rower miejski

Odkrywanie nowych miejsc na mapie miasta – jaki rower wybrać?

Opublikowano: 19 maja 2023

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje rowerów. Jednym z nich są rowery miejskie, przeznaczone do jazdy w miejskich warunkach, czyli po chodnikach, ulicach i ścieżkach rowerowych. To popularne rozwiązanie, choć należy pamiętać, że ten rodzaj jednośladów nie sprawdza się we wszystkich okolicznościach, a czasami opłaca się zainwestować w coś innego. Jaki rower warto wybrać do odkrywania nowych miejsc na mapie miasta?

Rowery miejskie – co warto o nich wiedzieć?

Rowery miejskie to szeroka kategoria obejmująca wszystkie konstrukcje, które zostały zaprojektowane z myślą o jeździe po mieście. Są to proste pojazdy, zazwyczaj pozbawione dodatkowych udogodnień, o standardowej liczbie biegów wynoszącej 3 albo 7 sztuk. W trakcie jazdy rowerzysta zachowuje wyprostowaną pozycję, co przekłada się na wysoki komfort korzystania z jednośladu. Niestety takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad – szybka jazda na rowerze miejskim, niezależnie od rodzaju, jest męcząca i bardzo trudna. Ponadto nie nadają się one do jazdy po trudnym terenie, a więc bezdrożach i nieutwardzonych ścieżkach.

Dwa najpopularniejsze rodzaje rowerów miejskich to holenderki oraz cruisery. Zasadniczo oba są do siebie podobne, a wybór między nimi powinien zależeć głównie od kwestii gustu. Warto jednak pamiętać, że linia podziału dotyczy też płci. Typowy rower damski jest mniejszy od roweru męskiego, co wymusza zastosowanie nieco innych rozwiązań konstrukcyjnych. W praktyce rower miejski to świetny wybór dla osób, które planują wykorzystywać go do zwykłych, krótkich przejażdżek po okolicy lub do dojazdów do pracy.

Rower trekkingowy w mieście – czy to dobre rozwiązanie?

Rowery trekkingowe wyróżniają się daleko idącą uniwersalnością. Można nimi jeździć właściwie wszędzie – dzięki solidnej amortyzacji doskonale nadają się do trudnego terenu, ale świetnie sprawdzają się też w warunkach miejskich. Koszt ich zakupu jest co prawda wysoki, ale warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli zależy nam na możliwości jazdy po bardziej wyboistych trasach. Na rowerze trekkingowym można zjechać z ubitego szlaku i odkryć nowe miejsca na mapie miasta, do których nie da się dostać zwykłym rowerem miejskim. Ponadto ten rodzaj rowerów nadaje się do długich wycieczek – jeśli w procesie decyzyjnym najważniejsza jest uniwersalność, to warto wybrać rower trekkingowy.

Czy warto wybrać rower crossowy do miasta?

Rowery crossowe cieszą się rosnącą popularnością. Sięga po nie coraz więcej Polaków, głównie ze względu na dość atrakcyjną cenę oraz szerokie możliwości. Okazuje się, że rowery crossowe to nieco tańsza alternatywa dla typowych rowerów trekkingowych. Są równie wszechstronne, co te ostatnie, a zarazem zapewniają znacznie większy komfort jazdy po płaskim terenie. Nie mają zbędnego wyposażenia (np. błotników), a do tego są nieco lżejsze, co też przekłada się na wygodę. W trakcie jazdy rowerzysta zachowuje częściowo wyprostowaną pozycję, podobnie jak w przypadku rowerów miejskich. Warto przy tym pamiętać, że dodatkowy osprzęt zawsze można dokupić i zamontować, co ułatwi korzystanie z roweru crossowego w trudnych warunkach terenowych.

Artykuł sponsorowany

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...
AWAKE
Awake, szwedzki producent desek z napędem elektrycznym oraz...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...