Choroby zatok a wyzwania współczesnej stomatologii

Opublikowano: 1 listopada 2017

Żyjemy w epoce kultu młodości i piękna. Goniąc za idealnym wyglądem często zapominamy o naszym zdrowiu, a przecież oba te obszary są ze sobą ściśle powiązane.

To, jak ogromne znaczenie estetyczne ma ładny uśmiech wiedzą wszyscy.

Osoby, które marzą o hollywoodzkim uśmiechu powinny poza leczeniem zębów (estetyka biała) zdecydować się także na leczenie dziąseł (estetyka czerwona). Tylko harmonia w wymiarze biało-czerwonym daje zadowalający dla pacjenta i lekarza efekt kliniczny – zarówno estetyczny jak i związany ze zdrowiem ogólnym.

Negatywny wpływ nieleczonych chorób zębów (próchnicy) i chorób przyzębia (parodontozy) na zdrowie całego organizmu jest często bagatelizowany, a może prowadzić do zmian miażdżycowych, chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, zawałów, udarów, zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu, powikłań zapalnych dla stawów czy nerek, a u kobiet w ciąży do przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej noworodków.

Dodatkowo choroby zębów i przyzębia mają wpływ na zmiany chorobowe w obrębie zatok. Gwarancją udanego leczenia stomatologicznego (w tym implantologicznego) jest więc ścisła współpraca dentysty z laryngologiem. Zatoki pełnią różne, ważne funkcje, sprawiają, że czaszka jest lekka, odporna na urazy co pomaga w ochronie naszego mózgu. Wytwarzają również rezonans dźwiękowy, modulujący i wzmacniający dźwięki głosowe.

Wspomagają wymianę cieplną między powietrzem, a krwią, dzięki czemu (wraz z jamą nosową) chłodzą mózgowie. Zatoki biorą czynny udział w wymianie gazowej, ogrzewają i nawilżają powietrze wydychane przez nos, które przemienia się w nasyconą parę o temperaturze 36 stopni. Podobnie jak śluzówka nosa, zatoki posiadają samooczyszczający się mechanizm śluzowo-rzęskowy i wytwarzają duże ilości wydzieliny śluzowej. Wydzielina ta nawilża nabłonek, a także zbiera zanieczyszczenia.

Te i inne pokrewne tematy zostały poruszone podczas spotkania zorganizowanego dla dziennikarzy w ramach cyklu ,,Nowe trendy w laryngologii”.  Konferencję poprowadził dr n. med. Michał Michalik – specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, właściciel Centrum Medycznego MML. 

Współprowadzącymi spotkanie byli: lek. med. Agnieszka Dmowska- Koroblewska – specjalista otolaryngolog z Centrum Medycznego MML oraz dr n. med. Agnieszka Laskus – specjalista stomatologii ogólnej oraz periodontologii, MSc implantologii, współwłaścicielka i współtwórca prywatnej Kliniki Stomatologicznej Trio-Dent

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...