pierwsza praca

Najnowsze trendy w rekrutacji. Co warto wiedzieć, aby być konkurencyjnym na rynku pracy?

Opublikowano: 23 stycznia 2024

To, czy dana osoba dostanie wymarzone stanowisko, w dużej mierze zależy od rozmowy kwalifikacyjnej. To na jej podstawie rekruter ocenia kandydata, sprawdza, czy ma odpowiednie cechy i predyspozycje. Obecnie, wraz z wejściem na rynek pracy pokolenia Z, zmieniają się trendy w rekrutacji. Jak wyglądają? Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i pokazać przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony?

Jak przebiega rozmowa rekrutacyjna?

Przebieg rozmowy rekrutacyjnej jest zależny od stanowiska oraz firmy, która poszukuje kandydata do pracy. Najczęściej w dużych przedsiębiorstwach zatrudnieniem zajmują się rekruterzy, w małych firmach zadanie to spoczywa na kadrze zarządzającej. Kandydaci zapraszani są na rozmowy po wstępnej selekcji, czyli ocenie CV. Rozmowy rekrutacyjne przebiegają w podobnej formie. Zaczynają się od przedstawienia, opisania firmy oraz stanowiska, a następnie zaczyna się główny etap, czyli rozmowa z kandydatem. Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej padają najczęściej?

  • Proszę opowiedzieć coś o sobie,
  • Dlaczego chce Pani/Pan u nas pracować?
  • Co motywuję Panią/Pana do pracy?
  • Proszę wymienić swoje mocne i słabe strony,
  • Co jest powodem chęci zmiany pracy?
  • Proszę opisać trudną sytuację w pracy i jak została rozwiązana,
  • Proszę opisać sytuację, wymagającą szybkiej reakcji,
  • Proszę wymienić kilka sukcesów, które udało się Pani/Panu osiągnąć w poprzedniej pracy,
  • Za co cenił Pani/Pana poprzedni pracodawca,
  • Jaka jest Pani/Pana wymarzona praca?
  • Proszę opisać swoje cele zawodowe,
  • Proszę podać oczekiwania finansowe.

Po odpowiedzi na zadane pytania kandydat może również zadać swoje pytania, dopytać się o stanowisko, zakres obowiązków, warunki finansowe czy oferowane benefity, a także możliwości rozwoju. Zdarza się, zwłaszcza w dużych firmach, że rozmowa kwalifikacyjna składa się z kilku etapów. Początkowo wyłania się 3-4 osoby, a dopiero później wybiera najlepszą. Czasami wymagane jest wykonanie jakiegoś zadania rekrutacyjnego, które ma potwierdzić posiadane kwalifikacje.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania, które ułatwi zdobycie etatu. Kandydat powinien dowiedzieć się o firmie, do której idzie na spotkanie, np. na GoWork.pl, zapoznać ze stanowiskiem, sprawdzić, jakie są wymagania. To bardzo ważne, bo brak tej wiedzy może być powodem kompromitacji i już na początku sprawi, że rekruter odrzuci daną osobę. Idąc na rozmowę, warto przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także przyszykować pytania, które chcemy zadać.

Wiele osób zastanawia się również, jak się ubrać na rozmowę o pracę. Ubranie powinno być dopasowane do stanowiska. W przypadku pracy biurowej sprawdzi się strój biznesowy. U pań dobrym rozwiązaniem będzie prosta sukienka, elegancka spódnica lub spodnie, koszulowa bluzka i żakiet. Panowie powinni włożyć garnitur lub koszulę i marynarkę w neutralnych kolorach. W przypadku stanowisk, na których nie obowiązuje dress code’u, strój może być nieco luźniejszy, ale musi być schludny i stosowny do okazji. Ubranie powinno być czyste, w stonowanych kolorach. Należy unikać jaskrawych barw oraz rzucających się w oczy wzorów. Wyjątkiem są zawody artystyczne, w których kreatywność i oryginalność są mile widziane.

Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba przyjść punktualnie, najlepiej kilka minut przed czasem. Należy ze sobą zabrać potrzebne dokumenty, CV, list motywacyjny i referencje. Rekruterzy zwracają dużą uwagę na mowę ciała, dlatego należy się uspokoić, wyciszyć i opanować emocje. Warto w domu przećwiczyć przebieg rozmowy, poprosić o pomoc znajomego lub kogoś z rodziny.

Zdalna rozmowa o pracę

Obecnie wiele firm prowadzi rozmowy kwalifikacyjne zdalne, przez telefon lub popularne komunikatory. Przygotowanie do tego procesu powinno być podobne jak do tradycyjnej rozmowy. Warto zapoznać się ze swoimi dokumentami, a także zrobić research na temat firmy. Należy zadbać o miejsce, w którym będzie odbywać się rozmowa. Kandydat powinien przebywać w pokoju sam, bez domowych zwierząt, należy poprosić domowników o ciszę i spokój. Ważne, aby wyłączyć radio i TV, a także sprawdzić, czy komputer działa i nie wymaga ładowania. Ważny jest odpowiedni strój oraz dobre nastawienie. To klucz do sukcesu.

Nowe trendy w rekrutacji

Branża rekrutacyjna rozwija się bardzo dynamicznie. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami kandydatów oraz pracodawców, a także potrzebami rynku pojawiają się nowe trendy. Jednym z nich jest metarekrutacje, czyli wirtualna rzeczywistość, łącząca się z rzeczywistością fizyczną i dająca nowe możliwości interakcji. Ta forma pozwala na większą dostępność kandydatów, większą efektywność procesu rekrutacyjnego, a także pokazanie nowoczesności firmy, co jest ważne zwłaszcza dla wchodzącego na rynek pokolenia Z.

Kolejnym trendem jest contracting, czyli zatrudnianie pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej, na czas wykonania określonego projektu lub zadania. Contracting sprawdza się w wielu branżach m.in. IT, administracji itp., przynosi oszczędność oraz lepszy dostęp do wyspecjalizowanych pracowników. Innym popularnym trendem jest recruitment process outsourcing, czyli powierzeniu procesu rekrutacyjnego firmie zewnętrznej. Z tego rozwiązania korzystają coraz chętniej duże firmy i korporacje.

Trendy w rekrutacji z myślą o generacji Z

Obecnie na rynek wchodzi pokolenie Z, czyli ludzie urodzenie po 1995 roku, którzy dorastali w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, w otoczeniu smartfonów, tabletów i komputerów. Zoomerów charakteryzuje ciekawość świata, przedsiębiorczość, umiejętność czerpania wiedzy ze źródeł cyfrowych i najnowszych technologii. Nie boją się nawiązywać międzynarodowych kontaktów, chcą czerpać z życia jak najwięcej. Jacy są w pracy? Pokolenie Z nie przywiązują się do miejsca pracy, chętnie zmienia pracodawców. Bywa, że nie chcą dopasowywać się do zasad panujących w firmie, często podważają zdanie bardziej doświadczonych kolegów. Plusem tego pokolenia jest umiejętność szybkiego uczenia się, chęć rozwoju i pokonywania swoich barier. Pokolenie Z ma swoje życie, dlatego praca nie może być jego centrum. Nadgodziny nie są tym, o czym marzy. Pracodawcy i rekruterzy muszą nauczyć się postępowania z zetkami. Ważne są jasne zasady, możliwość samorealizacji, elastyczne warunki pracy, uczuciowy dialog, a także odpowiednie wynagrodzenie i równe traktowanie. W rekrutacji pokolenia Z ważna jest automatyzacja, która jest dowodem, że firma działa nowocześnie i zgodnie z ich oczekiwaniami.

Trendy w rekrutacji zmieniają się bardzo szybko, dlatego warto sprawdzić, jakie wymagania mają rekruterzy, co zrobić, aby pokonać innych kandydatów. Taka wiedza to pierwszy krok do sukcesu i zdobycia wymarzonej pracy..

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...
rejestracja czasu pracy
Elektroniczna rejestracja czasu pracy niesłusznie bywa sprow...