Certyfikaty Równości Płac

BCC Kobiety − wręczono Certyfikaty Równości Płac

Opublikowano: 6 grudnia 2022

25 listopada przyznane zostały pierwsze w Polsce Certyfikaty Równości Płac firmom, które przestrzegają zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Certyfikat Równości Płac powstał w ramach projektu Business Centre Club Kobiety, którego celem jest budowanie świadomości i nagradzanie firm, które stosują politykę równych płac dla kobiet i mężczyzn pełniących te same stanowiska. − Przyznawany przez BCC Certyfikat Równości Płac jest pierwszym w Polsce wyróżnieniem potwierdzającym, że firma, która go posiada, stosuje transparentne zasady wynagradzania, dostrzega kwestie równości szans kobiet i mężczyzn i stwarza dobre warunki do partnerskiej współpracy obu płci. Tworząc go, chcieliśmy zrobić ważny krok na drodze budowania równowagi płci w biznesie – mówi Katarzyna Woszczyna, wiceprezeska BCC i twórczyni tego projektu.

Inspiracją do stworzenia projektu były doświadczenia z Islandii, która w 2018 roku, jako pierwszy kraj na świecie, wprowadziła Standard Równej Płacy − Zbiór przepisów wspierających równość płac kobiet i mężczyzn. Wszystkie firmy w Islandii, które zatrudniają powyżej 25 osób, muszą wypełniać ten standard i udostępniać raporty o wynagrodzeniach.

− Temat równego wynagradzania kobiet i mężczyzn, niezależności ekonomicznej oraz równych szans w biznesie jest szczególnie ważny z perspektywy całego rynku pracy, wynagrodzenia bowiem nie mają płci. Projekt BCC Kobiety powstał właśnie z tą myślą oraz po to, by propagować istotę równych szans w gospodarce. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w ramach tak ważnego projektu możemy docenić przedsiębiorców działających w Polsce, którzy przestrzegają zasad symetrycznego wynagradzania − powiedział na spotkaniu Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Jak wynika z analiz, kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej od mężczyzn, będąc na tym samym stanowisku. Posiadając podobne doświadczenie i wykształcenie, otrzymują wynagrodzenie niższe od 15 do 40 proc. Kobietom trudniej jest zdobyć awans czy podwyżkę. Przy tym wykształcenie kobiet w Polsce z każdym rokiem się zwiększa. Według danych GUS za 2020 rok, które zostały opublikowane w br., mężczyźni zarabiali przeciętnie o 14,7 proc. więcej niż kobiety.

Ambasadorką projektu jest Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna. − Zawsze będę walczyła o prawa kobiet, o wolność, niezależność i pełne równouprawnienie. Jako kobiety mamy dziś poczucie zagrożenia, trudno nam bowiem pogodzić się z tym, że tracimy coś, co nie tak dawno zyskałyśmy. Popieram projekt BCC Kobiety, ponieważ jego założenia są spójne z bliskimi mi wartościami. Kobiety i mężczyźni powinni być równi i ta równość musi być widoczna zarówno w systemie wynagrodzeń, dostępie do edukacji, jak i wszystkich innych aspektach naszego życia. Myślę, że świat rządzony przez kobiety mógłby być lepszy. Wierzę w ludzi i inteligencję. Wierzę w polskie kobiety i w to, że w naszym kraju nadejdą prawdziwie dobre zmiany − mówi.

Certyfikat przyznawany jest na 3 lata. Jego celem jest zachęcenie pracodawców do wdrażania transparentnego systemu wynagradzania i niwelowania nierówności w wynagrodzeniach. Jest też wyróżnieniem dla firm, które aktywnie włączają się w propagowanie równości płac. W ramach certyfikatu opracowany został kwestionariusz, wykorzystany w procesie badania oraz oceny równości płac kobiet i mężczyzn w przedsiębiorstwach, które ubiegają się o ten tytuł.

W projekt zaangażowani są również mężczyźni. Ambasadorem został senator Krzysztof Kwiatkowski. − Ambasador ma zaszczyt reprezentować państwo lub ideę, do której jest przekonany. Funkcja Ambasadora „BCC Kobiety” w Polsce to duże wyzwanie, ponieważ mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia w naszym kraju w sprawie równego traktowania praw kobiet na bardzo wielu polach. Dlatego ruszamy do pracy na rzecz kobiet i razem z kobietami – mówi.

Anna  Arwaniti

Certyfikaty Równości Płac

Laureaci Certyfikatu

  • Engave − partner i dostawca usług oraz rozwiązań technologicznych wspierających transformację cyfrową przedsiębiorstw
  • Grupa Progres − firma z polskim kapitałem, która od 2002 roku wspiera przedsiębiorstwa na terenie całej Polski, oferując nowoczesne usługi HR
  • Santander Bank Polska − jedna z największych grup finansowych z największym bankiem i kapitałem prywatnym w Polsce
  • Wedia Ann − firma, która zrealizuje kompleksowo i profesjonalnie każdą kampanię reklamową
  • SMAY − krakowska rodzinna firma, która od 34 lat dostarcza rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa wentylacyjnego
  • Grupa Łapaj Sp. z o.o. Sp. J. − łączy w sobie marki miejsc przepełnionych magią. Należą do niej hotele resortowe Hotel Villa Verde Congress & SPA w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz Hotel Verde Montana Wellness & SPA u podnóża Gór Stołowych
Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Janusz Fic
Zawsze staramy się szukać konsensusu i optymalnych r...
Motorola
Motorola otrzymała prestiżową nagrodę Effie Awards 2...
Zakończyła się 26. edycja programu Przedsiębiorstwo...
Waldemar Piórek
Zadano mi kiedyś pytanie, dlaczego konkurs WIKTORIA...
Robert Krukowski
Wobec nowych wyzwań rynkowych, jak również niepewnoś...