Bezpłatne badanie jaskry

Bezpłatne badanie jaskry

Opublikowano: 8 marca 2019

Od 10 do 15 marca 2019 r. w całej Polsce będzie trwać akcja bezpłatnego badania jaskry. Wszyscy zainteresowani takim badaniem, którzy zgłoszą się do wybranych placówek okulistycznych w kraju, będą mieli okazję, bez skierowania i ponoszenia żadnych kosztów, wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne w kierunku jaskry.

Bezpłatne badanie jaskry ma zwiększyć wykrywalność choroby we wczesnym jej stadium u większej liczby osób w kraju. Dzięki tej akcji chcemy także podnieść świadomość społeczeństwa na temat tej choroby mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital, jako jedna z 65 placówek w Polsce bierze udział w akcji bezpłatnego badania jaskry.

Jaskra – bezobjawowa choroba we wczesnym jej etapie

Szacuje się, że w Polsce chorych na jaskrę jest ok. 1 mln osób. Zdiagnozowana została tylko u połowy z nich.

Powodem tego jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby i brak wyraźnych objawów, np. bólowych mówi prof. Iwona Grabska-Liberek, Kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Ekspert w dziedzinie jaskry podkreśla, że aż w 90% przypadków choroba ta przebiega bez widocznych dolegliwości. Ok. 70% przypadków tej choroby jest wykrywana zbyt późno, żeby uratować widzenie.

Wielkie znaczenie w leczeniu jaskry mają badania profilaktyczne wzroku, przesiewowe. Dzięki nim, można wykryć jaskrę w jej wczesnym stadium i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom. Żeby skutecznie leczyć musimy jak najwcześniej wykryć chorobę – mówi prof. Jacek Szaflik.

Polscy Okuliści kontra jaskra

Akcja Polscy okuliści kontra jaskra trwa już od 2017 r. Jej inicjatorami są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne i lekarze okuliści z całej Polski. W poprzednich edycjach tej akcji przebadanych zostało ponad 6 tys. pacjentów. Aż 40 proc. z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki w kierunku tej choroby. Zdaniem prof. I. Grabskiej-Liberek i prof. J. P. Szaflika to najlepszy dowód na to, że takie akcje są bardzo potrzebne. Eksperci zachęcają do wzięcia w niej udziału.

Od 10 marca br. bezpłatne badania jaskry

Obecne bezpłatne badania jaskry, z okazji Światowego Dnia Jaskry, będą wykonywane w 65 placówkach w kraju. Diagnostyka przesiewowa będzie obejmować: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, badanie grubości rogówki, a także wywiad z pacjentem. Listę placówek, gdzie można się przebadać w kierunku jaskry można znaleźć na stronach: www.tydzienjaskry.pl oraz www.pto.com.pl.

– Musimy pamiętać o tym, że jaskra jest chorobą nieuleczalną, nawet jeśli jest leczona. Jej leczenie nie ma na celu poprawę widzenia, ale zahamowanie postępowania choroby – przypomina prof. Jacek Szaflik.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...