Menu
Certyfikaty Równości Płac

BCC Kobiety − wręczono Certyfikaty Równości Płac

25 listopada przyznane zostały pierwsze w Polsce Certyfikaty Równości Płac firmom, które przestrzegają zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Certyfikat Równości Płac powstał w ramach projektu Business Centre Club Kobiety, którego celem jest budowanie świadomości i nagradzanie firm, które stosują politykę równych płac dla kobiet i mężczyzn pełniących te same stanowiska. − Przyznawany przez BCC Certyfikat Równości Płac jest pierwszym w Polsce wyróżnieniem potwierdzającym, że firma, która go posiada, stosuje transparentne zasady wynagradzania, dostrzega kwestie równości szans kobiet i mężczyzn i stwarza dobre warunki do partnerskiej współpracy obu płci. Tworząc go, chcieliśmy zrobić ważny krok na drodze budowania równowagi płci w biznesie – mówi Katarzyna Woszczyna, wiceprezeska BCC i twórczyni tego projektu.

Inspiracją do stworzenia projektu były doświadczenia z Islandii, która w 2018 roku, jako pierwszy kraj na świecie, wprowadziła Standard Równej Płacy − Zbiór przepisów wspierających równość płac kobiet i mężczyzn. Wszystkie firmy w Islandii, które zatrudniają powyżej 25 osób, muszą wypełniać ten standard i udostępniać raporty o wynagrodzeniach.

− Temat równego wynagradzania kobiet i mężczyzn, niezależności ekonomicznej oraz równych szans w biznesie jest szczególnie ważny z perspektywy całego rynku pracy, wynagrodzenia bowiem nie mają płci. Projekt BCC Kobiety powstał właśnie z tą myślą oraz po to, by propagować istotę równych szans w gospodarce. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w ramach tak ważnego projektu możemy docenić przedsiębiorców działających w Polsce, którzy przestrzegają zasad symetrycznego wynagradzania − powiedział na spotkaniu Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Jak wynika z analiz, kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej od mężczyzn, będąc na tym samym stanowisku. Posiadając podobne doświadczenie i wykształcenie, otrzymują wynagrodzenie niższe od 15 do 40 proc. Kobietom trudniej jest zdobyć awans czy podwyżkę. Przy tym wykształcenie kobiet w Polsce z każdym rokiem się zwiększa. Według danych GUS za 2020 rok, które zostały opublikowane w br., mężczyźni zarabiali przeciętnie o 14,7 proc. więcej niż kobiety.

Ambasadorką projektu jest Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna. − Zawsze będę walczyła o prawa kobiet, o wolność, niezależność i pełne równouprawnienie. Jako kobiety mamy dziś poczucie zagrożenia, trudno nam bowiem pogodzić się z tym, że tracimy coś, co nie tak dawno zyskałyśmy. Popieram projekt BCC Kobiety, ponieważ jego założenia są spójne z bliskimi mi wartościami. Kobiety i mężczyźni powinni być równi i ta równość musi być widoczna zarówno w systemie wynagrodzeń, dostępie do edukacji, jak i wszystkich innych aspektach naszego życia. Myślę, że świat rządzony przez kobiety mógłby być lepszy. Wierzę w ludzi i inteligencję. Wierzę w polskie kobiety i w to, że w naszym kraju nadejdą prawdziwie dobre zmiany − mówi.

Certyfikat przyznawany jest na 3 lata. Jego celem jest zachęcenie pracodawców do wdrażania transparentnego systemu wynagradzania i niwelowania nierówności w wynagrodzeniach. Jest też wyróżnieniem dla firm, które aktywnie włączają się w propagowanie równości płac. W ramach certyfikatu opracowany został kwestionariusz, wykorzystany w procesie badania oraz oceny równości płac kobiet i mężczyzn w przedsiębiorstwach, które ubiegają się o ten tytuł.

W projekt zaangażowani są również mężczyźni. Ambasadorem został senator Krzysztof Kwiatkowski. − Ambasador ma zaszczyt reprezentować państwo lub ideę, do której jest przekonany. Funkcja Ambasadora „BCC Kobiety” w Polsce to duże wyzwanie, ponieważ mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia w naszym kraju w sprawie równego traktowania praw kobiet na bardzo wielu polach. Dlatego ruszamy do pracy na rzecz kobiet i razem z kobietami – mówi.

Anna  Arwaniti

Certyfikaty Równości Płac

Laureaci Certyfikatu

  • Engave − partner i dostawca usług oraz rozwiązań technologicznych wspierających transformację cyfrową przedsiębiorstw
  • Grupa Progres − firma z polskim kapitałem, która od 2002 roku wspiera przedsiębiorstwa na terenie całej Polski, oferując nowoczesne usługi HR
  • Santander Bank Polska − jedna z największych grup finansowych z największym bankiem i kapitałem prywatnym w Polsce
  • Wedia Ann − firma, która zrealizuje kompleksowo i profesjonalnie każdą kampanię reklamową
  • SMAY − krakowska rodzinna firma, która od 34 lat dostarcza rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa wentylacyjnego
  • Grupa Łapaj Sp. z o.o. Sp. J. − łączy w sobie marki miejsc przepełnionych magią. Należą do niej hotele resortowe Hotel Villa Verde Congress & SPA w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz Hotel Verde Montana Wellness & SPA u podnóża Gór Stołowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023