Choroby zatok a wyzwania współczesnej stomatologii

Opublikowano: 1 listopada 2017

Żyjemy w epoce kultu młodości i piękna. Goniąc za idealnym wyglądem często zapominamy o naszym zdrowiu, a przecież oba te obszary są ze sobą ściśle powiązane.

To, jak ogromne znaczenie estetyczne ma ładny uśmiech wiedzą wszyscy.

Osoby, które marzą o hollywoodzkim uśmiechu powinny poza leczeniem zębów (estetyka biała) zdecydować się także na leczenie dziąseł (estetyka czerwona). Tylko harmonia w wymiarze biało-czerwonym daje zadowalający dla pacjenta i lekarza efekt kliniczny – zarówno estetyczny jak i związany ze zdrowiem ogólnym.

Negatywny wpływ nieleczonych chorób zębów (próchnicy) i chorób przyzębia (parodontozy) na zdrowie całego organizmu jest często bagatelizowany, a może prowadzić do zmian miażdżycowych, chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, zawałów, udarów, zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu, powikłań zapalnych dla stawów czy nerek, a u kobiet w ciąży do przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej noworodków.

Dodatkowo choroby zębów i przyzębia mają wpływ na zmiany chorobowe w obrębie zatok. Gwarancją udanego leczenia stomatologicznego (w tym implantologicznego) jest więc ścisła współpraca dentysty z laryngologiem. Zatoki pełnią różne, ważne funkcje, sprawiają, że czaszka jest lekka, odporna na urazy co pomaga w ochronie naszego mózgu. Wytwarzają również rezonans dźwiękowy, modulujący i wzmacniający dźwięki głosowe.

Wspomagają wymianę cieplną między powietrzem, a krwią, dzięki czemu (wraz z jamą nosową) chłodzą mózgowie. Zatoki biorą czynny udział w wymianie gazowej, ogrzewają i nawilżają powietrze wydychane przez nos, które przemienia się w nasyconą parę o temperaturze 36 stopni. Podobnie jak śluzówka nosa, zatoki posiadają samooczyszczający się mechanizm śluzowo-rzęskowy i wytwarzają duże ilości wydzieliny śluzowej. Wydzielina ta nawilża nabłonek, a także zbiera zanieczyszczenia.

Te i inne pokrewne tematy zostały poruszone podczas spotkania zorganizowanego dla dziennikarzy w ramach cyklu ,,Nowe trendy w laryngologii”.  Konferencję poprowadził dr n. med. Michał Michalik – specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, właściciel Centrum Medycznego MML. 

Współprowadzącymi spotkanie byli: lek. med. Agnieszka Dmowska- Koroblewska – specjalista otolaryngolog z Centrum Medycznego MML oraz dr n. med. Agnieszka Laskus – specjalista stomatologii ogólnej oraz periodontologii, MSc implantologii, współwłaścicielka i współtwórca prywatnej Kliniki Stomatologicznej Trio-Dent

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...