Jak zorganizować miejsce pracy

Jak zorganizować miejsce pracy w biurze?

Opublikowano: 27 stycznia 2018

Bycie przedsiębiorcą nie jest wcale zadaniem łatwym. Na barkach właściciela firmy ciąży przydzielanie zadań, zatrudnianie i kontrola pracowników, ale również stworzenie im odpowiednich warunków do pracy. Powodzenie firmy zależy od bardzo wielu czynników, także od tego, czy osobom zatrudnionym pracuje się biurze komfortowo.

Jakie kwestie są ważne podczas urządzania firmowego biura?

Po pierwsze: biurka i fotele

Jeśli nasza firma zajmuje się świadczeniem usług internetowych czy projektowych, nasi pracownicy powinni mieć wygodne, dostosowane do swojej wysokości fotele biurowe i biurka. Istotna jest wysokość, na jakiej pracownicy trzymają łokcie podczas pisania na klawiaturze. Jeśli będzie ona nieodpowiednia, pracownicy mogą z czasem zacząć narzekać na duży ból nadgarstków i problemy z wykonywaniem codziennych zadań przy komputerze.

Po drugie: oświetlenie

W pracy biurowej liczy się odpowiednie oświetlenie. W pomieszczeniu, w którym pracują nasi pracownicy, nie może być zbyt ciemno – za duży kontrast szybko męczy oczy i źle wpływa na wzrok. Do pracy przy komputerze najlepiej sprawdzają się żarówki energooszczędne typu LED o neutralnej temperaturze barwowej. W porównaniu do tradycyjnych świetlówek, nie wywołują one charakterystycznego migania, które męczy oczy.

Po trzecie: wentylatory

W gorące okresy roku, m.in. w wakacje, w pomieszczeniach biurowych ciężko jest usiedzieć. Żar lejący się z nieba, brak przewiewności i zaduch powodują, że naprawdę ciężko o dobrą wydajność. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa pracy to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków do wykonywania zadań, a także dostępu do wody pitnej. Bezwzględnie tego przestrzegajmy.

Po czwarte: odpowiednio mniejsza liczba przepracowanych godzin w przypadku szkodliwych warunków

Niektóre zawody, na przykład nauczyciele w szkołach czy laboranci, muszą zmagać się na co dzień z niekorzystnymi warunkami pracy. Ci pierwsi są stale narażeni na spory hałas, od którego niejednokrotnie boli głowa. Drudzy z kolei zmagają się ze szkodliwą chemią. Pracownicy tych zawodów ustawowo mają przydzielony krótszy czas pracy właśnie po to, aby ograniczyć wpływ szkodliwych czynników na ich zdrowie.

Szczegółowe szkolenia dotyczące badania bezpieczeństwa i warunków pracy (m.in. poziomu natężenia hałasu i oświetlenia) prowadzi firma ekofit.pl.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *