Festiwal Ludwiga van Beethovena

Beethoven i filozofowie, czyli 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Opublikowano: 25 lutego 2024

Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w dniach 17-29 marca w Warszawie. W tym roku obchodzimy 300-lecie urodzin Immanuela Kanta − jednego z najwybitniejszych filozofów oświecenia, profesora logiki i metafizyki, co jest inspiracją do prześledzenia wpływów myśli filozoficznej na muzykę.

Festiwal to 13 festiwalowych dni, 11 koncertów symfonicznych, 2 recitale fortepianowe i 2 koncerty kameralne. Jak co roku wydarzenie zgromadzi wielu wybitnych solistów, znakomitych dyrygentów, wspaniałe orkiestry i zespoły muzyczne. Repertuar zaprezentują najlepsi muzycy, którzy wystąpią na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, dyrektor generalnej Wielkanocnego Festiwalu.

Do tradycji należą też wydarzenia towarzyszące − Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.

W programach koncertów usłyszymy m.in. dzieła Ryszarda Straussa, Karola Szymanowskiego, Ryszarda Wagnera. Festiwal zainauguruje Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka z udziałem światowej sławy skrzypaczki Arabelli Steinbacher. Z koncertami symfonicznymi wystąpi wiele znanych polskich orkiestr, m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Leopolda Hagera, NFM Orkiestra Leopoldinum pod kierownictwem artystycznym skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Michała Klauzę z pianistą Barry Douglasem, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Jurka Dybała z wiolonczelistą Claudio Bohórquezem i flecistą Stathisem Karapanosem.

Debiutem będzie w tym roku występ Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii z Bergen pod dyrekcją Lawrence’a Fostera oraz solisty koncertu, młodego skrzypka izraelskiego pochodzenia Yamena Saadi’ego. Pierwszy raz na festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Luksemburgskiej, której głównym dyrygentem i dyrektorem muzycznym jest hiszpański maestro Gustavo Gimeno. Solistką koncertu będzie z kolei włoska pianistka Beatrice Rana, która wykona mało znany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann, zarejestrowany przez artystkę na płycie wydanej w 2023 roku.

Wydarzeniem będzie recital Louise’a Lortie, znakomitego francusko-kanadyjskiego pianisty, który występował w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie. Zaprezentuje on cykl wariacji skomponowanych przez Beethovena, Mendelssohna, Fauré’go i Adèsa. W kolejnym recitalu zaprezentuje się litewsko-francuska pianistka Mūzy Rubackytė z utworami Ferenca Liszta i Beethovena.

Do tradycji należy już cykl Nieznane opery”. W tym roku Łukasz Borowicz zaprezentuje dwa dzieła sceniczne francuskiego twórcy Dariusa Milhaud w wersji koncertowej. Będą to „Salade − balet śpiewany” (1924) i jedna z najwybitniejszych jego oper –„Biedny marynarz” (1927). Wykonawcami partii solowych będą Wojciech Gierlach i Robert Gierlach, a także wielu młodych polskich śpiewaków: Natalia Rubiś, Magdalena Lucjan, Mateusz Zajdel, Krystian Krzyszowiak i Adrian Janus.

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Giacomo Pucciniego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych, którego dzieła wykonywane są na scenach operowych całego świata. Na festiwalu wymiar operowy będzie miał koncert mediolańskiego zespołu I Virtuosi della Scala pod batutą Massimiliano Caldiego. Koncert wypełni muzyka mistrza Pucciniego.

Nie zapomniano o widowni dziecięcej, dla której przygotowano baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysiz muzyką Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod kierownictwem Macieja Tworka z udziałem pianisty Krzysztofa Książka.

W koncercie finałowym Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonają „Requiem” Gabriela Fauré’go, „Stabat Mater” Francisa Poulenca i „Stabat Mater” Krzysztofa Pendereckiego.

To trwające 2 tygodnie święto muzyczne jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym kraju − co roku gromadzi publiczność z całego świata.

Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...