Menu
Autosan

AUTOSAN – autobusy, które przewiozły Polskę

AUTOSAN to jedna z najstarszych fabryk w Polsce, działająca nieprzerwanie od 1832 r. To 185 lat bogatej historii samej firmy, ale też naszego kraju – każdego dnia tysiące Polaków autobusy z Sanoka wiozły do wykonywania codziennych zajęć i robią to po dziś dzień.

Historia AUTOSANU rozpoczęła się w chwili założenia małego zakładu kotlarskiego przez Walentego Lipińskiego i Mateusza Beksińskiego, uczestników powstania listopadowego. Początkowo wytwarzano w nim wyroby odpowiadające zapotrzebowaniu rozwijającej się w okolicy produkcji gorzelnianej i browarnianej. Pod koniec XIX w. prężnie rozwijająca się wytwórnia otrzymała zamówienie na wagony towarowe przeznaczone dla Krakowa. Ich wysoka jakość spowodowała dalsze zamówienia, a fabryka – znana jako popularny Sanowag – stała się najważniejszym producentem wagonów kolejowych oraz tramwajów w Polsce.

Pierwsze egzemplarze autobusów opuściły mury fabryki w latach 20. XX w. Miały drewniane szkielety, zabudowane na podwoziach włoskiej firmy Lancia. Po powstaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego, w skład którego weszła sanocka fabryka, wyprodukowany został pierwszy autobus na zespołach krajowych o symbolu N-50. Po tych doświadczeniach rozpoczęła się produkcja autobusów na wielką skalę, a wytwórnia przyjęła nazwę Sanocka Fabryka Autobusów AUTOSAN. Od tego czasu systematycznie uruchamiano produkcję kolejnych modeli, które obecnie można już nazwać kultowymi: SAN H-01, SAN H-100, AUTOSAN H9. Bez żadnej przesady można powiedzieć, że AUTOSAN to marka, która przewoziła Polskę. Autobusy AUTOSAN poznało wiele pokoleń Polaków. Przez całe dekady woziły ich do pracy, szkoły, na wczasy. Dojeżdżały w każdy zakątek kraju. Sanocka fabryka dostarczyła na rynek krajowy i rynki zagraniczne ponad 114 tys. pojazdów.

Autosan

Od lat symbolem fabryki jest bocian. Jego stylizowany wizerunek stanowi też firmowe logo. Nie jest przypadkiem połączenie polskiej fabryki autobusów i tego ptaka, który jest jednym z polskich symboli. Już w połowie ubiegłego wieku bociany upodobały sobie komin fabryczny i uwiły na nim gniazdo. Od tamtej pory kolejne pokolenia tych pięknych ptaków osiedlają się w pobliżu hal produkcyjnych. Ciekawostką jest, że już pierwszy znak graficzny AUTOSANU zawierał symbol bocianiego skrzydła. Został zaprojektowany przez słynnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego, który był pracownikiem fabryki.

AUTOSAN Sp. z o.o. to nadal wszystkim dobrze znany polski producent autobusów miejskich i międzymiastowych, a także specjalnych. Dzisiejsze pojazdy tej marki są nowoczesne, bezpieczne, komfortowe i ekologiczne. By spełnić oczekiwania klientów, spółka nieustannie wdraża najnowsze technologie oraz certyfikaty jakości we wszystkich sferach swojej działalności. AUTOSAN to marka, która jest blisko ludzi. Przez 185 lat nieprzerwanej działalności zasłużyła na ich zaufanie. Zasłużyła na ich przyjaźń. Absolutnie.

Fot. AUTOSAN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021