Next to normal

Next to normal – najlepszy współczesny musical w Teatrze Syrena

Opublikowano: 21 marca 2019

Odważny, zapierający dech w piersiach musical, pisał „New York Times”. Rolling Stones uznali go „za najlepszy współczesny musical”. Zwycięzca trzech nagród teatralnych Oskarów – Tony – w jedenastu kategoriach, uhonorowany nagrodą Pulitzera i nagrodą krytyków Circle Award, za wybitny dramat społeczny. Musical narodził się w 1998 r. jako 10-minutowy szkic warsztatowy o kobiecie z chorobą dwubiegunową, która poddawana była terapii elektrowstrząsowej, oraz o wpływie jej stanu na rodzinę. Rock musical na Broadwayu miał swoją premierę w 2009 r. i stał się jednym z najbardziej cenionych gatunków we współczesnym świecie. Powstał na podstawie tekstów Briana Yorkeya do muzyki Toma Kitta.

Tournee po Ameryce Północnej, Kanadzie, Kalifornii rozpoczęło się w 2010 r. – w roli głównej, Diany Goodman, wystąpiła Alice Ripley. Zakończyło się w 2011 r., po ponad 700 spektaklach. Musical zdobył międzynarodową sławę i znalazł się w repertuarze teatrów na całym świecie, m.in. w Singapurze, na Filipinach, w Pekinie, Brazylii. W Europie m.in. w Amsterdamie, Barcelonie, w Portugalii czy w Mińsku. Teraz przyszła kolej na Warszawę, premierowe spektakle odbędą się w Teatrze Syrena 6 i 7 kwietnia.

Poruszający dramat

„Next to normal” to poruszający dramat. Historia matki, która zmaga się z postępującą chorobą psychiczną i skutkami, które dotykają jej rodzinę. „Pulitzer Board” opisał show: to potężny rock-musical, pokazuje. jak choroba psychiczna wpływa na losy podmiejskiej rodziny. Goodmanowie, typowa amerykańska rodzina z dwójką dzieci. Natalie, pochłonięta muzyką, chce wyrwać się z rodzinnego domu do innego miasta. Gabe, ukochany syn Diany to zbuntowany nastolatek. Dan, mąż Diany, jest architektem, zmęczonym pracą tak bardzo, że nie spostrzega zmian w zachowaniu żony. Przychodzi jednak moment, że Diana przestaje radzić sobie z prostymi sprawami dnia codziennego. Wizyta u dr Madden i diagnoza – choroba psychiczna – to początek rodzinnego dramatu.

Od tego momentu świat Goodmanów staje się inny. Rodzinna tragedia, rozumiana przez każdego z domowników inaczej, wyzwala niekontrolowane emocje, napięcia, frustracje. Jak sobie radzić, pomagać, wspierać, oswajać się w nowej sytuacji? To trudne pytania, z którymi często musimy radzić sobie w życiu. To głęboko poruszający problem, który daje wykonawcom możliwość zaprezentowania siebie i talentów wokalnych. Musical pokazuje, jak w mistrzowski sposób przedstawić tak trudny problem za pomocą środków muzycznych i teatralnych. Udaje się też uchwycić istotę życia, które nie zawsze jest radosne i szczęśliwe, w którym przychodzi zmagać się rodzinie z bolesnym losem bliskich. To bardzo wartościowa lekcja empatii, przeżyć emocjonalnych – jak pisał Ben Brantley z „New York Timesa”: to emocjonalny roller coaster.

Twórcy

Polską prapremierę Next to Normal przygotowali twórcy ostatnich musicalowych sukcesów „Rodziny Addamsów” i „Czarownic z Eastwick”: Jacek Mikołajczyk – reżyser, tłumacz i dyrektor Teatru Syrena, Tomasz Filipczak – kierownik muzyczny, Jarosław Staniek – reżyser ruchu scenicznego i choreografii. Scenografię przygotował Mariusz Napierała – scenograf musicalowych przebojów „Once” i „Mamma Mia!” w Teatrze Muzycznym Roma. Kostiumy zaprojektowała Bożena Ślaga-Śmierzyńska. Plakat do spektaklu powstał w wyniku współpracy fotografa Pawła Fabjańskiego i graficzki Beaty Barrakuz Śliwińskiej.

„Next to Normal” to olbrzymia dawka rocka w połączeniu z trudnym tematem walki z chorobą psychiczną. Stał się przełomowym i jedynym tego typu musicalem, który od lat przyciąga i fascynuje publiczność na całym świecie.

Anna Arwaniti

Next to normal - plakat

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...
„tik, tik… BUM!” - Tak ostatecznie nazwano...
Eufonie
Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać...