Rejestracja czasu pracy

Rejestracja czasu pracy online – dlaczego jest tak ważna w firmie?

Opublikowano: 15 marca 2021

Harmonogram pracy to jedno. Jednak dopiero rejestrowanie czasu pracy w dokładny sposób pokaże nam jak pracuje nasz zespół.

Ewidencjonowanie czasu pracy – zasady

Rejestracja czasu pracy polega ni mniej ni więcej a na rzeczywistym wyliczeniu ilości przepracowanych przez pracownika godzin w danym okresie rozliczeniowym. Prawo określa kwestię ewidencjonowania czasu, które to ewidencjonowanie pozwala nam przede wszystkim wyliczyć należne pracownikowi wynagrodzenie. Niezwykle ważne jest na przykład zarejestrowanie godzin, za które pracownik powinien odebrać dzień wolny czy otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkiem pracodawców, niezależnie od tego jak wielu pracowników zatrudniają – nawet dla jednej osoby prowadzi się indywidualną ewidencję. Nie ma też znaczenia podstawa prawna nawiązania stosunku pracy.

W przepisach prawa pracy nie ma określonych okresów, na jakie prowadzi się ewidencję czasu pracy, tę decyzję pozostawiono pracodawcy. Istotne jest, aby prowadzenie ewidencji pozwoliło na wypłatę wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości. Przepisy określają jedynie, że wynagrodzenie wypłaca się raz w miesiącu, więc ewidencja dopasowana musi być do tej zasady.

W ewidencji znaleźć się musi liczba godzin, które pracownik przepracował. Należy wiec uwzględnić niedziele, święta, porę nocną, nadgodziny, dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy, nieobecności. Tak prowadzona dokumentacja musi być udostępniona pracownikowi na jego żądanie. Warto wiedzieć, że w razie nieprawidłowego prowadzenia ewidencji, inspektor pracy może nałożyć stosowne sankcje.

Prowadzenie rejestracji online

W dzisiejszych czasach prowadzenie ewidencji “w zeszycie” jest kompletnie nieefektywne. Tym bardziej, że na rynku są specjalne programy do rejestrowania czasu pracy, które w szczegółowy sposób pozwalają kontrolować pracę pracowników. Warto zajrzeć na stronę inewi.pl. Znajdziemy tam program do ewidencji czasu pracy, stanowiący idealny system rejestracji. Aplikacja pozwala kontrolować godziny pracy pracowników, co przekłada się na sprawne ewidencjonowanie na potrzeby wypłacania wynagrodzeń. Co więcej, możemy monitorować spóźnienia i wyjścia – także te wcześniejsze. Program rozróżnia też czas pracy na podstawowy i nadgodziny dzięki czemu bez trudu wyliczymy wynagrodzenie w zależności od różnicy w stawce. Dla pracodawcy przydatny jest także monitoring długości przerw oraz ich ilość. Aplikacja działa na tabletach i telefonach i stanowi nowoczesne rozwiązanie, które automatycznie szacuje wynagrodzenie w zależności od wyliczonego czasu pracy. Dzięki tak szczegółowej dokumentacji możemy też lepiej ocenić produktywność zespołu i ewentualne braki kadrowe.

Warto zwrócić także uwagę na inne rozwiązania online, jak elektroniczny wniosek urlopowy – odkryj zalety tego nowoczesnego rozwiązania. Wystarczy konkretna aplikacja, którą pracodawca udostępnia pracownikom. Dzięki niej możliwy jest elektroniczny obieg dokumentów, złożenie wniosku o urlop bez konieczności umawiania rozmowy z kadrami, szefem.

Prowadzenie firmy to skomplikowany proces, dlatego dobrze jest ułatwiać go sobie tam gdzie to jest możliwe. Prowadzenie dokumentacji online na pewno jest jednym ze sposobów.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sandały robocze
Wybór odpowiednich sandałów roboczych może znacząco wpłynąć...
W piątek, 12 lipca 2024 roku, w sercu Warszawy, odbyła się u...
oprogramowanie na zamówienie
Wybór odpowiedniej firmy do zlecenia oprogramowania na zamów...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...