Rozważasz studia na kierunku psychoterapii? Wykazujesz predyspozycje do bycia dobrym specjalistą w tej dziedzinie i interesuje Cię pomoc ludziom w zakresie radzenia sobie z problemami emocjonalnymi? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co istotne przed zapisaniem się na studia.
Zawód psychoterapeuty jest w dzisiejszych czasach niezwykle pożądany. Wiele osób ma różnego rodzaju problemy, z którymi nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie psychoterapeuta. Poznaj tę specjalizację nieco bliżej!
Aby zostać psychoterapeutą, należy ukończyć 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologii, np. psychologii klinicznej i osobowości lub psychologii biznesu. Jest on dostępny na wielu uczelniach prywatnych i publicznych, np. WSB-NLU. Kandydat musi mieć zdaną maturę. Tryb nauczania może być stacjonarny, niestacjonarny, a nawet interaktywny. Dzięki temu dobierzesz go do własnych potrzeb i będziesz mógł rozpocząć studia bez względu na wiek czy inną pracę zawodową.
Dobry psychoterapeuta przede wszystkim musi lubić pracę i kontakt z drugim człowiekiem. Powinien cechować się wysokim poziomem inteligencji, empatii i wrażliwości, przy zachowaniu obiektywizmu oraz realnego spojrzenia nawet na bardzo angażujące problemy ludzkie. Dodatkowo musi:
Posiadasz wymienione cechy i wiesz, że sprawdzisz się w zawodzie psychoterapeuty? Koniecznie złóż papiery na wybraną uczelnię!
Aby nie spotkać się z rozczarowaniem, dowiedz się również, czym dokładnie zajmuje się psychoterapeuta. Jako specjalista tej dziedziny będziesz mógł wystawiać diagnozę i leczyć pacjentów z rozmaitymi problemami sfery emocjonalnej i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Można powiedzieć, że psychoterapia wspiera poznawanie własnych emocji, naukę radzenia sobie z nimi oraz kontrolę zachowań. Z pewnością przyjdą do Ciebie pacjenci z nerwicą, nadmiernym stresem w życiu codziennym, problemami rodzinnymi i związkowymi. Mogą mieć wahania nastroju, przeżywać traumatyczne wydarzenie lub nawet zmagać się z depresją.
Równie dobrze mogą to być pacjenci chorzy przewlekle, którzy nie potrafią zaakceptować swojego stanu zdrowia, jak i ważni przedstawiciele świata biznesu, którzy nie mogą poradzić sobie z presją obowiązków. Musisz przygotować się na pracę z pacjentami w różnym wieku.
To zaczyna być chore wizyta z dzieckiem u psychoterapeuty. 300 zł za 45 minut.