Wenecja

Wenecja – miasto zakochanych i karnawału

Opublikowano: 27 czerwca 2019

Wenecja, położona na północno-wschodnim krańcu Włoch, kojarzy się przede wszystkim z gondolami oraz z karnawałowymi maskami. Historycznie miasto, wzniesione na błotnistych brzegach, przechodziło przez wiele trudności, wielokrotnie było zalewane falami Adriatyku, ale nadal trwa i przyciąga morze turystów

Wenecja to miasto oddalone od morza o około 2 km, w którym znajduje się aż 150 kanałów. Można wzdłuż nich spacerować albo przepłynąć po nich gondolą lub tramwajem wodnym. Miasto jest podzielone na 6 dzielnic (sestieri): Cannaregio, Castello, San Marco, Dorsoduro, San Polo i Santa Croce. Warto wyjechać choćby na weekend, żeby zobaczyć to oryginalne miejsce.

Piesze pokonanie trasy Rialto–San Marco umożliwi spokojne podziwianie charakterystycznych dla miasta wąskich uliczek, mostów, kanałów i uroczych zakątków. Klimat Wenecji najlepiej poznamy, skręcając w mniej zatłoczone uliczki oraz alejki nieco oddalone od Canale Grande.

Wenecjanie twierdzą, że jeśli zakochani przybędą do Wenecji, a następnie o zachodzie słońca wybiorą się na wycieczkę gondolą, w trakcie której pocałują się pod Mostem Westchnień, to ich miłość przetrwa aż do śmierci i będzie bardzo szczęśliwa. To właśnie tu, na weneckich balach, Casanova, dokonywał swych słynnych miłosnych podbojów.

Wenecja i jej symbole

Patronem Wenecji, położonej na 118 bagnistych wysepkach Adriatyku, jest św. Marek, a symbolem Wenecji – skrzydlaty lew, będący symbolem prawdy, pokoju, sprawiedliwości i potęgi wojskowej.

Do miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w Wenecji, na pewno należą: Canale Grande oraz Santa Maria della Salute. Zwiedzanie można rozpocząć od tramwaju wodnego, który przepłynie po 4-kilometrowym Canale Grande, wijącym się przez środek miasta i dzielącym je na dwie części. W tym czasie można delektować się architekturą budynków, pałaców oraz kościołów, m.in. Gallerie dell’Academia, Ca’ d’Oro, Ca’ Rezzonico, których nazwy pochodzą od nazw weneckich rodów. Nie można pominąć też słynnych mostów, do których należą: Most Westchnień, łączący Pałac Dożów z budynkiem więzienia (jego nazwa związana jest, jak głosi legenda, z westchnieniami, jakie wydawali skazańcy prowadzeni przez ten most za kraty – dla większości z nich był to ostatni widok przed śmiercią) i Most Rialto – najstarszy most na kanale Grande, z którego roztacza się piękny widok.

Wenecja

Rejs gondolą

Gondole – piękne, smukłe łódki przystosowane do przewozu maksymalnie sześciu osób – to najbardziej popularny wśród turystów środek transportu w Wenecji. Są to właściwie taksówki, ale jakże romantyczne. Gondola jest sterowana jednym wiosłem przez gondoliera, który przebywa na rufie łodzi i może umilać rejs śpiewem oraz dobrym winem.

Historia tych znanych i lubianych łodzi sięga VII wieku. Początkowo były one kolorowe, później były malowane wyłącznie na czarno. Rejs gondolą to dziś nie lada atrakcja dla turystów. Przyjemność ta trwa około 30 minut. Niestety nie należy do tanich. Gondole można wynająć przez całą dobę, choć po godz. 19, kiedy widoki stają się jeszcze bardziej atrakcyjne, ceny nagle mocno wzrastają. Od niedawna dostępna jest aplikacja Kishare, dzięki której turyści mogą dzielić się gondolą i kosztem jej wynajęcia.

