narzędzia w pracy architekta

Nowoczesne narzędzia w pracy architekta

Opublikowano: 7 kwietnia 2022

Odkąd architekci, lata temu, przeszli na rozwiązania cyfrowe w swojej pracy znacznie zwiększyły się możliwości dotyczące wizualizacji wykonywanych projektów i wraz z rozwojem technik obrazowania cyfrowego wciąż się one zwiększają.  Obecnie dobre „wizki” to podstawa pracy z klientem, aby mógł on zobaczyć planowany efekt finalny jeszcze na etapie prac projektowych.  I tutaj z pomocą przychodzą komputery wyposażone w wydajne karty graficzne, które akcelerują kluczowe aplikacje wykorzystywane do przedstawiania graficznego projektów architektonicznych.

Klient lubi widzieć

Dzięki technologii obrazowania 3D i technologii VR nawet osoby bez znajomości podstaw architektury czy umiejętności czytania rysunków technicznych mogą zobaczyć jak realizowany projekt będzie wyglądał  i to zobaczyć na bardzo realistycznym poziomie. Dla stworzenia tak efektownych wizualizacji architekci potrzebują odpowiedniego oprogramowania i wysokiej jakości sprzętu. Jego istotnym elementem są karty graficzne.

Zakup odpowiedniego modelu do prac związanych z renderowaniem architektonicznym nie jest prostym zadaniem. Nawet jeśli znajdziesz odpowiednią, która w teorii ma dobrą wydajność np. w grach, nadal nie oznacza to, że będzie ona dobra do pracy architekta. Tworzenie kreatywnych i wymagających projektów nie może być obarczone frustracją, która wynika z powolnego działania sprzętu. Nie ma nic bardziej uciążliwego od wolnego renderowania się projektu, czy też błędów wynikających ze zbyt małej mocy obliczeniowej stacji roboczej. Technologia ma nas wspierać, a nie ograniczać. Komputer dla architekta musi być wysoce zoptymalizowany pod wykorzystywane w jego pracy aplikacje, a inwestycja w sprzęt gwarantować oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Szybciej, lepiej, efektywniej

Oprogramowanie służące do wizualizacji projektów architektonicznych można rozdzielić na dwa segmenty – renderowanie i modelowanie 3d.  To pierwsze odpowiada za generowanie obrazu, a drugie formatuje jego poszczególne obiekty. Każda z tych czynności angażuje w różnym stopniu inne podzespoły komputera. Odpowiednie współgranie CPU i GPU gwarantuje spełnienie naszych wymagań. Najważniejszym aspektem fazy roboczej jest utrzymanie płynności wyświetlanego obrazu.  Za uzyskanie odpowiedniej liczby klatek na sekundę (FPS) odpowiada głównie karta graficzna, więc bardzo istotne jest jaki model wybierzemy.

Rendering GPU

Rendering oparty na GPU (ang. graphics processing unit) to nic innego jak proces, który wykorzystuje kartę graficzną oprócz procesora komputera. Dobrze skonfigurowany komputer pozwala uzyskać najlepszy efekt dzięki właściwemu rozdzielaniu dostępnych zasobów, zależnie od wymagań programu jakiego używamy.  Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze błyskawiczny działanie – statyczne wizualizacje otrzymujemy w sekundy, animacje (nawet w 4K) zajmują kilka minut a nie dni, a nawet są możliwe w czasie rzeczywistym.

Po drugie nie potrzeba farmy renderującej, bo do pracy wystarczy własny komputer z dobrze dobraną kartą graficzną. Wreszcie po trzecie, proces odbywa się płynnie i bez przestojów. Modelujemy w programie BIM lub CAD a efekty tych zmian na bieżąco obserwujemy w programie do wizualizacji, gdzie model widać w realistycznym świetle, z wybranymi materiałami.

Tworzenie animacji właśnie w ten sposób, na własnym komputerze, bez farmy renderującej i specjalisty arch-vis, to szansa, którą wykorzystuje coraz więcej architektów, zarówno tych prowadzących większe studia, jak i niewielkie, jednoosobowe firmy.

narzędzia w pracy architekta

NVIDIA Studio

Jednym z najlepszych rozwiązań przy takiej pracy jest NVIDIA Studio, czyli specjalnie przygotowane środowisko, które ma zwiększyć wydajność, przyspieszyć pracę i pomóc w pracy z dedykowanymi aplikacjami dla twórców. Jego elementami są między innymi karty graficzne Quadro RTX oraz GeForce RTX w laptopach i komputerach stacjonarnych, które przyspieszają tworzenie treści, a także dedykowane sterowniki Studio, które zapewniają pożądaną wydajność i stabilność pracy aplikacji kreatywnych. Sterowniki Studio są zoptymalizowane do pracy z takimi aplikacjami jak Blender czy Autodesk i wiele innych. Nacisk został położony na użycie autorskiego silnika renderującego OptiX, który z powodzeniem używany jest w BlenderCycles i w renderze GPU Arnold Autodeska. Jednak niezależnie czy w swojej pracy korzystacie z Lumion, Blendera czy Revita czy innych dedykowanych programów efekt będzie naprawdę „wow”.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
systemem ERP
Wśród rozwiązań informatycznych, jakie wdraża duża g...
Graj z Sercem
...
wizytówka Google
Z roku na rok coraz więcej konsumentów kupuje w siec...
testowanie oprogramowania QA
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad karierą w testowan...
Instagram
Instagram w ostatnim czasie przebojem wszedł na rynek popula...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...