Waga tornistra

Ciężkie życie ucznia

Opublikowano: 1 października 2017

500 ton zważonych tornistrów, rekordzista dźwigający 50 proc. masy swojego ciała. Takie dane podaje Główny Inspektor Sanitarny (GIS), który jest partnerem programu Lekki Tornister. Jak się okazuje, co drugi uczeń w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak.

Badanie prowadzono w blisko 700 szkołach w całej Polsce. Pod lupą GIS znaleźli się uczniowie klas I-VI szkół podstawowych oraz I-III gimnazjów, w sumie prawie 115 tys. osób. Na tej podstawie została określona waga tornistra.

Waga tornistra, według zaleceń GIS nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Tymczasem rekord pobił uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej, którego plecak ważył 11 kg – połowę tyle, co jego właściciel!

Jak się okazuje największy problem jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie 81 proc. uczniów klas pierwszych nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, a aż 30 proc. dźwiga tornistry równe 15 proc. ich wagi.

Najcięższe tornistry noszą uczniowie klas I-III w szkołach podstawowych. W klasach pierwszych, aż 65 proc. dzieci ma bagaże przekraczające 10 proc. masy ich ciała. Nieco lepiej jest w gimnazjach, tutaj problem zbyt ciężkiego plecaka dotyczy 22 proc. uczniów.

Grunt, to umiar

Wytyczne GIS mówią, że plecak powinien mieć usztywnioną ściankę, przylegającą do pleców, a jego ciężar musi rozkładać się symetrycznie. Aby tak się stało cięższe rzeczy należy układać na dole, a lżejsze u góry. Idealne są dla dziecka szerokie szelki umożliwiające swobodne wkładanie i zdejmowanie plecaka. GIS zaleca także aby podobnie, jak przy plecakach, tornister miał dodatkowe szelki zapinane z przodu klatki piersiowej.

Bagaż trzeba nosić na obu ramionach, a nie na jednym, jak to ma w zwyczaju młodzież. Pewnym rozwiązaniem są plecaki na kółkach, ale i te należy odpowiednio używać, bo ciągnięte za sobą, jedną ręką, także wymuszają przyjęcie nieprawidłowej postawy przez dziecko.

Jak się okazuje problem ciężkich tornistrów nie jest tylko związany z nadmiarem przyborów i książek, które dzieci noszą do szkoły. Bardzo często do plecaków trafiają rzeczy zbędne: zabawki, kilka piórników, ciężkie bidony.

Dlatego organizatorzy programu apelują do rodziców, aby sprawdzali, co ich pociechy zabierają do szkoły i towarzyszyli im w pakowaniu rzeczy na następny dzień.

Konsekwencją noszenia zbyt ciężkich tornistrów są wady postawy oraz nieprawidłowy rozwój płuc, spowodowany deformacją klatki piersiowej.

Głównym celem programu jest prowadzenie edukacji z zakresu profilaktyki wad postawy, zachęcanie dzieci do zdrowego trybu życia i uwrażliwienie rodziców, opiekunów oraz nauczycieli na problem przeciążonych tornistrów.

Organizatorem programu Lekki Tornister jest Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Partnerem – GIS. Natomiast patronami honorowymi: Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...