Węgry

Co warto zwiedzić na Węgrzech

Opublikowano: 11 stycznia 2024

Co warto zwiedzić na Węgrzech? Jakie są nowości turystyczne na Węgrzech? Jakie nowe atrakcje czekają na Węgrzech dla turystów, którzy są zwolennikami nie tylko zwiedzania, ale także życia kulturalnego, cenią węgierką kuchnię i wino? Dla Magazynu VIP mówi Roland Fülöp,  regionalny dyrektor ds. rozwoju V-4 i Rumunii w Narodowej Organizacji Turystycznej Visit Hungary.

Światowa oferta turystyczna jest bardzo bogata. Proszę uzasadnić, dlaczego warto odwiedzić Węgry? Co wyróżnia węgierską ofertę turystyczną od innych destynacji?

Roland Fülöp Węgry to wyjątkowe miejsce położone w samym środku Europy. Liczne piękne zabytki do odwiedzenia i mnóstwo atrakcji to tylko punkt startowy. Mamy więcej źródeł wód termalnych niż w jakimkolwiek innym kraju na kontynencie. Węgry są pozbawione dostępu do morza, a mimo to zasługują na przydomek „Krainy wód” i posiadają największe biologicznie aktywne jezioro termalne na świecie – Hévíz. Ogromna różnorodność uzdrowisk obejmuje zarówno tradycyjne łaźnie tureckie, jak i nowoczesne kompleksy kąpielowe, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Sztuka i kultura stanowią podstawę węgierskiego życia. Różnorodność, kreatywność, swoboda artystyczna są niezbędne dla Węgrów. Muzea, galerie, teatry, koncerty, festiwale, targi książki – wszystko to stanowi ważną część bogatych możliwości kulturalnych.

Węgry to kraj, w którym gościnność i miłość do jedzenia sprawiają, że jedzenie poza domem jest przyjemnym przeżyciem dla każdego, kto tutaj przyjedzie. W madziarskiej gastronomii znajdziemy kreatywne przepisy, wysokiej jakości składniki i miłą obsługę. Oferuje ona żywe połączenie tradycyjnych i nowoczesnych posiłków. Budapeszt stanowi arenę tzw. rewolucji gastronomicznej, która podtrzymuje bogactwo tradycji przy życiu, a szefowie kuchni, którzy uczyli się swojego fachu od najlepszych międzynarodowych ekspertów, zawsze starają się nadać potrawom własny charakter, przekształcając tradycyjny weekendowy rodzinny posiłek w niezapomniane doznania kulinarne. Koniecznie trzeba spróbować autentycznego gulaszu węgierskiego – pożywnej zupy z papryką, cebulą i kostkami wołowymi duszonymi z warzywami w dużym kotle.

Jakie hotele warto obecnie odwiedzić na Węgrzech, które Pan by polecił? Jakie są nowości turystyczne na Węgrzech w zakresie bazy hotelowej?

Roland Fülöp Wymienię przede wszystkim kilka hoteli, które zdobyły międzynarodowe uznanie w prestiżowym konkursie World Luxury Hotel Awards. Kilka z nich zostało niedawno otwartych. Dodam, że World Luxury Hotel Awards to jedna z najważniejszych nagród na świecie w branży turystycznej. Ostatnia ceremonia wręczania tych nagród odbyła się w Atenach pod koniec października 2023 r. Wracając do hoteli: Spirit Hotel Thermal Spa w Sárvár zdobył nagrody „Global Spa of the Year” i „Luxury Country Hotel of the Year”, a Párisi Udvar Hotel Budapest wybrano najlepszym na świecie luksusowym hotelem mieszczącym się w obiekcie dziedzictwa kulturowego. Hotel Botaniq Castle of Tura został uznany za najlepszy w Europie w kategoriach „Luxury Heritage Hotel” i „Luxury Castle Hotel”. LUA Resort w Balatonfüred wybrano najlepszym luksusowym nadbrzeżnym hotelem w Europie, a także najlepszym hotelem przyjaznym dorosłym w całym regionie i najlepszym nowym luksusowym hotelem w kraju. Hotel Hungarikum w Lakitelek okrzyknięto najlepszym luksusowym hotelem kulturalnym w regionie, a także najlepszym hotelem koncepcyjnym i dziedzictwa kulturowego w kraju.

Wspomniał Pan o wyjątkowych termach na Węgrzech. Jakie są najciekawsze miejsca na Węgrzech oferujące spa i wody termalne? Szczególnie te nowe, otwarte w ostatnim czasie.

