Tydzień w Rzymie

Tydzień w Rzymie – jak go spędzić?

Opublikowano: 3 października 2017

Urokliwe uliczki, przepiękne zabytki, malownicze widoki i śródziemnomorski klimat – te frazy dopasować można do wszystkich włoskich miast. Każde z nich posiada swój urok i co roku zachwyca wielu turystów. Lecz nawet Mediolan, Neapol, Turyn czy Wenecja nie mogą równać się z sercem Italii – Rzymem.

Rzym od czasów starożytnych nazywany był Wiecznym Miastem. Rzymianie byli przekonani o potędze, której nie zagrozi żaden najeźdźca. Historia brutalnie zweryfikowała owe nadzieje, lecz Rzym wciąż zachwyca zabytkami i kulturą.

Jeśli więc jesteś w trakcie snucia urlopowych planów, to warto rozważyć wyjazd do stolicy Włoch. Ogrom atrakcji turystycznych sprawia jednak, iż na zwiedzenie wszystkich ciekawych miejsc potrzebny będzie minimum tydzień w Rzymie. Wskazanym jest jednak posiadanie wstępnego rozeznania co do ulokowania poszczególnych miejsc w mieście.

Architektura

Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Koloseum – symbol rzymskiej potęgi. Jak pisał Czcigodny Beda: “dopóty Rzym będzie istniał, dopóki stoi w nim Koloseum”. Można więc sobie wyobrazić, jak ważnym miejscem była i jest opisywana arena. Dość wspomnieć, że ceremonia otwarcia trwała 100 dni. Uświetniło ją naumachias, czyli widowisko odtwarzające bitwy morskie. Koloseum w latach swojej świetności było więc nie tylko amfiteatrem, miejscem walk gladiatorów czy igrzysk, lecz również areną bitew. Dziś Koloseum jest symbolem Wiecznego Miasta, do którego bilety kosztują 12 Euro (normalny) lub 7,50 Euro (ulgowy dla osób pomiędzy 18 a 25 rokiem życia).

Kolejnym obowiązkowym punktem dla każdego turysty są Termy Dioklecjana, czyli kompleks publicznych łaźni. Choć kompleks budynków nie zachował się w całości (głównie ze względu na zaniedbania i rozbudowę innych budowli), to pozostałości zostały wyeksponowane, aby cieszyć oczy miłośników starożytnej architektury. Dziś pozostaje nam jedynie podziwianie kunsztu dawnych architektów.

Cuda Watykanu

Punktem obowiązkowym dla każdego turysty przebywającego przez tydzień w Rzymie jest odwiedzenie Watykanu, który wręcz epatuje historią i spuścizną potomnych. Dość wspomnieć o Bazylice Świętego Piotra, która jest równocześnie nekropolią papieży. Bazylika to drugi co do wielkości kościół na świecie. Najbardziej znanym elementem w Bazylice Świętego Piotra jest Pieta wykonana przez MIchała Anioła.

Warto zwrócić również uwagę na dzieła Gianlorenzo Berniniego (autora figury św. Longinusa czy ołtarza św. Piotra z baldachimem), a także Antonio Canovy. Symbolami Watykanu są również takie miejsca jak Muzea Watykańskie (z obrazami takimi jak Przemienienie Rafaela, Święty Hieronim na pustyni da Vinciego, a także obraz namalowany przez Caravaggio Złożenie do grobu) czy Kaplica Sykstyńska. Ta druga budowla znana jest głównie z imponujących fresków, których autorami są takie tuzy jak Michał Anioł, Cosimo Rosselli, Sandro Botticelli, Pietro Perugino czy Domenico Ghirlandaio.

Muzea

Rzym to nie tylko imponująca architektura, lecz również muzea, które posiadają w swoich zbiorach największe dzieła światowej sztuki. Jednym z najsławniejszych miejsc tego typu jest Galeria Borghese, w której można podziwiać dzieła mistrzów malarstwa. Rubens (Zuzanna i starcy), Rafael Santi  (Portret młodego mężczyzny, Złożenie do grobu) oraz Caravaggio (Święty Hieronim, św. Jan Chrzciciel) czy Correggio (Danae) to tylko niektórzy z autorów dzieł zebranych w tym pałacyku. Na osobną uwagę zasługuje również Muzeum Kapitolińskie, w którym znajduje się rzeźba Amor i Psyche oraz reprodukcja rzeźby Faun.

Miejsca warte uwagi

Będąc w Rzymie warto wybierać się na spacery, które w łatwy sposób mogą przemienić się w podziwianie miasta. Plac Wenecki, Campo de’ Fiori, Ołtarz Ojczyzny, Pincio, Fontanna di Trevi – wszystkie te miejsca wymagają zainteresowania, gdyż są jedyne w swoim rodzaju. Spędzając tydzień w Rzymie zyskasz możliwość obejrzenia wszystkich wymienionych miejsc, a także wielu innych, których w Rzymie nie brakuje. Stolica Włoch to miasto z duszą, której ezoteryczność można poczuć na każdym kroku.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...
Węgry
Co warto zwiedzić na Węgrzech? Jaki...
Kaszuby
Zima na Kaszubach i w Borach Tucholskich to nie tylko biały...