Komunia

Organizacja komunii – o czym trzeba pamiętać?

Opublikowano: 26 stycznia 2021

Pierwsza Komunia Święta to wydarzenie wielkiej wagi w życiu każdego dziecka. Zazwyczaj uroczystości kościelnej towarzyszy także impreza dla rodziny organizowana tradycyjnie w restauracji bądź w domu. O pewnych aspektach organizacji Pierwszej Komunii Świętej powinniśmy jednak pamiętać wszyscy- pozwoli to na spokojne przygotowanie się do tego doniosłego wydarzenia.

Zaplanujmy wszystko wcześniej

Niektórzy organizację Komunii porównują do wesela – co prawda uroczystość ta ma nieco inny charakter, jednak w dalszym ciągu kluczem do sukcesu jest dobry plan całej imprezy. Jeżeli chcielibyśmy zorganizować dziecku przyjęcie w restauracji, rezerwacji terminu należy dokonać z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem. Przykładowa komunia w Gdańsku – najlepsze restauracje cieszą się taką popularnością, że rodzice często muszą podpisać umowę już dwa lata wcześniej.

Kolejno warto zastanowić się nad listą gości oraz całym przebiegiem imprezy – czy będzie to jedynie uroczysty obiad, czy też całodniowe przyjęcie. Z kilkutygodniowym wyprzedzeniem trzeba zamówić kwiaty i ciasto, jeżeli nie jest ono przewidziane w menu restauracyjnym. Warto również pomyśleć nad nakryciem wierzchnim dla dziecka, gdyby pogoda nie dopisała.

Kwestie formalne

Rodzice bardzo często zapominają o kwestiach stricte formalnych dotyczących Pierwszej Komunii Świętej. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy stroje dla dzieci będą szyte w kościele, czy też trzeba we własnym zakresie zakupić kreację. To samo dotyczy wystroju kościoła czy podziękowań dla katechetów i księży – w większości parafii istnieją grupy odpowiedzialne za dekorację kościoła oraz przygotowanie upominków, jednak nie jest to regułą, szczególnie gdy do Komunii przystępuje niewielka liczba dzieci.

Pamiętajmy również o tym, aby dowiedzieć się, jak będzie wyglądał cały przebieg uroczystości – czy będzie poprzedzony uroczystym wejściem do kościoła lub, czy na zakończenie zaplanowano grupowe zdjęcia. Wbrew pozorom kwestie formalne są najistotniejsze w całej organizacji Komunii – bez nich dziecko często nie będzie mogło przystąpić do sakramentu, na przykład, jeśli nie zostaną dostarczone wszystkie dokumenty na czas do parafii.

Uroczystość duchowa

Dzieci, a także rodzice, często zapominają, że uroczystość Pierwszej Komunii Świętej ma charakter religijny, natomiast sama impreza czy oprawa graficzna tego wydarzenia to jedynie otoczka. Warto więc wspierać dziecko i wytłumaczyć mu sens przyjęcia sakramentu Komunii.

Niektórzy rodzice do tego stopnia zatracają się w przygotowaniach, że zapominają o wyposażeniu swojego dziecka w książeczkę do nabożeństw lub też różaniec. Dlatego dobrze jest uczęszczać na spotkania dla rodziców, które zwykle organizowane są w kościele bądź przez katechetów. Dzięki nim będziemy mogli w lepszy sposób wesprzeć dziecko w przygotowaniach do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Jeżeli zaś chcemy, aby dziecko przyjęło Komunię wcześniej, najpierw warto dowiedzieć się, czy w naszej parafii w ogóle jest taka możliwość oraz, czy dziecko jest odpowiednio do tego przygotowane.

Prezent dla księdza nie musi być kłopotliwy

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
szaty liturgiczne
Są okazje wymagające szczególnych prezentów. To prze...
pierwszy roczek
Roczek dziecka to ważna chwila dla całej rodziny! Ten wyjątk...
karnawał
Karnawał to zapewne jeden z najbardziej imprezowych okresów...
buty na komunię
Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu dzie...
Przy kupnie prezentów dla dziewczynek kierujemy się...