Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel”

Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel”

Opublikowano: 9 października 2018

Dużym zaszczytem jest dla mnie objęcie wystawy patronatem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Po raz pierwszy, po 27 latach mojej pracy władze państwowe doceniły moje starania, aby publicznie odkrywać białe plamy w naszej chlubnej historii – mówi Zygmunt Kraus, właściciel Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel”.

Stulecie odzyskania niepodległości jest idealnym tłem dla wystawy „Drogi do niepodległości”, zorganizowanej przez pańskie muzeum. Co decyduje o jej wartości historycznej?

– To wystawa dedykowana pamięci Polaków walczących w Stanach Zjednoczonych i amerykańskich lotników zaangażowanych w działania niepodległościowe Polski, szczególnie załogi Liberatora B-24, o nazwie własnej Hell’s Angel, której członkowie 13 września 1944 r., lecąc nad Polską po zbombardowaniu urządzeń przemysłowych, zostali zestrzeleni na terenie Oświęcimia. Zginął kapitan i pięciu członków załogi. Pozostałych pięciu, którzy przeżyli, zostało pojmanych przez Niemców i odesłanych do obozu jenieckiego. Poległych pochowano w lesie w Zygodowicach, niedaleko Wadowic. Moje Muzeum nie mogło przejść obojętnie obok tej historii, która rozgrywała się tak blisko.

Dużym zaszczytem jest dla mnie objęcie wystawy patronatem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Po raz pierwszy, po 27 latach mojej pracy, władze państwowe doceniły moje starania, aby publicznie odkrywać białe plamy w naszej chlubnej historii. Mimo że zaczynałem od tworzenia muzeum miejskiego w Wadowicach, szybko uświadomiłem sobie, że tylko prywatne muzeum pozwoli mi na pełną realizację moich planów i pasji. Bez dotacji rządowych i samorządowych udało mi się nawiązać szereg kontaktów i własnym wysiłkiem pozyskać pokaźną kolekcję eksponatów, które otwierają zwiedzającym oczy na fakty, o których się nie mówi.

Jak zachęciłby pan do odwiedzenia Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej, które jest pana dziełem i pasją, okupioną czasem i kosztami?

– Gdy przekracza się próg Muzeum, pierwszy rzuca się w oczy dźwigar wspomnianego Liberatora – swego rodzaju pomnik z elementami upamiętniającymi katastrofę w Zygodowicach, m.in. pozostałości rozbitego samolotu, odzieży poległych pilotów. W miejscu katastrofy umieściłem obelisk. Pozyskanie pamiątkowych eksponatów było żmudne i długotrwałe. Niestety ludzie niechętnie coś oddają, nawet na cele muzealne. Zgromadziłem wiele oryginalnych pamiątek dotyczących m.in. stroju i wyposażenia amerykańskich żołnierzy. Jest też ekspozycja poświęcona polskim pilotom, którzy walczyli w bitwie o Anglię oraz na wschodzie. Jedna z sal jest poświęcona Karolowi Wojtyle związanemu z Wadowicami, a ze mną – pokrewieństwem. Oprócz autentycznych pamiątek związanych z Ojcem Świętym mam wiele obrazów autorstwa różnych twórców krajowych i zagranicznych. Jest też w tym muzeum ekspozycja, która łączy zbrodnie na polskich oficerach w Katyniu z katastrofą smoleńską, w której wraz z Prezydentem RP zginął mój przyjaciel, Wojciech Seweryn, będąc w drodze na grób swojego ojca w Katyniu.

_________________________

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

Udostępnij ten post: • Polak pisze:

  Serdecznie witam redaktora czasopisma VIP.
  Jestem bywalcem uroczystosci w Prywatnym Muzeum Pana Zygmunta Krausa i ten artykuł jak i czasopismo VIP opublikowało materiał niezgodny z prawdą.
  A mianowicie cyt:
  “Dużym zaszczytem jest dla mnie objęcie wystawy patronatem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.”
  Jest to fałsz histori albowiem ,
  Andrzej Duda Prezydent RP objął wystawe Muzeum Zygmunta Krausa Patronatem Narodowym a nie Honorowym.
  A Patronatem Honorowym Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – płk inż. pil. Stanisław Wojdyła.
  wadowita24.pl/wp-content/uploads/2018/09/0001.jpg
  wadowita24.pl/wp-content/uploads/2018/11/0004.jpg
  Pan Zygmunt Kraus od 1991 roku wyjaśnia Białe Plamy Historii a wy zrobiliscie nastepna PLAME.
  Prosze w następnym Numerze VIP jak rownież tutaj o sprostowanie artykułu na temat Biale Plamy Historii na temat Pana Zygmunta Krausa.
  Z poważaniem CZYTELNIK.

  • paulina@magazynvip pisze:

   Szanowny Panie – każdy wywiad zamieszczany zarówno na łamach Magazynu VIP, jak i na portalu, jest autoryzowany. Dodatkowo, jak Pan widzi, nie jest to zdanie redaktorskie, tylko autorski (dodatkowo zatwierdzony/autoryzowany) cytat. Z poważaniem – redakcja.

 • Volf pisze:

  Przez prezydenta RP Andrzeja Dudy objęte patronem Narodowym a nie honorowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...