Sybilla Technologies

Wszechstronny system astronomiczny

Opublikowano: 7 maja 2019

Sybilla Technologies sp. z o.o. jest polską firmą sektora MŚP, która tworzy platformę dedykowaną zarządzaniu, planowaniu, generowaniu, procesowaniu oraz współdzieleniu się dostępem oraz danymi w dziedzinie astronomii obserwacyjnej

Sybilla oferuje rozwiązanie opierające się o ABOT (ang. Astronomical roBOT) – skalowalne oprogramowanie, które służy robotyzacji obserwatoriów astronomicznych i ich usieciowieniu. ABOT jest modularnym rozwiązaniem mającym na celu ustanowienie elastycznego, odpornego na błędy systemu, przyjaznego użytkownikowi oraz wykonującego autonomicznie pracę związaną z conocnym generowaniem obserwacji z obserwatorium astronomicznego. ABOT umożliwia też monitorowanie przez interfejs użytkownika. Kontrolując cały proces prowadzenia obserwacji, ABOT pozwala na zmniejszenie udziału czynnika ludzkiego i optymalizację wydajności obserwatoriów.

O ile ABOT koncentruje się na działaniu obserwatorium oraz wykonywaniu obserwacji, o tyle rozwiązanie Astrometry24.NET (A24N, www.astrometry24.net) służy precyzyjnej astrometrii, czyli wyznaczaniu dokładnych pozycji obserwowanych obiektów, w tym obiektów punktowych oraz śladów pozostawionych przez obiekty nieporuszające się w sposób gwiazdowy. Dzięki temu A24N można używać np. do śledzenia obiektów szybko poruszających się, jak satelity. Wtedy wszystkie gwiazdy na zdjęciu wyglądają jak smugi. Możemy też analizować tradycyjne obserwacje, gdzie smugami są satelity lub śmieci kosmiczne.

Rozwiązaniem będącym łącznikiem między ABOT i A24N jest stworzony przez spółkę Sybilla AstroDrive (w skrócie AD) – system współdzielenia, utrzymania i edycji danych astronomicznych. Daje on możliwość procesowania danych astronomicznych, korzystając z interfejsu użytkownika dostępnego przez przeglądarkę internetową, jak i integracji w ramach aplikacji klienta za pomocą polecenia linii komend.

ABOT, A24N oraz AD tworzą kompletne rozwiązanie składające się na bezpieczny, wszechstronny, autonomiczny system astronomiczny. Klienci, w tym polskie Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, niemiecki Instytut Maxa Plancka, brytyjski Open University, autorzy projektów MeerLICHT i BlackGEM, wybrali rozwiązania firmy Sybilla ze względu na jej doświadczenie, bezpieczną i nieprzerwaną pracę teleskopów, ciągłe wsparcie ze strony zespołu oraz dostosowywanie się do ambitnych celów, które pojawiają się wraz z nowymi projektami.

Zdjęcie główne przedstawia dwa teleskopy Open University ulokowane na Teneryfie – zrobotyzowane i połączone w sieć obserwacyjną przez Sybilla Technologies. Są one wykorzystywane głównie w celach edukacyjnych. fot. Mariusz Słonina

Sybilla Technologies

Widok edycji danych obserwacyjnych dostępnych przez interfejs graficzny AD, dostępny przez przeglądarkę wraz z wynikiem procesowania A24N, które wspólnie pozwalają na analizę surowych danych oraz przygotowanie prezentacji rezultatów analizy. Na obrazie widać poprawnie skorelowanego satelitę COSMOS 2426 (obiekt punktowy) na tle pola gwiazd (obiekty rozciągłe). Efekt pola gwiazd jest wynikiem tego, że podczas ekspozycji teleskop prowadził za satelitą.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
samochód elektryczny
Na mocy nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach al...
dron
Kiedy nadchodzą Walentynki, znalezienie idealnego prezentu s...
płytka PCB
Jakość obwodów drukowanych ma wpływ na poprawne funkcjonowan...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Od 2016 r. położony w sercu regionu Port Lotniczy Ol...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...