Plazza San Marco

Plac św. Marka jest uważany za najpiękniejszy w Europie. Przyciąga on turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć Pałac Dożów i Bazylikę Św. Marka, zbudowaną w stylu bizantyjskim. Warto zwiedzić skarbiec wewnątrz świątyni, a także wejść na dzwonnicę, skąd roztacza się piękny widok. Pałac Dożów był niegdyś siedzibą dożów, czyli weneckich władców, sądów, policji oraz administracji. Historia budynku sięga IX w., a obecną architekturę zawdzięcza przebudowom z przełomu XIV oraz XV w. W ten sposób powstało jedno z największych arcydzieł weneckiego gotyku.

Na szczycie Wieży Zegarowej, usytuowanej na placu św. Marka, znajdują się dwa posągi Maurów, które co godzinę uderzają w dzwon. W wieży został umieszczony mechanizm zegara astronomicznego, który odmierza czas, pokazuje zmieniające się pory roku, fazy księżyca oraz położenie słońca. Z kolei ulokowane tu budynki starej i nowej prokuratury to dawne apartamenty prokuratorów. Obecnie na parterze znajdują się ekskluzywne sklepy, a na piętrze – apartamenty prezydenckie.

Na przestrzeni wieków na placu odbywały się liczne zgromadzenia, karnawały i procesje. Obecnie znajdują się tu eleganckie restauracje oraz wiele wytwornych sklepów, a orkiestry często dają koncerty pod gołym niebem.

Basilica San Marco i kościół Santi Giovanni e Paolo

Ze względu na oryginalne połączenie stylu wschodniego oraz zachodniego bazylika jest uważana za jedną z najciekawszych budowli w Europie. Na zewnątrz świątyni znajdują się liczne kolumny, płaskorzeźby, barwne marmury oraz słynne kopie koni z brązu przywiezionych z Konstantynopola. Niezwykłe widoki na miasto zapewni dzwonnica św. Marka, która ma aż 98,5 m i jest najwyższym punktem widokowym w mieście.

Kościół św. Jana i św. Pawła, nazywany także San Zanipolo, jest jedną z największych gotyckich świątyń w Wenecji. Zbudowany został w XIII wieku, a rozbudowany – wiek później przez dominikanów. Świątynia zwraca uwagę swoją wielkością oraz surowością bryły. Nazywana jest weneckim Panteonem, ponieważ znajdują się w niej grobowce kilkudziesięciu dożów.

Wenecja

Atrakcje Wenecji

Jedną z największych atrakcji miasta jest organizowany tu karnawał, który rozpoczyna się dziesięć dni przed środą popielcową i trwa około dwóch tygodni. Piękne maski, muzyka, tańce i zabawa na ulicach miasta, różne venty i mnóstwo turystów to znaki rozpoznawcze słynnego karnawału w Wenecji. W trakcie karnawału wspólnie bawią się turyści, artyści i zwykli ludzie. Bajkowa i radosna zabawa trwa dniem i nocą, a pięknie malowane maski przywożone są jako pamiątka z Wenecji.

Wenecja jest tak ciekawym miejscem, przyciągającym tłumnie turystów, że burmistrz Wenecji zdecydował się na ograniczenie ruchu w mieście. System ograniczeń polega na tym, że liczba turystów jest stale monitorowana i w przypadku zbyt dużych tłumów turyści są kierowani na alternatywne trasy. Miasto ogłasza alerty, które można obserwować na Facebooku i Twitterze Wenecji.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Technologia
Technologia zmienia branżę t...
József Váradi
O obchodach 20 lat działalności na rynku przelotów l...
Wakacje na Zanzibarze
Latem do wyboru mamy wiele kierunków wakacyjnych. Na...
Sezon turystyczny startuje lada moment! Planujesz we...
Perfect SPA Awards 2024
Zorganizowana w warszawskim hotelu Sheraton Grand Wa...