psychoterapeuta

Zawód psychoterapeuty – wszystko, co musisz wiedzieć!

Opublikowano: 24 czerwca 2023

Rozważasz studia na kierunku psychoterapii? Wykazujesz predyspozycje do bycia dobrym specjalistą w tej dziedzinie i interesuje Cię pomoc ludziom w zakresie radzenia sobie z problemami emocjonalnymi? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co istotne przed zapisaniem się na studia.

Zawód psychoterapeuty jest w dzisiejszych czasach niezwykle pożądany. Wiele osób ma różnego rodzaju problemy, z którymi nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie psychoterapeuta. Poznaj tę specjalizację nieco bliżej!

Jak zostać psychoterapeutą?

Aby zostać psychoterapeutą, należy ukończyć 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologii, np. psychologii klinicznej i osobowości lub psychologii biznesu. Jest on dostępny na wielu uczelniach prywatnych i publicznych, np. WSB-NLU. Kandydat musi mieć zdaną maturę. Tryb nauczania może być stacjonarny, niestacjonarny, a nawet interaktywny. Dzięki temu dobierzesz go do własnych potrzeb i będziesz mógł rozpocząć studia bez względu na wiek czy inną pracę zawodową.

Cechy dobrego psychoterapeuty

Dobry psychoterapeuta przede wszystkim musi lubić pracę i kontakt z drugim człowiekiem. Powinien cechować się wysokim poziomem inteligencji, empatii i wrażliwości, przy zachowaniu obiektywizmu oraz realnego spojrzenia nawet na bardzo angażujące problemy ludzkie. Dodatkowo musi:

  • z łatwością przełamywać bariery i umiejętnie prowadzić rozmowę w taki sposób, aby pacjent z problemem czuł się swobodnie i komfortowo;
  • wzbudzać zaufanie;
  • być życzliwy i pomocny – pacjent powinien zauważyć, że jego problemy są dla terapeuty istotne i że może liczyć na faktyczną pomoc;
  • oddzielać życie prywatne od zawodowego – o ile drobne rady poparte przykładami z własnego życia w niektórych przypadkach są wskazane, o tyle nie warto zamieniać ról i opowiadać pacjentowi o własnych problemach;
  • dbać o prywatność pacjenta – wszelkie powierzone przez pacjenta sekrety czy informacje nie mogą wydostać się poza gabinet.

Posiadasz wymienione cechy i wiesz, że sprawdzisz się w zawodzie psychoterapeuty? Koniecznie złóż papiery na wybraną uczelnię!

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Aby nie spotkać się z rozczarowaniem, dowiedz się również, czym dokładnie zajmuje się psychoterapeuta. Jako specjalista tej dziedziny będziesz mógł wystawiać diagnozę i leczyć pacjentów z rozmaitymi problemami sfery emocjonalnej i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Można powiedzieć, że psychoterapia wspiera poznawanie własnych emocji, naukę radzenia sobie z nimi oraz kontrolę zachowań. Z pewnością przyjdą do Ciebie pacjenci z nerwicą, nadmiernym stresem w życiu codziennym, problemami rodzinnymi i związkowymi. Mogą mieć wahania nastroju, przeżywać traumatyczne wydarzenie lub nawet zmagać się z depresją.

Równie dobrze mogą to być pacjenci chorzy przewlekle, którzy nie potrafią zaakceptować swojego stanu zdrowia, jak i ważni przedstawiciele świata biznesu, którzy nie mogą poradzić sobie z presją obowiązków. Musisz przygotować się na pracę z pacjentami w różnym wieku.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
stomatologia
See on kuum teema paljude inimeste jaoks, kes seisavad ortod...
Olej MCT
Olej MCT st...
wypadanie włosów
Problem nadmiernego wypadania włosów jest powszechny. Mimo ż...
Opieka nad zwierzętami
Opieka nad zwierzętami wiąże...
umowa dożywocia
Można w tym przypadku zwrócić uwagę na nieco zabawną...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...