Roland Fülöp Jeśli ktoś szuka wyjątkowych wrażeń w spa i termach na Węgrzech, nie może przegapić kilku z niedawno otwartych łaźni termalnych. Rábaquelle Aquatic Adventure Park and Spa, usytuowany w centrum Győr, na półwyspie u zbiegu rzek Dunaj Moszoński (Mosoni Duna) i Raba, szczyci się wspaniałym widokiem. To pierwszy na świecie 7-gwiazdkowy przygodowy park wodny oraz kompleks spa oferujący kompleksowe usługi. Na obszarze 4,5 ha znajdziemy najnowocześniejszy park zjeżdżalni na Węgrzech, największy tematyczny park wodny z 21 basenami wrażeń i leczniczy, ekskluzywny japoński świat saun oraz 11 punktów gastronomicznych.

Kontynuując naszą podróż na północ Węgier, niedawno swoje podwoje otworzył w Miskolctapolca, w tzw. Dolinie Łaźni, kompleks Ellipsum Adventure and Outdoor Bath. Nazwano go tak z powodu pięciu unikatowych eliptycznych budynków, zajmujących ponad 7 tys. m² powierzchni. Obiekt zapewnia całoroczny wypoczynek. Miskolctapolca to popularny kurort w północno-wschodnich Węgrzech, szczycący się specjalnym mikroklimatem. Znajduje się tu słynna, wyrzeźbiona przez naturę, łaźnia w jaskiniach. Przez tysiąclecia woda stworzyła w twardym wapieniu system grot – obecnie przekształcony w łaźnię. Baseny znajdujące się wewnątrz jaskiń stanowią idealne miejsce na relaks przez cały rok.

Węgry

Tradycyjne zabudowania w skansenie Hollókő

Jaką nową ofertę mają Węgry dla zwolenników zwiedzania zamków i twierdz?

Roland Fülöp W całym kraju w ramach Narodowego Programu Zamków i Twierdzy zostanie odnowionych 30 zabytków, w tym 18 zamków i 12 twierdz. Nie tylko przywróci im się ich dawne piękno, lecz także doda nowe funkcje, odpowiadające potrzebom współczesnej turystyki. Ponad tysiącletnia historia Węgier zaskakuje na każdym kroku. Odwiedzając nasze zamki, pałace i inne ekscytujące obiekty historyczne, można cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami. Jako przykład warto podać nowo otwarty zamek Festeticsów w Dég, zaprojektowany przez Mihály’ego Pollacka. Można w nim oglądać wyjątkową wystawę o tematyce masońskiej. Pracom budowlanym towarzyszyły prace restauratorskie i aranżacyjne. W ramach rozwoju turystyki utworzono przestrzenie wystawiennicze, sklep muzealny i kawiarnię. Odkrywając zamki w całym kraju, warto odwiedzić Muzeum Łowiectwa w zamku Grassalkovich w Hatvan. Niedawno ponownie otwarty po rewitalizacji obiekt jest obecnie gospodarzem interesującej wystawy myśliwskiej. Ten historyczny klejnot, poddany drobiazgowej renowacji, prezentuje sztukę i łowieckie dziedzictwo poprzez urzekające pokazy. Dodatkowo eleganckie przestrzenie zamkowe, służące jako miejsce wydarzeń, stanowią uroczą scenerię dla różnorodnych spotkań, łącząc bogatą historię ze współczesną elegancją.

A co poleci Pan turystom szukającym przygód i wrażeń?

Roland Fülöp Tym, którzy szukają więcej przygód, polecam wypróbowanie nowej kolejki linowej Sár-hegy. Miasto Sátoraljaújhely i jego piękne okolice można podziwiać z nowej perspektywy, gdyż 1 kwietnia ub. r. oddano tutaj do użytku kolejkę linową, która łączy środkową stację Adventure Parku ze szczytem Szár-hegy. Kolej krzesełkowa ma długość 1261 m i posiada 268 krzesełek, którymi w ciągu godziny można przewieźć łącznie 1,1 tys. osób. W tym samym mieście w zamku Sátoraljaújhely znajduje się nowy punkt widokowy. Chodnik o stalowej konstrukcji, który nawiązuje do zachodniego muru zamku i odkopanej wieży, a kończy się na 16-metrowym punkcie widokowym nad północno-zachodnią wieżą, oferuje niepowtarzalną panoramę o każdej porze roku.

Jakie nowe atrakcje czekają na Węgrzech dla turystów, którzy są zwolennikami życia kulturalnego? Co warto zwiedzić na Węgrzech w tym zakresie?

