Anna Dymna

Anna Dymna: Portret Ikony Sztuki i Filantropii

Opublikowano: 18 lutego 2024

Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i teatru! Przez te wszystkie lata swojej artystycznej i społecznej pracy nazbierała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. To pokazuje, że nie tylko jest wybitną artystką, ale też osobą niezwykle zaangażowaną w charytatywne działania.

W 1994 roku czytelnicy “Gazety Krakowskiej” przyznali jej tytuł “Człowieka Roku” – i to za co? Za niesamowite role teatralne i filmowe, a także za wrażliwość i czynny wkład w rozmaite akcje dobroczynne. Dymna zawsze stawiała pomoc innym na piedestale.

Przez te wszystkie lata skasowała całą masę odznaczeń podkreślających jej społeczne i artystyczne zaangażowanie. Medal Świętego Brata Alberta czy tytuł “Krakowianki XX wieku” w 2000 roku pokazują, jak bardzo zakorzeniła się w krakowskiej społeczności i jak nieustannie wspierała potrzebujących. Medal “Przyjaciela Integracji” w 2004 i odznaczenie od Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w 2006 jeszcze bardziej wyróżniają jej wkład w integrację i wsparcie medyczne.

2006 rok był dla niej wyjątkowo udany. Otrzymała wtedy m.in. nagrodę imienia Andrzeja Bączkowskiego, Medal św. Jerzego od “Tygodnika Powszechnego” za działalność publiczną i społeczną. A rok później, oprócz Medalu “Milito Pro Christo” i tytułu “Kobieta Roku 2006”, dostała też Medal Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – jasny dowód, że zawsze chciała pomagać.

Dymna rok w rok łączyła pasję pomagania z działalnością artystyczną, więc nie dziwota, że dalej ją nagradzano. Była Fenomenem 2007 według “Przekroju”, Ambasadorem Polskiej Pediatrii w 2008, zdobyła Skrzydła św. Rafała Archanioła w 2009. Te wyróżnienia pokazują jej wszechstronny wkład w polską kulturę i społeczeństwo.

W ostatnim dziesięcioleciu Dymna dalej nie odpuszczała. Została m.in. doktorem honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej, dostała Medal Polonia Minor, zgarneła Złoty artKciuk na Festiwalu Sztuk w Żyrardowie. W 2019 w Sandomierzu gość ją Kamieniem Optymizmu i tytułem Aktorki NieZwykłej, a w 2021 dostała Nagrodę imienia Kutza – wszystko to trwający ciąg uznania dla jej wyjątkowej osobowości.

Najświeższe wyróżnienie, Nagroda im. księdza Tischnera w 2023, to już totalny szczyt w docenianiu jej nieustannej roboty na rzecz dobra wspólnego. To właśnie sprawia, że Anna Dymna to nie tylko świetna artystka, ale też mega osobowość na polskiej i międzynarodowej scenie kultury i działalności społecznej.

Jeśli chcecie doczytać więcej na temat biografia Anny Dymnej tej absolutnie utalentowanej kobiety, to wbijajcie na www.aktorki.pl. Tam znajdziecie pełną relację o jej imponującej karierze.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...