Menu
Stomia

Worki do stomii – komfort życia

Stomia, zwana inaczej przetoką to otwór na zewnątrz brzucha, przez który wydostaje się kał lub mocz. Wyłonienie stomii jest często szokiem dla pacjentów, wiele osób nie umie pogodzić się z tą nową sytuacją. Należy jednak zrozumieć, że czasami jest to jedyna szansa na uratowanie życia lub przywrócenie normalnego funkcjonowania. Stomia może dotyczyć jelita grubego, jelita cienkiego lub moczowodu. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może być czasowa lub stała. Ze stomią można żyć aktywnie, tak samo jak przed operacją, ważny jest jedynie zaakceptowanie nowej sytuacji i prawidłowo dobrany sprzęt, m.in. worki do stomii.

Przyczyny wyłonienia stomii

Najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii są nowotwory jelita grubego, okrężnicy, pęcherza moczowego lub odbytnicy, a także wady wrodzone i choroby dziedziczne. Inną przyczyną są choroby zapalne układu pokarmowego, układu moczowego oraz urazy mechaniczne, doznane w wypadkach. Stomia w większości wypadkach poprawia jakość życia, umożliwia normalne funkcjonowanie. Pielęgnacja, która początkowa wydaje się trudna i pracochłonna, po jakimś czasie staje się łatwa, wykonywana jest automatyczne. Na początku pomocą służą odpowiednio wyszkolone pielęgniarki stomijne oraz grupy wsparcia. Warto do nich dołączyć, dzięki temu osoby ze stomią i ich rodziny, będą mogły szybciej przystosować się do nowego stylu życia.

Pielęgnacja stomii

Osoby, które mają wyłonioną stomię, nie kontrolują wydalania kału lub moczu. Wydzieliny dostają się do specjalnych worków stomijnych, przymocowanych do skóry na brzuchu. Aby stomia nie sprawiała kłopotów, należy ją odpowiednio pielęgnować. Pozwoli to uniknąć podrażnień i powikłań skórnych. Sprzęt stomijny musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego trybu życia. Oprócz systemów stomijnych jedno lub dwuczęściowych niezbędne są specjalistyczne kosmetyki, tj. aerozole do usuwania przylepca, chusteczki do mycia i odkażania skóry, pianki do mycia, pudry łagodzące podrażnienia. Pomocne są również specjalne pasty, które chronią skórę przed kontaktem z wydalaną treścią oraz wydłużają czas utrzymania worka na skórze.

Dla poprawy komfortu przydadzą się również spraye ochronne, kremy przeciwodparzeniowe, neutralizatory zapachów, dezodoranty i półpierścienie, poprawiające szczelność worka. Oprócz odpowiednio dobranych środków ważny jest również sposób wymiany worków do stomii. Wiele osób ma z tym duże trudności, ale dzięki pomocy wykwalifikowanych pielęgniarek, można się szybko tego nauczyć. Płytki lub worki do stomii trzeba zmieniać systematycznie, dzięki temu można uniknąć problemów ze skórą. Bardzo ważne, aby zawsze dobrze obejrzeć skórę i sprawdzić, czy nie pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wysypka czy podrażnienie. W razie zauważenia niepokojących zmian należy skontaktować się z pielęgniarką lub lekarzem. Worki stomijne muszą być zrywane łagodnie, najlepiej za pomocą aerozoli. Skórę należy dokładnie umyć, osuszyć, a dopiero potem założyć nowy sprzęt.

Gdzie kupić worki do stomii?

Sprzęt stomijny można kupić w sklepach medycznych, rozmieszczanych na terenie całego kraju. W sklepie Med-Partner dostępny jest sprzęt stomijny znanych producentów, tj.

  • Coloplast,
  • ConvaTec,
  • Dansac,
  • Salts,
  • Welland,
  • Bbraun.

Każdy klient może wybrać sprzęt dopasowany do indywidualnych preferencji. W ofercie dostępne są systemy jedno i dwuczęściowe, kremy przeciwodparzeniowe, pasty gojące, spraye, chusteczki, które są niezbędne do zachowania prawidłowej higieny. Ich użytkowanie poprawia komfort codziennego funkcjonowania i zapobiega infekcjom. Sklep posiada worki jedno i dwuczęściowe, które cechują się dyskrecją i długą żywotnością. Klienci mogą wybrać worki otwarte lub zamknięte, z dodatkowym filtrem. W razie chwilowej niedostępności potrzebnych akcesoriów, personel może je zamówić i przekazać klientom. Niewątpliwym atutem sklepu Med-Partner jest wykwalifikowany personel, który z empatią szacunkiem podchodzi do każdego klienta. Dla osób z wyłonioną stomią dostępna jest pielęgniarka stomijna, która służy radą i pomocą w doborze sprzętu i pielęgnacji skóry. Sklep Med-Partner z Rzeszowa ma podpisana umowę z NFZ, dzięki czemu realizuje wnioski na sprzęt stomijny.

Życie ze stomią może być szczęśliwe, aktywne, pozbawione ograniczeń. Mimo że początkowo sytuacja jest trudna, wymiana worków do stomii uciążliwa, to z czasem staje się nawykiem. Nowoczesny sprzęt przywraca pacjentem radość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021