Peru

Peru – skarby Inków, perły baroku i cuda przyrody

Opublikowano: 9 października 2021

Na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej – od Oceanu Spokojnego przez szczyty i doliny Andów, po lasy Amazonii rozciąga się duży, lecz tajemniczy kraj – Peru. Odnaleźć w nim można cuda przyrody, skarby Inków i innych kultur prekolumbijskich, barokowe perły architektury kolonialnej, tradycje współczesnej kultury latynoamerykańskiej i wiele, wiele więcej…

Lima i współczesne Peru

Stolicą i największym miastem Peru jest Lima. Jej aglomeracja liczy około 10 mln mieszkańców, co czyni ją trzecim największym miastem Ameryki Południowej. Centrum historyczne Limy znajduje się wokół Plaza Mayor – rynku głównego tego miasta. Najważniejszymi zabytkami architektury sakralnej w starym mieście w Limie są: montumentalna, barokowa katedra metropolitarna św. Jana Ewangelisty, barokowe kościoły: św. Dominika i św. Piotra oraz klasztor św. Franciszka. Innymi cennymi zabytkami starej Limy są: Pałac Arcybiskupa oraz Pałac Gubernatorski, który współcześnie jest siedzibą prezydenta kraju.

Lecz Lima to także nowoczesna architektura dzielnicy Miraflores. Znajdują się tu biurowce, eleganckie restauracje, plaża, oraz domy bogatych mieszkańców Limy. W aglomeracji stolicy znajduje się także Callao z największym portem kraju i międzynarodowym lotniskiem.

Cusco i Arequipa – piękno architektury kolonialnej w Peru

Oprócz Limy, piękne przykłady zabytkowej architektury kolonialnej z czasów panowania tu Hiszpanów, znajdują się także w Cusco i  Arequipa – te trzy stare miasta wpisane zostały na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Historia Cusco sięga czasów prekolumbijskich. Założył je w XII wieku Manco Capaca – pierwszy władca Inków i ustanowił je stolicą swojego państwa. Po zdobyciu w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów i w wyniku walk miasto uległo znacznym zniszczeniom. Jednak z okresu przedkolonialnego jest tu całkiem sporo pozostałości. Najpiękniejsze budowle Cusco – urokliwe kamienice, barokowe kościoły i klasztory – położone są dookoła Plaza de Armas, rynku głównego. Najważniejsze z nich to Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościoły: jezuitów i El Triunfo.

Arequipa jest drugim największym miastem w Peru. Centrum historyczne rozciąga się dookoła rynku głównego – Plaza Principal de la Virgen de la Asuncion. Najważniejszymi zabytkami są tutaj: Katedra, kościół jezuitów oraz klasztor św. Katarzyny.

Peru

Zabytki czasów prekolumbijskich

Jednak to co stanowi największy skarb kultury Peru, to pamiątki jakie pozostawili po sobie Inkowie. Najlepiej zachowanym, najcenniejszym i najsłynniejszym z tych skarbów jest Machu Picchu. Nazwa ta  w języku keczua to Stary Szczyt. Machu Picchu położone jest bowiem w trudnodostępnej przełęczy górskiej pomiędzy dwoma szczytami, a jego zabudowa sięga tych szczytów. Dzięki takiej lokalizacji   nie zostało one podbite przez hiszpańskich najeźdźców, mieszkańcy opuścili je w XVI wieku. Było to sanktuarium Dziewic Słońca. Obiekt ten znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Znanymi na całym świecie pamiątkami czasów sprzed przybycia tu hiszpańskich konkwistadorów są tajemnicze Rysunki Nazca, które pochodzą prawdopodobnie jeszcze sprzed naszej ery. Tajemnicze przede wszystkim dla tego, że najlepiej widoczne są z lotu ptaka… Inne zabytki czasów prekolumbijskich w Peru to m.in. miasta Chavin de Huántar i Caral-Supe oraz trakt królewski Inków Qhapac Ñan, który obejmuje także inne kraje położone w Andach.

Pustynne wybrzeże, niesamowite Andy i niedostępna Amazonia

Pod względem geograficzno-przyrodniczym Peru dzieli się na trzy regiony: na zachodzie znajduje się  wybrzeże – Costa. Pas wybrzeża jest tu pustynny, a największą pustynią jest Ica z oazą Huacachina, która jest ważną atrakcją turystyczną. Większość miejscowości wypoczynkowych na peruwiańskim wybrzeżu znajduje się w północnej jego części.

Główne kurorty plażowe Peru to Máncora, Punta Sal oraz Zorritos. Przez środek kraju, z północy na południe przebiega łańcuch górski Andów. Pośród tych gór znajduje się najwyżej położone żeglowne jezioro świata – Titicaca, na granicy z Boliwią. Innym ciekawym miejscem w Andach są malownicze Góry Tęczowe. Również pośród Andów znajdują się Cusco, Arequipa, Machu Picchu i wiele zabytków z czasów prekolumbijskich.

Na wschód od Andów znajduje się najbardziej niedostępna kraina Peru – Amazonia. Do głównego miasta – Iquitos, można dostać się jedynie samolotem lub statkiem. Kursują tu łodzie m.in. z miasta Pucallpa. To w peruwiańskiej części tej największej na świecie dżungli znajdują się źródła Amazonki.

Marek Lont.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...