jak produkowane są magnesy

Czy wiesz jak produkowane są magnesy?

Opublikowano: 28 września 2023

Magnesy coraz częściej pojawiają się w codziennym życiu każdej osoby, wykorzystywane są w przemyśle, medycynie, a także w codziennym życiu. Jednak w jaki sposób są produkowane magnesy? Dowiedz się tego z poniższego artykułu!

Proces produkcji magnesów

Istnieje kilka procesów wytwarzania magnesów, jednak najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą jest metalurgia proszków. W ramach tego procesu odpowiednią kompozycję metali kruszy się na drobny proszek, zagęszcza i podgrzewa. Z tego powodu magnesy te najczęściej zwane są magnesami spiekowymi. W ten sposób powstają wszystkie magnesy ferrytowe, a także neodymowo-żelazowo-borowe.

Zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda ten proces? Odpowiednie surowce topi się, a następnie stop wlewa do formy, na płytę chłodzącą lub przetwarza w odpowiednim urządzeniu. Następnie utwardzone kawałki metalu są kruszone i proszkowane w celu utworzenia drobnego proszku. Proces zagęszczania proszku polega na ułożeniu cząstek w taki sposób, aby w gotowej części wszystkie obszary magnetyczne były skierowane w odpowiednim kierunku.

Kolejny krok – formowanie magnesów

Magnesy poddawane są następnie obróbce, która może obejmować ich szlifowanie lub cięcie na mniejsze części. Materiał magnesu jest kruchy i bardzo twardy, przez co wymaga odpowiednich urządzeń. Wszystkie te procesy muszą być prowadzone bardzo ostrożnie, aby zminimalizować odpryski oraz pęknięcia. W przypadku produkcji na mniejszą skalę tych skomplikowanych kształtów powszechnie stosuje się obróbkę elektroerozyjną.

Następnie przygotowane magnesy powlekane są powłoką, która uodparnia je na rdzewienie czy niepożądane reakcje chemiczne. Najpopularniejsze powłoki to zdecydowanie powłoki epoksydowe, które mogą być nakładane natryskowo. Magnesy można również powlekać powłokami konwersyjnymi, takimi jak fosforany i chromiany cynku, żelaza lub manganu.

Ostatni krok – magnesowanie

Po zakończeniu produkcji magnes wymaga „naładowania”, aby wytworzyć zewnętrzne pole magnetyczne. Można tego dokonać za pomocą solenoidu – pustego cylindra, w którym można umieścić magnesy o różnych rozmiarach i kształtach – lub za pomocą uchwytów zaprojektowanych w celu nadawania unikalnych wzorów magnetycznych. Możliwe jest także magnesowanie dużych zespołów, aby uniknąć konieczności przenoszenia dużych magnesów w stanie namagnesowanym.

Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach magnesy będą wymagały stabilizacji i kalibracji. Stabilizacja to proces wstępnej obróbki magnesów w zespole lub poza nim, tak aby późniejsze użycie nie spowodowało dodatkowej utraty strumienia wyjściowego. Kalibrację przeprowadza się w celu zawężenia zakresu wydajności grupy magnesów. Procesy te wymagają obróbki w piecu w podwyższonej temperaturze lub odwrotnego pulsowania w magnetyzerze w polach poniżej pełnej mocy przebicia.

Poszukujesz magnesu, który będzie odpowiadał potrzebom pojawiającym się w Twoim przedsiębiorstwie? Zapozna się z ofertą gotowych urządzeń magnetycznych, które są dostosowywane do potrzeb klienta. Magnesy na zamówienie warto zamówić od zaufanego dostawcy takiego jak producent magnesów Magnepol.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Suwnice
...