Szpital w Kielcach, Andrzej Domański – mamy ambitne plany

Opublikowano: 12 marca 2016

Andrzej DomańskiBardzo poważne inwestycje, które chcemy zrealizować w najbliższych miesiącach, to stworzenie w strukturach szpitala pierwszych w regionie centrów urazowych dla dorosłych i dla dzieci oraz centrum perinatologii – mówi Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

Co składa się na pozytywne postrzeganie zarządzanego przez pana szpitala? Jak stara się pan ukierunkować jego rozwój z myślą o pozycji i konkurencyjności placówki oraz zadowoleniu pacjentów?

– Wojewódzki Szpital w Kielcach to jeden z największych, wieloprofilowych, wysokospecjalistycznych podmiotów leczniczych w kraju. W zarządzanej przeze mnie placówce działają jedyne w województwie: neurochirurgia, kardiochirurgia, a także klinika chirurgii dziecięca, anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej, onkologia dziecięca i oddział endokrynologiczno-diabetologiczny. Oddziały pediatryczne mieszczą się w nowym obiekcie, którego wyposażenie jest nowoczesne w porównaniu do innych placówek. Przodujemy w kraju m.in. w innowacyjnych metodach leczenia udarów niedokrwiennych mózgu. Nasza placówka posiada klinikę położnictwa i ginekologii, w której jest najwięcej porodów w województwie świętokrzyskim

– w 2015 r. było ich około 1900. Wspólnie z kliniką neonatologii położnictwo i ginekologia tworzą ośrodek, w którym opiekę na bardzo wysokim poziomie mają zapewnione zarówno matka, jak i jej dziecko. Empatia, którą personel wykazuje w opiece nad rodzącą i noworodkiem, jest wręcz namacalna. Troskę, zaangażowanie i wrażliwość widać również na oddziałach, na których leczeni są dorośli pacjenci. Dysponujemy ponadto nowoczesnym laboratorium diagnostycznym, które posiada certyfikaty: Centralnego Ośrodka Badania Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej oraz międzynarodowe Tiqon i Lab Quality.

Jakie dotychczasowe inicjatywy zarządu szpitala wskazałby pan jako przykłady działań, które wpływają na ocenę świadczeń, bezpieczeństwa i obsługi pacjentów?

– Polityka szpitala jest ukierunkowana na spełnianie wymogów pacjentów. Remonty oddziałów i systematyczne ich doposażanie wpływają na lepszą jakość leczenia i wzrost zadowolenia chorych. W naszej placówce monitorowane jest przestrzegania kart praw i obowiązków pacjenta. Zatrudniamy pełnomocnika ds. praw pacjenta, który na bieżąco wyjaśnia wszystkie kwestie sporne i pomaga chorym oraz ich rodzinom.

Jakie wydarzenia i inwestycje, wpisujące się w strategię rozwoju szpitala, będą miały miejsce w placówce w bieżącym roku?

– Plany mamy bardzo ambitne. Chcemy m.in.: wyremontować pawilon, w którym mieści się oddział onkologii i hematologii dziecięcej, oraz wykonać elewację budynku głównego szpitala i znajdującego się w jego sąsiedztwie Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. Bardzo poważne inwestycje, które chcemy zrealizować w najbliższych miesiącach, to stworzenie w strukturach szpitala pierwszych w regionie centrów urazowych dla dorosłych i dla dzieci oraz centrum perinatologii.

Medycyna to słuszne założenia i cele, ale także ogromne potrzeby finansowe. Jak dbają państwo o ten aspekt działalności, by pogodzić dążenia z możliwościami budżetowymi?

– Mimo że za nami bardzo trudny rok 2015, w trakcie którego w struktury szpitala włączone zostały oddziały pediatryczne, nasza placówka, przy uwzględnieniu amortyzacji, ma dodatni wynik finansowy. Pomoc otrzymujemy również systematycznie od naszego organu prowadzącego, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Liczymy, że przy wsparciu nie tylko regionalnym, lecz także centralnym dalej będziemy zmieniać się i rozwijać dla dobra naszych pacjentów.

Rozmawiała Kornelia Jankowska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *