Jakie są alternatywy dla prezerwatyw?

Opublikowano: 13 września 2016

Współżycie w prezerwatywach nie zawsze daje tyle samo radości, a czasem – np. w przypadku uczulenia na lateks – wręcz szkodzi. Czym można zastąpić prezerwatywy?

Pigułki antykoncepcyjne

Działanie pigułek oparte jest na hormonach. Dzięki temu nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale także pomagają uregulować cykl menstruacyjny oraz załagodzić dolegliwości, które towarzyszą niektórym kobietom w czasie okresu.

Niestety pigułki mają też wady. Przede wszystkim trzeba pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu, w określonej porze. Łączenie ich z antybiotykami może obniżać ich skuteczność. Mogą wywoływać nieprzyjemne efekty uboczne.

Ponadto pigułki zmniejszają liczbę pałeczek kwasu mlekowego w pochwie (wzrasta jej pH), przez co łatwiej jest o infekcję intymną. Jak sobie z nią poradzić? Sprawdź na www.lactovaginal.pl.

Spirale domaciczne

Jedną z najskuteczniejszych form antykoncepcji jest wkładka domaciczna, potocznie nazywana również spiralą. Oprócz tego jest wygodna w użyciu (po założeniu nie trzeba o niej pamiętać).

Tak jak pigułki, wkładka domaciczna zmienia pH pochwy i naraża kobietę na infekcje intymne. Spirala może powodować krwawienia z dróg rodnych, zwiększa również ryzyko ciąży pozamacicznej.

Uwaga – spirala może też… wypaść! Może też być niewłaściwie założona, przez co nie będzie pełnić swojej funkcji.

Środki plemnikobójcze

Środki plemnikobójcze mogą przybierać różną postać: żelu, pianki, globulek. Są dostępne bez recepty i są nieszkodliwe dla organizmu, jednak nie są tak skuteczne jak środki hormonalne czy prezerwatywy.

Ten rodzaj antykoncepcji dodatkowo może powodować podrażnienia pochwy i jej błon śluzowych – a tym samym zwiększać podatność na wszelkiego rodzaju zakażenia, stany zapalne i infekcje.

Tego nie rób!

Niektórym jako alternatywa dla prezerwatyw przyszły na myśl również takie „metody” jak stosunek przerywany czy kalkulator dni płodnych… Jeśli nie chcesz w najbliższym czasie rodzić dziecka, to nie, to nie są skuteczne formy zapobiegania ciąży.

Żeby zajść w ciążę, w trakcie stosunku wcale nie musi dojść do wytrysku – często wystarczą plemniki, które znajdują się w preejakulacie.

Natomiast dni niepłodne oznaczają jedynie MNIEJSZE prawdopodobieństwo zajścia w ciążę – nie jest to jednak w ogóle niemożliwe.

Udostępnij ten post: • magdalena pierwsza pisze:

  Kościół Katolicki mówi odwrotnie – i kogo tu słuchać?

 • SexMen pisze:

  Niektórym jako alternatywa dla prezerwatyw przyszły na myśl również takie „metody” jak stosunek przerywany czy kalkulator dni płodnych… Jeśli nie chcesz w najbliższym czasie rodzić dziecka, to nie, to nie są skuteczne formy zapobiegania ciąży.
  Czy ktoś to jeszcze stosuje?

 • Margaret pisze:

  Dla mnie alternatywa prezerwatywy jest wkładka hormonalna Levosert. Jest skuteczna w przy podliczeniu kosztów tańsza, niż jakie kolwiek tabletki. I spokój na kilka lat

 • Jurgita pisze:

  Ja też tak uważam jak Margaret, bo i ja mam założoną wkłądkę Levosert, jest mega wygodnie.

 • Natalia pisze:

  Dodam jeszcze że dzięki wkładce Levosert można zapomnieć o okresie na kilka lat

 • Karola pisze:

  Ja mam założoną wkładkę Levosert, okresu prawie wcale nie mam, tylko lekkie plamienia.Oszczędność na podpaskach. Zniknęły twbóle miesiączkowe. Zaletą również jest to, że możną ją założyć zupełnie za darmo, w ramach nfzu

 • emil pisze:

  Alternatywa to Pani Premier B.Sz.
  Jak na nią patrzę to nie potrzeba mi żadnej gumki przydała by się papierowa torba

 • Wida pisze:

  Mam założoną Levosert już drugi rok i mogę śmiało polecić ją każdej. Mi oprócz miesiączki zniknęły też bóle miesiączkowe i jest teraz o wiele lepiej. Szkoda tylko, że wtedy nie wiedziałam,że można ją założyć za darmo.

 • Molly pisze:

  @wida a dużo zapłaciłaś? NFZ fajnie ale pewnie się długo czeka więc jak kwota nie jest jakaś kosmiczna to wolę zapłacić i mieć święty spokój 😉

 • Wida pisze:

  Ja płaciłam coś koło 340zł. Idź do swojego lekarza i zapytaj, możliwe że dostaniesz na nfz bez czekania. Jak nie to dostaniesz receptę i kupisz od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
endoproteza stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest to wszczepienie sz...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...