samobójstwa

Światowy dzień zapobiegania samobójstwom

Opublikowano: 10 listopada 2021

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobieganiu samobójstwa. W roku 2021 będziemy go obchodzić w piątek. Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła ten dzień, by rokrocznie przypominać o problemie, jakim są samobójcze śmierci i by edukować, jak im zapobiegać. Główną ideą tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat samobójstw oraz przekazanie wsparcia psychologicznego dla osób, które zmagają się z myślami samobójczymi.

Sprzątanie po zmarłych w wyniku śmierci samobójczej

To nie jest łatwy temat, sprzątanie po zmarłych osobach – mówi w anonimowym wywiadzie jeden z właścicieli ogólnopolskich firm sprzątających po zmarłych osobach. Śmierć w wyniku samobójstwa to poważny temat i coraz bardziej groźne zjawisko społeczne. Jak wynika z ogólnych statystyk, coraz częściej na swe życie targają się młode osoby, poniżej 15 roku życia. Często zdarza się, że osoba, która popełni samobójstwo na 5 piętrze mieszkania w bloku, swym desperackim aktem dosięga sąsiadów kilka pięter poniżej.

Zdarzenie na dezynfekcje po zmarłym miało miejsce na jednym z dużych osiedli mieszkaniowych w Poznaniu. Mówi się dość często, również o Warszawskich strzelnicach sportowych, na których dochodzi nie do śmiertelnych wypadków, a do zaplanowanej śmierci samobójczej. Ze względu na przepisy prawne, nie będziemy wymieniać ich nazwy. Szacuje się, że około 5% samobójstw, popełnianych jest na skutek zawodów miłosnych i problemów małżeńskich.

Samobójstwa w Polsce – smutne dane statystyczne

Choć samobójstwa należą wciąż do tematów tabu i nieczęsto się o nich mówi publicznie, stanowią dość duży problem w naszym kraju. Polska w 2018 roku plasowała się na 14 miejscu w Europie pod względem popełnionych samobójstw. Na dziesięć tysięcy mieszkańców przypada około 1 akt samobójczy zakończony śmiercią. Problem dotyka zdecydowanie częściej mężczyzn, gdyż aż 85% samobójstw popełniają właśnie oni. Co ciekawe, ze statystyk wynika, że w wyniku samobójstw ginie w Polsce więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych. W ubiegłym roku samobójstwo popełniło 5165 osób (4386 –  mężczyźni, 778 – kobiety), a w wypadkach drogowych zginęło 2491 osób. Liczba krajowych samobójstw w ciągu ostatnich lat utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi nieco ponad 500 tysięcy.

Dezynfekcja po zgonie, samobójstwa a koronawirus

Mogłoby się wydawać, że szalejąca od półtora roku pandemia koronawirusa mogła wpłynąć na statystyki samobójczych śmierci a pośrednio na dezynfekcję mieszkań po zgonach. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o targaniu się na własne życie ludzi dotkniętych kryzysem gospodarczym związanym z kolejnymi lockdownami czy chorobą. Jednak mimo to w Polsce nie odnotowano trendu wzrostowego. Nie jest to bynajmniej paradoks i dane liczbowe potwierdzają badania psychologów. Według nich w momentach kryzysowych samobójstwa mają tendencję degresji. Dzieje się tak, ponieważ problemy jednostki schodzą na dalszy plan i ludzie bardziej skupiają się na kwestiach społecznych, na tym, co dzieje się wokół nich, nie zaś w ich wnętrzu. Wyjątkiem jest tu Japonia, gdzie liczba zgonów wśród nastolatków w czasie pandemii wzrosła diametralnie.

Samobójstwa – jak im zapobiegać?

Każdy przypadek targnięcia się na swoje życie jest indywidualnym problemem o innych przyczynach, więc trudno znaleźć jeden złoty środek na walkę z tym problemem.  Jest to niewątpliwie problem naszych czasów i zjawisko społeczne, z którym powinniśmy sobie zacząć lepiej radzić. Z pewnością w profilaktyce pomóc może empatia i czujność. Warto prowadzić częste i szczere rozmowy z osobami o podwyższonym ryzyku śmierci samobójczej. Sprzątanie mieszkań po zmarłych, czyszczenie po zgonie, czy też dezynfekcja pomieszczeń po samobójstwie to przypadki, o których nie chcemy słuchać.

Nie należy bagatelizować gróźb samobójczych wśród młodzieży, bo często mogą być one pierwszym sygnałem i sposobem proszenia o pomoc. Należy monitorować oznaki zmiany zachowania i nastroju narażonej osoby i okazywać jej silne wsparcie mentalne,  podkreślać mocne strony. Gdy zauważymy objawy depresji, należy niezwłocznie skierować zagrożoną osobę do poradni psychologicznej lub psychiatrycznej. Warto skorzystać z telefonów alarmowych i sięgnąć po pomoc tj. tel. zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz ogólnopolskie centrum wsparcia dla osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej 800 70 2222.

Ważną kwestią jest także edukacja szkolna najmłodszych na temat samobójstw oraz depresji. Coraz więcej mamy też kampanii społecznych skierowanych ku szerokiemu gronu, mająca na celu uświadamianie o problemie samobójstw i jego profilaktyce.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...