nauka języka angielskiego

Najlepsze metody nauki języka angielskiego, które pomogą Ci w szybkiej nauce

Opublikowano: 31 maja 2022

Angielski jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie, dlatego tak ważne jest, abyś szybko się go nauczył. Na szczęście istnieje wiele świetnych metod nauki angielskiego, które pomogą Ci osiągnąć biegłość szybciej. Angielski jest językiem pełnym idiomów i kolokwializmów, co sprawia, że jest o wiele trudniejszy do zrozumienia niż inne języki. Dlatego właśnie nauka języka angielskiego poprzez czytanie i mówienie jest jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie sukcesu. Jeśli chcesz szybko i skutecznie nauczyć się języka angielskiego, oto kilka prostych wskazówek, które możesz zastosować od razu.

Skąd mam wiedzieć, jaki jest mój poziom?

Poziom znajomości języka angielskiego mierzy się według poziomów A1-C2 CEFR (Common European Framework of Reference), przy czym A1 oznacza poziom najniższy, a C2 – najwyższy. Jeśli nie jesteś pewien, na jakim jesteś poziomie, warto zrobić test, który wskaże Twój poziom zaawansowania. Taki test możesz wykonać online, np. tutaj, lub przeprowadzić go w Szkole Językowej. Wiedza na temat Twojego zaawansowania wskaże Ci właściwą drogę, do dalszej nauki języka i pogłębiania wiedzy. Taki test poziomujący jest ważny, ponieważ opierając się na nim, masz pewność, że uczysz się nowych rzeczy i są one odpowiednie do posiadanej już wiedzy. W ten sposób nauka jest prostsza i przyjemniejsza.

 Nie próbuj uczyć się wszystkiego naraz

Zdziwisz się, jak szybko możesz przyswoić sobie nowe umiejętności językowe, jeśli nie będziesz próbował uczyć się wszystkiego naraz. Zamiast tego opracuj system, dzięki któremu będziesz mógł uczyć się jednej umiejętności na raz. Na przykład, poznaj strukturę słów, a następnie przejdź do łączenia tych słów w zdania. W ten sposób nie zostaniesz przytłoczony ogromną ilością nowej wiedzy, którą musisz przyswoić. Jeśli jesteś już na poziomie bardziej zaawansowanym, warto uczyć się blokami tematycznymi. 

Mów na głos, gdy się uczysz

Jest to wskazówka, o której wiele osób zapomina, ale stanowi ona kluczową część procesu nauki angielskiego. Kiedy czytasz, uczysz się lub słuchasz języka, musisz mówić go na głos. Możesz to zrobić, czytając na głos lub prosząc znajomego, aby przeczytał Ci tekst. Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego szybciej, musisz ćwiczyć mówienie na głos. W ten sposób łatwiej zauważysz, jak wymawiasz słowa i przyzwyczaisz się do słyszenia własnego głosu, co w przyszłości sprawi, że nie będziesz bał się wypowiadać zagranicznych zdań na głos. 

Czytaj angielskie teksty, by poszerzać swoje słownictwo

Książki i artykuły są świetnym źródłem do nauki nowego słownictwa i pogłębiania zrozumienia gramatyki angielskiej. Czytanie może być powolnym i żmudnym procesem, ale jest kluczem do budowania silnego słownictwa i poszerzania swojej wiedzy na dowolny temat. Książki w dowolnym języku można znaleźć w księgarni lub bibliotece internetowej, można też poprosić nauczyciela o sugestie. Staraj się sięgać po książki na poziomie wyższym niż Twój, ponieważ pomoże Ci to w rozbudowie słownictwa i zrozumieniu schematów gramatycznych używanych w języku angielskim.

Rób notatki, podkreślaj słowa, rób diagramy

To wszystko są sposoby nauki słownictwa, które są szczególnie dobre dla początkujących. Staraj się robić notatki w swoim podręczniku tak często, jak to możliwe, Podkreślanie słów jest bardzo skutecznym sposobem uczenia się słownictwa i zapamiętywania informacji.  Możesz także spróbować tworzyć diagramy zdań i słów lub rysunki, które towarzyszą słowom, których się uczysz. Dzięki temu łatwiej zapamiętasz to, co czytasz i czego się uczysz.

Zapisz się na zajęcia w szkole językowej

Innym świetnym sposobem na naukę angielskiego jest uczęszczanie na zajęcia w szkole językowej. Programy te są zaprojektowane specjalnie po to, by pomóc Ci w nauce języka i często są bardziej ustrukturyzowane niż programy do samodzielnej nauki. Nauczyciel sprawdzi Twoje postępy, doszlifuje braki i dopasuje tempo nauczania do Ciebie. 

Weź udział w zajęciach z lektorem

Ta metoda jest idealna dla każdego, kto chce szybko nauczyć się angielskiego i jest to jeden z najlepszych sposobów nauki języka. Chociaż można znaleźć darmowe zajęcia online, nic nie dorówna rozmowie na żywo z native speakerem. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć, od zajęć online na żywo po spotkania w cztery oczy z native speakerami. Po prostu znajdź kogoś, kto jest zainteresowany ćwiczeniem swoich umiejętności językowych razem z Tobą i zaczynaj!

Jak widzisz metod na dobrą naukę języka, jest sporo. Jeśli zaczynasz nowy kurs, lub powracasz do nauki po latach przerwy, warto zrobić test poziomujący, który wskaże Ci, na jakim jesteś etapie. Nauka języka na odpowiednim poziomie to mniej stresu, a także satysfakcja, że uczysz się więcej. 

Mariola Kolary / GC

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
nauka języka włoskiego z fiszek
Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym język...
Akademik
W dobie rosnących cen najmu mieszkań wielu studentów...
korepetycje online z chemii
Chemia, choć należy do przed...