Maceraty

Maceraty — co to takiego?

Opublikowano: 9 lutego 2022

Macerat — co to takiego? Mianem tym określa się oleje roślinne z dodatkiem wyciągów z ziół, kwiatów lub pąków. Maceraty poza olejem bazowym zawierają również substancje aktywne danej rośliny rozpuszczalne w tłuszczach.

Macerat olejowy — jak powstaje i jakie ma właściwości?

Maceraty olejowe uzyskuje się poprzez moczenie ziół lub kwiatów w oleju roślinnym. Następnie są one poddawane działaniu promieni słonecznych oraz przefiltrowywane. Macerat olejowy jest dodawany na samym końcu, do fazy tłuszczowej. Dzięki temu zachowuje on wszystkie aktywne biologicznie składniki. Maceraty są niezwykle uniwersalne. Nadają się bowiem do pielęgnacji skóry zarówno twarzy, jak i całego ciała. To popularne składniki naturalnych kosmetyków, takich jak oliwki, balsamy czy serum. Maceraty można znaleźć również w składzie leczniczych maści. Wyroby tego typu różnią się od siebie między innymi sposobem pozyskiwania olejów wchodzących w ich skład. Dzieli się je na te przygotowywane na ciepło oraz na zimno. Pierwsza z metod opiera się o zalanie surowca olejem i podgrzewanie go przez kilkanaście minut. Następnie jest on odstawiany na 24 godziny. W tym czasie zachodzi proces maceracji. Na koniec, olej jest przelewany przez sito i przechowywany w ciemnej butelce. Jeżeli chodzi natomiast o metodę na zimno, surowiec zalewa się tu olejem i odstawia na 3 tygodnie. Przez ten czas, każdego dnia należy potrząsać naczyniem, w którym znajduje się macerat.

Macerat z marchwi

Macerat z marchwi to produkt uzyskiwany na skutek maceracji korzenia marchwi w tłoczonym na zimno oleju słonecznikowym. W jego składzie znajduje się beta — karoten, kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B, C, E i F. Jakie efekty daje macerat z marchwiMacerat z marchwi na twarz nawilża, regeneruje i wygładza skórę. Skutecznie zwiększa jej elastyczność i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nadaje on skórze pięknego blasku, podkreślając jej opaleniznę. Tego typu macerat znakomicie sprawdza się jako naturalny samoopalacz. Z powodzeniem używać można go do walki z podrażnieniami, oparzeniami, łuszczycą oraz bliznami. To produkt niezwykle uniwersalny. Nadaje się on bowiem do każdego rodzaju cery, z naciskiem na suchą, dojrzałą oraz łuszczącą się. Macerat wyprodukowany na bazie marchwi może być aplikowany bezpośrednio na skórę lub wlewany do kąpieli. Pełnić może on także funkcję dodatku do kremów, balsamów, szamponów oraz odżywek lub bazy dla naturalnych olejków eterycznych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by używać go do masażu ciała.

Jak zrobić macerat z marchwi? Do tego celu będą potrzebne 2 marchewki oraz 500 ml oliwy z oliwek lub oleju, na przykład kokosowego czy słonecznikowego. Najpierw ścieramy marchewki na tarce z dużymi oczkami. Następnie przekładamy je do szklanego pojemnika i zalewamy oliwą lub olejem. Naczynie wypełnione maceratem odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce na około 3 tygodnie. Raz dziennie potrząsamy nim. Gotową miksturę przecedzamy przez gazę i przelewamy do niewielkiej, ciemnej buteleczki. Macerat najlepiej przechowywać w lodówce przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna to sposób na odzyskanie lepszego...
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...