Tomasz Trzciński – ZAPOMNIANY ŚWIAT

Opublikowano: 17 lutego 2018

Problem głodu jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej złożonych problemów dotykających ludzi na całym świecie. Pomimo nadwyżek produkcji żywności wiele milionów osób umiera z powodu niedożywienia, a także związanych z tym chorób. Ilość cierpiących jest tak duża, że statystycznie co siódmy człowiek nie ma możliwości normalnie funkcjonować w społeczeństwie. To wielki dramat wielu rodzin, które w niemocy działania zmuszone są do utraty poczucia godności, czy dramatycznych decyzji takich jak sprzedaż swoich dzieci, oddanie ich do pracy lub utrata spowodowana śmiercią głodową.

Tomasz Trzciński Książka „Zapomniany świat” to poruszająca historia przedstawiająca problem głodu w krajach Globalnego Południa. Tomasz Trzciński – twórca lektury powołując się na rzetelne dane statystyczne i naukowe opowiada o skrajnym niedożywieniu, które dotyka prawie 800 milionów ludzi, głównie mieszkańców Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Książka bardzo szeroko omawia i odkrywa prawdziwe przyczyny istnienia takiej sytuacji.

Autor dzieła pochyla się nad ofiarami trwającymi w takiej sytuacji, a celem książki ma być zaangażowanie innych do szerszej akcji informacyjno-społecznej ukazującej skalę problemu głodu i wskazującej na konkretne formy pomocy, jakie można by skierować w stronę potrzebujących.

Książka dzięki treści zawartej pomiędzy stronami, dobitnie wyrażająca cierpienie i nieszczęście milionów ludzkich istnień, skłania do refleksji, budzi człowieczeństwo, podejmuje walkę ze stereotypami w rodzaju: „to nie ma sensu”, „to nie mój problem”, „pewnie i tak nie da się nic zrobić”.

Tomasz TrzcińskiPomagając, sami stajemy się lepszymi ludźmi. Jednostka niewiele może, ale wspólne, solidarne działania na rzecz potrzebujących mogą w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę życia tych, którzy nie mają nic, zmniejszyć ich cierpienie i pokazać, że nie są sami ze swoim problemem, sprawić, żeby świat o nich usłyszał.

Wbrew panującym stereotypom jak opowiada autor, głód na świecie nie jest jedynie wynikiem działania takich czynników, jak susze, czy klęski żywiołowe. To nie tylko niewłaściwe gospodarowanie żywnością, słabo rozwinięte rolnictwo. To problem sztuczny, wywołany przez człowieka. Wszędzie tam, gdzie wybuchają wojny, gdzie istnieje korupcja, konflikty zbrojne, dyskryminacja kobiet, brak edukacji dzieci, czy tam gdzie działają wielkie transnarodowe korporacje niszczące lokalne rolnictwo pojawia się głód.

Opracowanie mówi o działaniach, które mogą podjąć politycy oraz ludzie biznesu, a także o formach pomocy dostępnych zwykłym, również niezamożnym ludziom. Na końcu tej książki znajdują się opisy projektów polskich organizacji humanitarnych i dane kontaktowe do nich. Książka to wezwanie do działania i rzeczywistego niesienia pomocy ofiarom głodu.

Wydanie książki związane jest z akcją charytatywną, z której część uzyskanego dochodu zostanie przekazana na zrealizowanie celu mającego przywrócić bezpieczeństwo żywnościowe w Somalii, Syrii, a także w Iraku. Wartość 3zł z każdej sprzedanej pozycji zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ambasadorem akcji crowdfundingowej zostali m.in. : Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie, program „Firma z zasadami” i portal Evenea.

Akcja jest dostępna pod tym linkiem: https://wspieram.to/zapomnianyswiat Fragmenty książki można przeczytać tutaj: http://www.zapomnianyswiat.pl/fragmenty/

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...