Roland Fülöp Oczywiście Węgry są również bogate w życie kulturalne. Gmina Pecz wystąpiła o dotację wspólnie z Zarządem Dziedzictwa Zsolnay i Węgierską Agencją Turystyki, aby uczynić z Cella Septichora Visitor Center jeszcze atrakcyjniejsze i nowoczesne miejsce turystyczne. Pecz otrzymał już wcześniej tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 r. i w związku z tym przebudowano dawną fabrykę słynnej rodziny Zsolnay i otaczające ją tereny. Obecnie znajduje się tu ekscytujące centrum dla zwiedzających, które zostało teraz odnowione. Oprócz prac rekonstrukcyjnych i restauratorskich miejscowa wystawa została poszerzona o interaktywne treści. Animacje i filmy 3D przeniosą gości w przeszłość, a okulary VR sprawią, że poczujemy się, jakbyśmy rzeczywiście spacerowali po rzymskim cmentarzu, budowali Cella Septichora lub brali udział w starożytnej scenie pochówku.

Jesteśmy dumni z tego, że Veszprém-Balaton zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2023 r. Program Europejskiej Stolicy Kultury Veszprém-Balaton 2023 pomógł temu obszarowi awansować do rangi ważnej kontynentalnej sceny kulturalnej i turystycznej. Poprzez organizację szeregu wydarzeń chcemy zwiększyć liczbę odbiorców kultury, a także poprzez edukację i rozwój infrastruktury usprawnić przemysł kreatywny.

Pomysł na Centrum Tańca i Ruchu ActiCity miał ocalić cenne budynki w centrum miasta i zapewnić miejsce dla miejskich grup tanecznych, sportowych i ruchowych. Odnowiony budynek będzie ogólnodostępny i będzie oferował różnorodne zajęcia, takie jak balet klasyczny, balet jazzowy, taniec ludowy, hip-hop, taniec nowoczesny i współczesny, wspinaczka po ściance, taekwondo, gimnastyka powietrzna i taniec w powietrzu, zumba i aerobik, petanque i joga.

Remont dzielnicy zamkowej Veszprém też stanowi ważny element rozwoju, tak samo jak projekt Zielone Miasto, którego celem jest m.in. powstanie nowych przestrzeni społecznościowych. Największy zielony projekt w centrum Veszprém – strefa dla pieszych z szeregiem usług i obiektów rekreacyjnych – powstał na wzgórzu Kálvária w Szent Miklós-szeg i wokół niego, skupiając się na rozwiązaniach parkowych i na świeżym powietrzu.

Mówiąc o Węgrzech, nie sposób nie wspomnieć o winach i gastronomii, nieprawdaż?

Roland Fülöp Zgadza się. Węgry słyną przede wszystkim z wyśmienitego wina. O wyjątkowości tokajskiego regionu winiarskiego świadczy także fakt, że kilka miesięcy temu otrzymał on specjalne wyróżnienie: został wybrany przez Światową Organizację Turystyki ONZ  – UNWTO jednym z najlepszych kierunków turystycznych na świecie. Samo miasteczko Tokaj zostało laureatem nagrody Najlepsze Wioski Turystyczne Roku 2023. Ten prestiżowy międzynarodowy tytuł stanowi wyraz uznania dla dotychczasowych renowacji i stanowi siłę napędową do dalszego rozwoju turystyki na historyczną skalę, którego celem jest uczynienie z miasteczka Tokaj i tokajskiego regionu winiarskiego, wpisanego w 2002 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, jednego z najpopularniejszych celów podróży na Węgrzech.

Jeśli jesteśmy już w tym regionie, warto odwiedzić również otwarte w tym roku Mád Visitor Centre, które prezentuje światowe walory tokajskiego regionu winiarskiego. W budynku znajduje się przestrzeń wystawiennicza, sala eventowo-degustacyjna, kawiarnia oraz wypożyczalnia rowerów. W ostatnich latach przy wsparciu rządu węgierskiego powstało kilka inwestycji w zakresie zakwaterowania, co razem z miejscowymi atrakcjami turystycznymi będzie ożywiać centrum miasta.

Warto także wspomnieć o nowościach jakie oferuje kuchnia węgierska. Co nowego pojawiło się w węgierskiej ofercie w tym temacie?

