nadreaktywny pęcherz

Objawy nadreaktywnego pęcherza u mężczyzn

Opublikowano: 1 października 2020

Popuszczanie moczu i wizyty w toalecie po kilkanaście razy dziennie – wielu aktywnych wcześniej panów przy takich objawach zamyka się w sobie i zaczyna unikać aktywności. Tymczasem wystarczy powiedzieć o nich swojemu lekarzowi. Nie zaszkodzą też proste metody czy ćwiczenia wymienione w tym artykule.

Co to znaczy nadreaktywny pęcherz?

Zwiększona aktywność pęcherza objawia się wielokrotnymi w ciągu dnia wizytami w toalecie, popuszczaniem moczu, a także oddawaniem go przez sen. Trudno się dziwić, że dla wielu osób jest to bardzo wstydliwa dolegliwość.

Jej przyczyna nie jest do końca znana. Cierpi na nią mniej więcej 1 na 8-10 mężczyzn, głównie w wieku starszym. Co ciekawe, poza czynnikami takimi jak wiek, geny i styl życia, czasem na problemy z pęcherzem ma wpływ także depresja czy zaburzenia w psychice.

Nadreaktywny pęcherz a prostata

Objawy nadreaktywnego pęcherza można też pomylić z problemami z prostatą. Wtedy również trudno jest oddać mocz, mimo częstych wizyt w toalecie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po środki takie jak Prostamol Uno, który łagodzi dolegliwości związane z parciem na mocz, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Przy problemach z prostatą pomocne mogą być też ćwiczenia mięśni dna miednicy, a także aktywność fizyczna, która nie jest uprawiana na siedząco (a więc: pływanie zamiast kajakarstwa; joga zamiast roweru itp.). Często problemy z prostatą idą w parze z nadreaktywnością pęcherza.

Inne problemy z pęcherzem

Objawy nadreaktywnego pęcherza można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Zazwyczaj lekarz prosi o prowadzenia dziennika – w ten sposób można określić, ile dokładnie razy dziennie oddawany jest mocz, czy zawsze są z tym trudności, czy wiąże się to z określonymi sytuacjami itp. Dzięki temu można odróżnić objawy pęcherza nadreaktywnego od:

  • zapalenia pęcherza moczowego,
  • kamicy dolnych dróg moczowych,
  • choroby i dolegliwości o podłożu nerwowym, które prowadzą np. do oddawania moczu w nocy
  • i wymienionych już problemów z prostatą.

To dlatego, jeśli objawy nie ustępują, warto poradzić się lekarza, zamiast stosować środki na własną rękę – możliwe, że leczenie jest wycelowane w zupełnie inną przypadłość niż ta, która dolega faktycznie.

Jak leczyć problemy z pęcherzem u mężczyzn?

Na wczesnych etapach rozpoznanej nadreaktywności pęcherza terapia nie jest zbyt uciążliwa. Ogranicza się do tego, by pić mniej kawy czy alkoholu. Trzeba też zadbać o ogólnie zdrowy tryb życia i zrzucić zbędne kilogramy. Pod tym względem widać duże podobieństwo z terapią przy problemach z prostatą.

Pomocny może być też trening mięśni Kegla u mężczyzn (bo panowie też je mają!), a także trening podczas oddawania moczu (wydłużanie, wstrzymywanie strumienia moczu itp.). Jeśli nadreaktywność pęcherza ma podłoże psychiczne (np. trauma, depresja, nerwy), wówczas leczenie wspomóc może psychoterapia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...