Kraków

Czy warto zamieszkać w Krakowie?

Opublikowano: 9 listopada 2021

Kraków, dawna stolica Polski uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast nie tylko Polski, ale i Europy. Nic zatem dziwnego, że każdego roku przyjeżdża tutaj wielu turystów, którzy pragną doświadczyć piękna stolicy Małopolski. Co więcej, niektórzy zamożni Polacy z innych regionów kraju są zainteresowani przeprowadzką. Czy to dobry ruch? Czy faktycznie Kraków ma aż tak wiele do zaoferowania?

Obcowanie z historią na każdym kroku

Kraków został założony przez 1228 rokiem oraz ponownie w 1257 roku przez księcia Bolesława Wstydliwego. Od roku 1320, a więc od panowania Władysława Łokietka pełnił on funkcję stolicy państwa polskiego. Dopiero Zygmunt III Waza przeniósł swój dwór do Warszawy.

Ze względu na fakt, że Kraków jest miastem starym oraz pełnił niezwykle ważną funkcję państwową, powstało w nim wiele obiektów, które zachwycają do dziś. Na pierwszym miejscu należy wymienić Wawel, rezydencję polskich królów. Niedaleko zamku znajduje się pomnik Smoka Wawelskiego, legendarnego potwora, który miał siać strach wśród średniowiecznych mieszkańców miasta. Na uwagę zasługuje równie katedra wawelska, w której spoczywają doczesne szczątki wielu władców, poetów oraz najważniejszych polityków.

Turystów z całego świata urzeka również piękno krakowskiego rynku. Można na nim zobaczyć między innymi Kościół Mariacki oraz Sukiennice – dwa najbardziej charakterystyczne budynki miasta. W mieście wciąż czuć również klimat z czasów panowania Habsburgów.

Kraków to również silny ośrodek polskiego katolicyzmu. W Łagiewnikach znajduje się bowiem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, do którego przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata zafascynowani historią świętej siostry Faustyny.

Jeżeli chodzi o zabytki, należy również zwrócić uwagę na stare kamienice, w których można wynająć lub kupić mieszkanie. To znakomita lokata kapitału, ale także miejsce do życia. Szczególnie dla osób, które cenią sobie piękno oraz niepowtarzalny klimat Krakowa.

Kraków – ważny ośrodek biznesu

Kraków to największe miasto w Małopolsce. Z tego względu wzbudza on zainteresowanie wielu inwestorów oraz osób pragnących prowadzić różnego rodzaju interesy. Powstaje tutaj coraz więcej startupów, które świadczą wyspecjalizowane usługi z zakresu IT, reklamy i PR dla podmiotów prowadzących różnego rodzaju działalność gospodarczą.

W stolicy Małopolski działa również wiele przedsiębiorstw z branży chemicznej oraz szeroko pojętego doradztwa biznesowego. Niezwykle ważną gałęzią miejskiej gospodarki jest oczywiście turystyka.

Za sukcesem Krakowa w tej dziedzinie przemawia fakt, że miasto posiada bardzo duży potencjał intelektualny. W stolicy Małopolski działa bowiem wiele uczelni, w murach których kształcą się studenci z całej Polski, a nawet z innych krajów. Kompetencje, których nabywają oni w czasie swej edukacji, procentują później na rynku pracy. Wiele firm bowiem ceni sobie absolwentów krakowskich uczelni.

Miasto dla miłośników nocnego życia

Wiele osób, które przyjeżdżają do Krakowa, pragnie poznać atmosferę nocnego życia tutaj panującą. W mieście funkcjonuje wiele znakomitych lokali gastronomicznych oraz placówek kulturalnych na najwyższym możliwym poziomie. Najlepszym tego przykładem jest legendarna Piwnica pod Baranami, gdzie zadebiutowało wielu polskich artystów. Również oferta krakowskich teatrów oraz muzeów jest niezwykle bogata. Z kolei młodych ludzi interesują przede wszystkim liczne bary oraz kluby, w których można spędzić czas ze znajomymi.

Warto również odwiedzić poszczególne dzielnice Krakowa. Interesującym miejscem jest Kazimierz, dawna dzielnica żydowska. Można w niej obecnie znaleźć wiele modnych lokali, do których przychodzą ludzie z całego miasta. Na uwagę zasługuje również Nowa Huta, z założenia idealne miasto socjalistyczne. Po transformacji ustrojowej stała się ona popularnym kierunkiem wycieczek młodych ludzi, gdzie mogą oni poczuć klimat dawnych czasów.

Paweł Stasiuk

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...