Orły 2020

Uskrzydlone ,,Boże ciało”

Opublikowano: 11 marca 2020

Podczas uroczystości finałowej 22. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2020 film „Boże ciało” Jana Komasy rozbił bank, zdobywając aż 11 statuetek, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, za najlepsze role i najlepszy scenariusz. To bezprecedensowe wydarzenie ustanowiło nowy rekord w historii Orłów

Twórcom „Bożego ciała”, nominowanego do Oscara w kategorii film międzynarodowy, w Los Angeles niewiele zabrakło do pełni szczęścia, lecz mimo wielu pozytywnych recenzji i otrzymanych wcześniej nagród zwyciężył koreański „Parasite”. W Teatrze Polskim wieczór wręczenia Orłów, nazywanych polskimi Oscarami, zdecydowanie należał do nich. Oprócz statuetek dla reżysera i filmu nagrody otrzymali odtwórcy ról, zarówno pierwszoplanowych (Aleksandra Konieczna i Bartosz Bielenia), jak i drugoplanowych (Eliza Rycembel i Łukasz Simlat, nagrodzony ex aequo z Robertem Więckiewiczem, docenionym za rolę w „Ukrytej grze”). Najlepszym scenarzystą ogłoszono Mateusza Pacewicza, który odebrał również nagrodę w kategorii „odkrycie roku”. Pozostałe nagrody dla tegorocznego rekordzisty to Orły za najlepszy montaż i najlepsze zdjęcia oraz szczególna nagroda przyznana przez publiczność.

Dobry wynik – po dwie statuetki – uzyskały też filmy „Pan T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza (najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy – tu nagroda okazała się wymarzonym prezentem dla Magdaleny Biedrzyckiej w dniu urodzin) i „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy (za muzykę Leszka Możdżera i najlepszy dźwięk). Orły Specjalne 2020 za wkład w rozwój krajowego filmu otrzymały: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Canal +, którym od wielu lat przypada zaszczytna rola mecenasa polskiego kina.

Maja Komorowska

Orła za osiągnięcia życia – odebrała Maja Komorowska

Wyjątkową nagrodę – Orła za osiągnięcia życia – odebrała Maja Komorowska, wielka postać sztuki i kina, która wielokrotnie występowała u wybitnych reżyserów: Wajdy, Zanussiego, Kieślowskiego, Lupy, Libery, znana z aktywności w sferze społecznej. Uczestnicy ceremonii w Teatrze Polskim owacją i gestem solidarności powitali gościa specjalnego gali – ukraińskiego reżysera Olega Sencowa.

Święto kina, najlepszych polskich twórców

Coroczna gala wręczenia Orłów to najważniejsze wydarzenie filmowe i prawdziwe święto kina, które gromadzi najlepszych polskich twórców. W tym roku o prestiżową nagrodę w konkursie ubiegało się 70 produkcji fabularnych. Wśród nominowanych w 20 kategoriach, w tym po raz pierwszy za najlepszą charakteryzację, znalazło się 40 filmów i ich twórców, z których członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyłonili zwycięzców. Ich decyzją po raz pierwszy zwiększono do pięciu liczbę nominacji w każdej z kategorii.

Emocjonującą ceremonię wręczenia Orłów poprowadził Maciej Stuhr, znany ze swoich poglądów politycznych i ostrych komentarzy dotyczących bieżących wydarzeń. Na gali Orłów też można było liczyć na żarty i odniesienia do aktualnej sytuacji. Aktor rozpoczął uroczystość w poważnym tonie, apelując do gości na widowni i publiczności oglądającej transmisję na żywo: „Mam jedną propozycję, przestańmy się bać!”. Po tym jak w symbolicznym geście podarł kartkę ze scenariuszem, powiedział: „Chcę być wolny jak wy, jako filmowiec, jako człowiek. I nie bać się. Świętujmy kino!”. Eliza Rycembel, którą aktor uczył w PWST, odbierając nagrodę, zacytowała słowa Herberta, właśnie do studentów PWST, które zapadły jej w pamięć: „Czeka Was życie wspaniałe, okrutne i bezlitosne. Bądźcie w każdej chwili, w każdym wypowiedzianym ze sceny słowie po stronie wartości, za pięknym rzemiosłem, przeciw tandecie, za nieustającym wysiłkiem woli i umysłu, przeciw łatwej manierze, za prawdą, przeciw obłudzie, kłamstwu i przemocy. I nie bądźcie, na litość Boską, nowocześni. Bądźcie rzetelni. Hodujcie w sobie odwagę i skromność. Niech Wam towarzyszy wiara w nieosiągalną doskonałość i nie opuszcza niepokój i wieczna udręka, które mówią, że to, co osiągnęliśmy dzisiaj, to stanowczo za mało”.

 

Laureaci Polskich Nagród Filmowych – Orły 2020

najlepszy film: „Boże Ciało” (reż. Jan Komasa)

najlepszy film europejski: „Faworyta”

najlepszy film dokumentalny: „Tylko nie mów nikomu” (reż. Tomasz Sekielski)

najlepszy filmowy serial fabularny: „Wataha” sezon 3 (reż. Kasia Adamik, Olga Chajdas)

najlepsza reżyseria: Jan Komasa („Boże Ciało”)

najlepszy scenariusz: Mateusz Pacewicz („Boże Ciało”)

najlepsza główna rola męska: Bartosz Bielenia („Boże Ciało”)

najlepsza główna rola kobieca: Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”)

najlepsza drugoplanowa rola męska: ex equo: Łukasz Simlat („Boże Ciało”) Robert Więckiewicz („Ukryta gra”)

najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Eliza Rycembel („Boże Ciało”)

najlepsze zdjęcia: Piotr Sobociński jr. („Boże Ciało”)

najlepsza scenografia: Magdalena Dipont, Robert Czesak („Pan T.”)

najlepsze kostiumy: Magdalena Biedrzycka („Pan T.”)

najlepsza charakteryzacja: Dariusz Krysiak („Krew Boga”)

najlepsza muzyka: Leszek Możdżer („Ikar. Legenda Mietka Kosza”)

odkrycie roku: Mateusz Pacewicz (scenariusz filmu „Boże Ciało”)

najlepszy dźwięk: Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz („Ikar. Legenda Mietka Kosza”)

najlepszy montaż: Przemysław Chruścielewski („Boże Ciało”)

nagroda za osiągnięcia życia: Maja Komorowska

nagroda publiczności: „Boże Ciało”

Orły Specjalne za niezwykły wkład w polskie kino:

Polski Instytut Sztuki Filmowej
CANAL+ Polska

Fot. East News

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zakończyła się 26. edycja programu Przedsiębiorstwo...
Waldemar Piórek
Zadano mi kiedyś pytanie, dlaczego konkurs WIKTORIA...
Robert Krukowski
Wobec nowych wyzwań rynkowych, jak również niepewnoś...
BEATA DRZAZGA
Podczas uroczystej Gali Osobowości i Sukcesy - statuetkę WYB...
Certyfikaty Równości Płac
25 listopada przyznane zostały pierwsze w Polsce...