, a także polskie zespoły baletowe. ŁSB są jedynym biennale w Polsce, podczas którego publiczność ma szansę zapoznać się z szerokim spektrum twórczości baletowej, a także zmieniającymi się estetyką i technikami tańca. Ranga festiwalu wciąż rośnie, a formuła ewoluowała w kierunku prezentacji wyłącznie zespołów zagranicznych.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj,  Fot. Ewa Ryszkowska

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Anna Dymna
Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i...
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
komiksów Marvela 
Komiksy mają wielu zwolenników w każdej grupie wiekowej i...
Festivalove
8 grudnia 2023 roku w przestrzeni koncertowej warszawskiej P...