Bal Maskowy

Wyczekiwana premiera Balu maskowego w Operze Śląskiej

Opublikowano: 5 grudnia 2023

W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Operę Śląską opanuje gorączka oczekiwania. Właśnie wtedy odbędzie się długo wyczekiwana premiera Balu maskowego – dzieła Giuseppe Verdiego. Spektakl, który jest pierwszym premierowym wydarzeniem 79. sezonu artystycznego, poprowadzi Tomasz Tokarczyk, a za reżyserię odpowiadać będzie Anna Wieczur.

Tytułowy Bal maskowy można opisać jako opowieść o zdradzonej przyjaźni i niespełnionej miłości, której tło stanowi prawdziwe wydarzenie – skrytobójcza śmierć Gustawa III w 1792 roku. Spektakl łączy w sobie wątki sensacyjne i romantyczne, które są nasycone emocjami wspaniale wyrażonymi w muzyce. Dramaturgiczny rozmach, bogactwo arii, mistrzowskie sceny zbiorowe – to wszystko sprawia, że Verdiowskie dzieło przypadnie do gustu nawet najbardziej wyrafinowanym odbiorcom.

W spektaklu spotykają się dwa światy: ustalonych reguł i hierarchii oraz nieokiełznanej natury i niewidzialnych sił. Tu ujawnia się to, jak groźne konsekwencje dla realnego świata może mieć sama myśl lub zamiar, nawet bez jego realizacji. Sam potencjał zawarty w pragnieniu, bez jego spełnienia – może okazać się siłą sprawczą zdarzeń katastrofalnych w skutkach. Treść libretta rozumiana w ten sposób staje się niemal przestrogą. Anna Wieczur – reżyserka zadaje pytania o nieprzewidywalny los: czy zdarzenia przebiegają w określony sposób, ponieważ bohaterowie są marionetkami w rękach przeznaczenia? Czy też wiedza o przeznaczonym im losie determinuje ich zachowania?

Bal Maskowy

W obsadzie najnowszej inscenizacji Opery Śląskiej zobaczymy i usłyszymy wyśmienitych solistów: Annę Wiśniewska-Schoppę, Annę Borucką, Martę Huptas, Ruslanę Koval, Gabrielę Legun, Łukasza Załęskiego, Stanislava Kuflyuka, Adama Woźniaka, Bogdana Kurowskiego, Zbigniewa Wunscha oraz zaproszonych gości: Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz czy Matheusa Pompeu – laureata Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w 2019 roku.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć na stronie www.opera-slaska.pl.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Anna Dymna
Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i...
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
komiksów Marvela 
Komiksy mają wielu zwolenników w każdej grupie wiekowej i...
Festivalove
8 grudnia 2023 roku w przestrzeni koncertowej warszawskiej P...