E-recepta

E-recepta – co trzeba o niej wiedzieć?

Opublikowano: 8 października 2023

Papierowe recepty powoli przechodzą do historii. Obecnie, aby odebrać w aptece przepisane leki, wystarczy podać otrzymany kod. Pozwala to uniknąć wielu niedogodności, z którymi wiązały się tradycyjne recepty. Zobacz, co musisz wiedzieć o e-receptach!

W ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w dziedzinie dostępności rozwiązań z zakresu telemedycyny. Niektóre z nich są dla pacjentów bardzo wygodne i znacznie ułatwiają diagnostykę i leczenie różnych schorzeń. Kto może otrzymać taką receptę i jak wygląda odbiór leków?

Kto może otrzymać receptę online?

Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy pacjent. Nie wymaga to żadnych dodatkowych formalności. E-recepta w formie czterocyfrowego kodu generowana jest podczas konsultacji lekarskiej. Można ją uzyskać podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lub przez internet. Taką usługę oferuje Halomed – receptę online można uzyskać w czasie krótszym niż godzina. To bardzo wygodne rozwiązanie również dla osób, które stale przyjmują leki i pilnie potrzebują recepty na nowe opakowanie.

Jakie leki można otrzymać na podstawie e-recepty?

Lekarz, w zależności od oceny potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia pacjenta, może przepisać każdy dopuszczony do obrotu lek. Może to zrobić zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i konsultacji telefonicznej, czy online. Index leków w Polsce obejmuje różne grupy preparatów. Dostęp do niektórych z nich, np. leków psychotropowych może wymagać dodatkowego badania, kontrolowana jest także ilość przepisywanych opakowań.

Menopauza. Najważniejsze informacje

Kto może wystawić e-receptę?

Preparaty medyczne mogą przepisywać nie tylko lekarze. Według aktualnie obowiązujących w Polsce przepisów recepty mogą wystawiać także lekarze stomatolodzy, felczerzy oraz pielęgniarki i położne.

Jak odebrać leki z e-recepty?

Wykupienie preparatów przepisanych w formie e-recepty jest niezwykle proste. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL pacjenta. Można go podyktować lub zapisać na kartce i przekazać farmaceucie. Kod udostępniany jest pacjentowi przez lekarza, otrzymuje się go także w postaci wiadomości SMS. Dzięki temu taka recepta na pewno się nie zgubi ani nie ulegnie zniszczeniu. Ze względu na wygodę, e-recepta jest bardzo dobrze ocenianym rozwiązaniem, które ułatwia pacjentom leczenie i usprawnia pracę lekarzy i farmaceutów.

Jaką ważność ma e-recepta?

E-recepta podlega dokładnie takim samym regulacjom jak jej papierowa wersja. Każda recepta ma określoną ważność, po której przekroczeniu wykupienie zapisanych na niej leków nie będzie możliwe. Czas ten naliczany jest zwykle od momentu jej wystawienia, lekarz może też wskazać na recepcie inną datę rozpoczęcia jej ważności – zwykle dzieje się tak w przypadku leków przepisywanych na dłuższy okres.

Ten termin zależy też od rodzaju preparatu. Zwykle jest to 30 dni, jednak np. antybiotyki można wykupić do 7 dni. W przypadku leków wytwarzanych na indywidualne zamówienie lub preparatów sprowadzanych z zagranicy czas ten jest dłuższy – takie recepty są ważne 120 dni.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...