Menu
E-PIT

E-PIT-y – czy warto wybrać ten rodzaj rozliczeń w firmie?

Obowiązek rozliczenia podatku dochodowego spoczywa na wszystkich firmach niezależnie od branży. Generuje on dużo pracy zarówno dla księgowych, jak i dla samych pracowników, którzy muszą żmudnie wypełniać formularze i dokonywać niezbędnych obliczeń. W ostatnich latach pojawiły się jednak tzw. e-PIT-y. Programy komputerowe pozwalające na rozliczenie on-line poprzez wprowadzanie danych w internetowym formularzu. Czy ta forma rozliczenia rzeczywiście jest korzystniejsza?

Omylność

W przypadku wypełniania papierowego formularza najważniejsze obliczenia musimy wykonać samodzielnie, co zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Co więcej, jeśli mamy wątpliwości co do tego, w jaki sposób należy wypełnić daną rubrykę, to dotarcie do takiej informacji może okazać się problematyczne i znacznie wydłużyć proces rozliczenia. W przypadku rozliczenia przez formularz internetowy pracownik wypełniający deklarację jest prowadzony krok po kroku, a większość obliczeń program wykonuje automatycznie. Dzięki temu liczba błędów spada niemal do zera.

Wygoda i oszczędność czasu

Niezwykle ważną zaletą e-PIT-u jest fakt, że w porównaniu z tradycyjną deklaracją podatkową jest znacznie bardziej przyjazny. Najbardziej uciążliwe zadania program wykonuje za nas. Instruuje nas co do każdego kroku tak, że koniec końców jedynym naszym zadaniem pozostaje podawanie zgodnych z prawdą danych. Cały proces trwa o wiele szybciej niż w przypadku papierowego formularza. Co ciekawe: jak pokazują badania, dotyczy to również osób które z e-PIT-em mają styczność po raz pierwszy. Udzielane przez program instrukcje są jasne i zrozumiałe dla każdego, pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale również mnóstwo stresu.

Czas oczekiwania na zwrot podatku

Wykorzystanie e-PIT-ów to udogodnienie nie tylko dla samego podatnika i zatrudniającej o firmy, ale również dla Urzędu Skarbowego, który wiele procesów (m.in. archiwizowanie i przetwarzanie danych) może dzięki niemu zautomatyzować. Weryfikowanie formularza, przygotowywanie odpowiedniej kwoty zwrotu i w końcu dostarczenie jej do podatnika trwa dzięki temu po prostu o wiele krócej.

Oszczędność papieru

Mniej papieru to mniej kłopotów. Formularze PIT potrafią zajmować dużo miejsca, a do tego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć – w odróżnieniu od danych komputerowych są podatne na fizyczne zniszczenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm zatrudniających setki i tysiące pracowników w których do rozliczenia jest niewyobrażalna ilość deklaracji podatkowych do obsługi których często trzeba oddelegować pracowników którzy mogliby w tym czasie zająć się realizacją innych zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022