Czy wiesz, że hemoroidy ma każdy z nas? Hemoroidy to naturalna część ludzkiej anatomii. Jednak czasem dochodzi do ich zwyrodnienia i powstania tzw. choroby hemoroidalnej. Może ona w konsekwencji powodować duży dyskomfort i ból. W takich wypadkach z pomocą przychodzą przeciwbólowa maść na hemoroidy, czopki na hemoroidy albo leki przeciwbólowe przyjmowane doustnie. Pamiętaj, że zarówno w leczeniu hemoroidów, jak i ich zapobieganiu, bardzo ważna jest odpowiednia dieta!
Jak już wiesz, hemoroidy to naturalna część Twojego organizmu. Znajdują się przy odbycie i są to po prostu sploty naczyń krwionośnych. Istnieją dwa rodzaje hemoroidów − wewnętrzne i zewnętrzne. Objawy bólowe najczęściej towarzyszą tym pierwszym (wewnętrznym).
Hemoroidy mogą krwawić jasną, żywoczerwoną krwią. Ponadto, z hemoroidów może wydzielać się śluz, który dodatkowo może sprawić Ci ból.
A skąd się bierze choroba zwyrodnieniowa hemoroidów? Przyczyny mogą być różne. Najczęściej choroba hemoroidalna pojawia się, gdy cierpisz na częste biegunki lub zaparcia albo Twoja dieta uboga jest w błonnik pokarmowy. Czasami po prostu winowajcą jest obciążenie genetyczne. Choroba hemoroidalna może też pojawić się u kobiet w ciąży i tuż po urodzeniu dziecka.
Jeżeli czujesz ból w okolicy odbytu, lepiej udaj się do lekarza. On stwierdzi, czy faktycznie masz do czynienia z hemoroidami czy innym schorzeniem. Głównym problemem z hemoroidami jest fakt, że to dość wstydliwa choroba i pacjenci niechętnie udają się po pomoc do specjalisty. Zupełnie niepotrzebnie! Wstyd przed przyznaniem się lekarzowi do hemoroidów, może sprawić tylko, że będziesz cierpieć w milczeniu.
Przy chorobie hemoroidalnej często stosuje się leczenie objawowe. Co pomoże na hemoroidy? Leki mają zapewnić przede wszystkim uśmierzenie bólu. Niezależnie, czy są to tabletki na hemoroidy, czopki czy żele, kremy lub maści do stosowania miejscowego. Niektóre maści na hemoroidy zawierają lidokainę, która uśmierza ból, a także towarzyszące hemoroidom świąd i pieczenie. Jak stosuje się środki miejscowe na hemoroidy? Maść możesz wcierać w bolące miejsce nawet kilka razy dziennie, ale zawsze rób to zgodnie z zaleceniami ulotki dołączonej do opakowania.
Przy leczeniu hemoroidów możesz też wykonywać domowe nasiadówki z kory dębu. Ten domowy sposób polecany jest przy zwalczaniu infekcji intymnych, szczególnie przy problemach bólowych związanych z hemoroidami. Na ból możesz też spróbować zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne – oczywiście o ile zaleci je lekarz. Czasem specjalista może przepisać Ci także tabletki, które podaje się osobom z żylakami. Wzmocnią one ściany Twoich naczyń krwionośnych.
Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po sprawdzone preparaty na hemoroidy, które znajdują się pod linkiem: https://eapteka.pl/kategorie/problematyczne-dolegliwosci/hemoroidy-1.
Przy profilaktyce choroby hemoroidalnej zadbaj przede wszystkim o dietę. Zdrowe i regularne wypróżnianie się pomoże Ci zachować zdrowie na długie lata. Staraj się więc wzbogacić swoją dietę o dużą ilość warzyw, owoców oraz produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Wspomoże on dodatkowo Twoje trawienie.
Staraj się też wypracować zdrowe nawyki wypróżniania się. Spędzanie wielu godzin na toalecie z książką czy smartfonem w dłoni jest bardzo niezdrowe, właśnie ze względu na ryzyko wypadania hemoroidów. Niestety, na hemoroidy źle wpływa też siedzący tryb życia. Dlatego postaraj się wprowadzić trochę ruchu do codziennej rutyny.
Choroba hemoroidalna może uprzykrzyć Ci życie. Jednak pamiętaj, że istnieją środki, które mogą przynieść Ci dużą ulgę w bólu. Maść na hemoroidy i inne środki przeciwbólowe dostępne są bez recepty w każdej aptece. W trudniejszych przypadkach z pomocą przyjdą leki. Pamiętaj jednak, że przed ich zastosowaniem, należy skonsultować się z lekarzem.
Dodaj komentarz