Roland Fülöp Jeśli istnieje coś na Węgrzech, co jest jeszcze lepsze od wspaniałych zabytków, to lokalna kuchnia. Gastronomia zawsze odgrywała ważną rolę w kulturze węgierskiej. Charakteryzuje się ona zarówno tradycją, jak i innowacyjnością, kreatywnymi pomysłami i rozwiązaniami inspirowanymi wielowiekowym dziedzictwem. W ostatnich latach Węgry przechodzą prawdziwą rewolucję gastronomiczną, w której wykorzystuje się wysokiej jakości składniki, zachowując długą tradycję madziarskiej gastronomii. Kuchnia węgierska to nie tylko gulasz i papryka! Węgrzy są dumni ze swojej sztuki kulinarnej, a kraj oferuje szeroki wybór miejsc, w których można zjeść wyśmienity obiad – od uroczych restauracji, winiarni, wyjątkowych bistro, kreatywnych kursów gotowania aż po festiwale kulinarne.

gulasz

Od 2023 r. na Węgrzech jest siedem restauracji z jedną gwiazdką Michelin i dwie restauracje z dwiema gwiazdkami Michelin: „Stand” w Budapeszcie i „Platán” w mieście Tata. Siedem z tych restauracji znajduje się w stolicy kraju i po raz pierwszy mamy także dwugwiazdkową restaurację poza Budapesztem. Zrównoważony rozwój staje się coraz bardziej istotny w węgierskiej gastronomii. Liczba obiektów z oceną Green Star ciągle rośnie w porównaniu do ubiegłego roku. Obecnie tym wyróżnieniem może się pochwalić 5 restauracji w całym kraju. Węgry szczycą się tym, że łącznie ponad 75 restauracji znalazło się na liście cieszącego się międzynarodową renomą przewodnika restauracyjnego Michelin. Dzięki wielokulturowej historii Węgier i wpływom Europy Wschodniej Budapeszt oferuje jedną z najbardziej atrakcyjnych gastronomii na świecie.

Poza słynnym Budapesztem, jezioro Balaton także należy do cenionych gastronomicznych regionów. Odwiedzających witają tutaj wspaniałe bistra i restauracje bazujące na lokalnych składnikach, takich jak jesiotr z Keszthely („Eszter Palágyi”), dziczyzna i dzik z komitatu Somogy czy fasola z Törek. Nie można przegapić typowego węgierskiego jedzenia ulicznego, dostępnego w całym kraju, czyli langosza (lángos) – ciasta smażonego na głębokim oleju, które stanowi ulubione plażowe jedzenie Węgrów. To pyszne i sycące danie, które tradycyjnie podawane jest z czosnkiem, serem i kwaśną śmietaną. Istnieją jednak również punkty gastronomiczne, które oferują zaktualizowane wersje langosza z szeroką gamą różnych, nierzadko oryginalnych dodatków.

O tym co warto zwiedzić na Węgrzech mówił Pan w pierwszej części wywiadu. Czy planowane są kolejne turystyczne nowości na Węgrzech, które zostaną udostępnione turystom w najbliższym czasie? Jeśli tak, to kiedy będą otwarte dla turystów?

Roland Fülöp Mówiąc o najciekawszych miejscach na Węgrzech nie sposób nie wspomnieć  o Pałacu Andrássych w Tiszadob, który ostatnio otworzył swoje bramy po tym jak całkowicie został odnowiony w  ramach Narodowego Programu Zamków i Twierdzy. Zamek  zbudował  w latach 1880–1885 hrabia Gyula Andrássy, który był najpierw premierem Królestwa Węgier  w latach 1867–1871, a następnie ministrem spraw zagranicznych Austro-Węgier  w latach 1871–1879. Odegrał on ważną rolę w przygotowaniu kompromisu chorwacko-węgierskiego w 1868 r., a także w tworzeniu węgierskiego systemu obronnego Honvéd. Na Węgrzech upamiętnia go dzisiaj kilka dużych pomników, tablic i instytucji.

Pałac Andrássych stanowi jedno z najbardziej imponujących dzieł węgierskiej architektury historyzującej. To właśnie syn hrabiego wspaniale umeblował pomieszczenia pałacu stojącego nad brzegiem Cisy. Gyula Andrássy młodszy (1860–1929) zaprojektował niezwykły park pasujący do eleganckich wnętrz. Archaiczne drewniane schody, boazeria jadalni i spektakularny parter w stylu francuskim czynią z rezydencji w Tiszadob jeden z najpiękniejszych pałaców Węgier. W niezwykle pięknym naturalnym środowisku wznosi się okazały budynek, w którym dawna arystokratyczna jadalnia mieści obecnie elegancką restaurację. Zwiedzając pałac, trzeba pamiętać o skosztowaniu tu szlachetnych potraw!

Otwarcie Łaźni Galerius w Siófoku przewidywane jest na wrzesień 2024 r. Termy i uzdrowisko zbudowano w 2006 r., a po całkowitym remoncie i modernizacji zostaną ponownie otwarte z odnowionym budynkiem i nowymi usługami.

rozmowiała Ewa Ploplis

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Totalnym must have w szafie każdego mężczyzny powin...
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
SAKANA
Nie istnieje jeden przepis na sukces, każda restaura...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...