Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa w Roku Romantyzmu Polskiego to ponad 30 koncertów symfonicznych i kameralnych recitali fortepianowych, a także opery w wersji koncertowej. To znakomici wykonawcy, którzy goszczą na międzynarodowych scenach. W dniach 14−31 sierpnia po raz osiemnasty Warszawa na 2 tygodnie stanie się europejską stolicą muzyki.
„Oś programowa Festiwalu tradycyjnie już oparta jest na muzyce Chopina, którego twórczość najsilniej wpisuje się w fenomen polskiego romantyzmu, emocjonalnie do niego przynależąc. Jego utwory wykonają wybitni pianiści i znakomite zespoły, na instrumentach współczesnych i historycznych” − pisze Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Festiwal otworzą trzej twórcy polskiego romantyzmu: Chopin, Mickiewicz i Moniuszko, którego kantata Widma jest muzyczną wersją II części Dziadów. Powstała w połowie XIX wieku i jest przykładem fascynacji tekstem Mickiewicza. Jak wskazuje dyrektor Festiwalu, jest kwintesencją tego, czym romantyzm był dla Polaków, jak materializował się w nieistniejącej, ale jakże żywej w świadomości narodu ojczyźnie i na wygnaniu. Jest wyrazem siły i tęsknoty zarazem, niesie tajemnicę i nutę mistycyzmu, wywiedzioną z tradycyjnej obrzędowości. Widma należą do bezcennych skarbów polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zaplanowano też 3 koncerty z pieśniami Moniuszki − Mariusza Godlewskiego z Radosławem Kurkiem, Dorothee Mields z Tobiasem Kochem oraz Olgi Pasiecznik z Ewą Pobłocką. Program Festiwalu jest bardzo zróżnicowany muzycznie i interpretacyjnie.
Tradycyjnie wystąpią mistrzowie fortepianu historycznego, m.in. Tomasz Ritter, Kristian Bezuidenhout, Tobias Koch, Dmitry Ablogin. Etiudy i nokturny zagra Jan Lisiecki, preludia – Aimi Kobayashi. Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, wykona podczas recitalu Wariacje na temat „La ci darem la mano”, a z Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Vasilego Petrenki zagra Koncert f-moll. Usłyszymy też Suitę „Fuego Fatuo” Manuela de Falli w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.
Bez wątpienia tym, na co wszyscy czekamy, są występy najciekawszych osobowości ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego – nowej elity światowej pianistyki. Oprócz wspomnianego już tryumfatora, Bruce’a Liu, Alexandra Gadjieva i Aimi Kobayashi wystąpią Kyohei Sorita, Martin Garcia Garcia, Leonora Armellini, Jakub Kuszlik i J Jun Li Bui – wszyscy z arcyciekawymi programami, w których oprócz Chopina pojawią się Beethoven, Bach, Debussy, Rameau, Liszt. Usłyszymy też triumfatorkę z 2010 roku − Yuliannę Avdeevą i utalentowaną Ukrainkę − Dinarę Klinton; po raz pierwszy na Festiwalu zagra Alim Beisembayev, tryumfator ubiegłorocznego konkursu pianistycznego w Leeds.
Wiele znakomitych przeżyć muzycznych dostarczą też koncerty Marii Joao Pires z Orkiestrą Kameralną z Bazylei pod dyrekcją Trevora Pinnocka i European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy z Francesco Piemontesim, a także występy znakomitego polskiego zespołu o międzynarodowej sławie − Apollon Musagète Quartet, w którego repertuarze ważne zajmuje również muzyka Chopina.
Festiwal gromadzi czołowe postacie światowego życia muzycznego, wybitnych dyrygentów i znakomite orkiestry, cieszące się międzynarodowym uznaniem. Europa Galante, Orkiestra Historyczna, Collegium 1704 czy Orkiestra XVIII wieku, która towarzyszy Festiwalowi od początku. Po raz pierwszy usłyszymy w oryginalnym brzmieniu Koncert fis-moll Henryka Wieniawskiego oraz V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena, w wykonaniu utalentowanego pianisty, koncertującego na międzynarodowych scenach − Jana Lisieckiego, który mówi: „Chopin swoją muzykę zostawił w prezencie nam wszystkim, a ja ją tylko gram”.
− I jeszcze słów kilka słów o muzyce polskiej, tej wciąż mało rozpoznanej, której możliwie najlepszą prezentację traktujemy zawsze jako misję i przywilej zarazem − wskazuje dyrektor Leszczyński. – W tym roku to przede wszystkim dzieła Polskiego Romantyzmu: Miserere Józefa Władysława Krogulskiego (Collegium 1704), Koncert klarnetowy Karola Kurpińskiego, rekonstruowany inaczej niż w roku ubiegłym, tym razem w interpretacji Erica Hoepricha i Orkiestry XVIII wieku, Koncert skrzypcowy Augusta Fryderyka Duranowskiego, Duo na klarnet i fortepian Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.
Nie tylko polski romantyzm będzie towarzyszył Festiwalowi, nie zabraknie m.in. pięknej muzyki włoskiej Giuseppe Verdiego, francuskiej Charles’a Gounoda, skandynawskiej Sibeliusa i Griega czy angielskiej Elgara i Brittena. To tylko niektóre propozycje w bogatym i wielce różnorodnym festiwalowym programie.
Festiwal „Chopin i Jego Europa” to tradycyjnie wielkie wykonawstwo i znakomity program. To wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza warszawskich sierpniowych wydarzeń muzycznych.
Anna Arwaniti
Dodaj komentarz