alkohol

Detoks alkoholowy: jak skutecznie pozbyć się alkoholu z organizmu?

Opublikowano: 2 lutego 2020

Nadużywanie alkoholu ma zły wpływ na nasze zdrowie. O ile powrót do pełni sił po jednorazowej imprezie w większości przypadków kończy się na wyjętym z życiorysu dniu, w przypadku regularnego spożywania nadmiernych ilości napojów wyskokowych może być to zdecydowanie trudniejsze. Warto wówczas pomyśleć o detoksie alkoholowym, który przyspiesza naturalne procesy i pozwoli organizmowi odżyć.

Detoks alkoholowy: nie tylko dla uzależnionych

Chociaż detoks kojarzy się głównie z terapią zaawansowanych uzależnień, w rzeczywistości jest doskonałym rozwiązaniem również w innych przypadkach. Dłuższa impreza albo zbieg kilku okazji też mogą poważnie wpłynąć na kondycję organizmu. Powrót do rzeczywistości wcale nie jest prosty. Odtrucie można przeprowadzić samodzielnie w domu. W niektórych przypadkach warto jednak rozważyć zaangażowanie zajmujących się tym medyków, takich jak warszawski Kacdoktor, zajmujący się m.in. detoksem alkoholowym – https://www.kacdoktor.pl/odtrucie-po-alkoholu. Ożywcza kroplówka przyspieszy proces i pozwoli błyskawicznie odzyskać siły.

Na czym polega detoks?

Spożywanie alkoholu etylowego doprowadza do gromadzenia się w organizmie niebezpiecznych dla jego funkcjonowania substancji. Co najgorsze – etanol rozpuszcza się we krwi i błyskawicznie przedostaje się do niemal wszystkich organów, w tym oczywiście wątroby, płuc, serca, nerek i mózgu. Jego nadużywanie ma katastrofalny wpływ na zdrowie i może doprowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób. Szczególnie niebezpieczny jest aldehyd octowy, w który zamienia się etanol w wątrobie pod wpływem działania enzymów. Skutki nadużywania alkoholu są jednak długofalowe: nagromadzone toksyny doprowadzają do złego samopoczucia i braku energii, mogą jednak być również przyczyną wielu chorób. Skuteczny detoks alkoholowy umożliwia szybkie pozbycie się ich i przywrócenie organizmowi stabilności.

Glutation dla lepszej detoksykacji

W profesjonalnej detoksykacji alkoholowej wykorzystuje się kilka substancji. M.in. zestawy witamin o właściwościach przeciwutleniających, co pozwala zwalczać nagromadzone w organizmie wolne rodniki. Równie ważnym składnikiem będą również elektrolity, których równowagę zaburza huczna impreza. Szczególnie zbawienny wpływ na stan zdrowia ma jednak glutation – organiczny związek chemiczny o silnych antyoksydacyjnych właściwościach. Naturalnie występuje w komórkach ssaków, a jego dodatkowy zastrzyk umożliwia odwrócenie negatywnych procesów, które wcale nie muszą mieć związku z alkoholem: oprócz niego do szkodliwych reakcji doprowadza również m.in. nadużywanie leków.

Naturalne sposoby na detoks

Detoksykację organizmu możemy również przeprowadzić samodzielnie, jednak jej skuteczność – ze względu na ograniczone wchłanianie substancji z przewodu pokarmowego – jest znacznie niższa. W tym celu powinniśmy wykorzystać potencjał, który daje nam sama natura. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest picie herbatek z czystka, który oprócz właściwości przeciwutleniających wyróżnia się również działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Możemy stosować również inne zioła znane z domowych apteczek, takie jak mniszek lekarski, skrzyp polny czy mięta pieprzowa, oraz herbatę zieloną.

Diety koktajlowe i sokowe

Warto również spożywać w dużych ilościach owoce i warzywa, zredukować natomiast przyswajanie mięsa. Znakomitym działaniem odtruwającym charakteryzują się diety sokowe i koktajlowe. Polegają one na spożywaniu przez 1–2 tygodnie głównie koktajli lub soków ze świeżo wyciśniętych owoców, uzupełnionych o lekkie posiłki i dużą ilość wody. Pozwoli to odbudować zagubiony balans i pozbyć się z organizmu toksyn.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Marihuana lecznicza to temat, który budzi w...
Alergie
Porządki sezonowe to idealna okazja, aby nie tylko odświeżyć...
Siwienie włosów
Siwienie włosów to naturalny proces, podczas którego nasze w...
brak snu
W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz...
Dieta śródziemnomorska
Pewnie słyszałeś o diecie śródziemnomorskiej, która kładzie...