Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – 100-lecie odzyskania niepodległości

Opublikowano: 29 października 2018

30 października 2018 r. w Warszawie rozpocznie się V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Jest on jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w stolicy celebrujących 100-lecie odzyskania niepodległości.

Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego będzie odbywać się w najważniejszych salach koncertowych Warszawy tj.: w Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Cykl festiwalowych imprez, które będą odbywać się od 30 października do 11 listopada 2018 r., wpisuje się w kontynuację przywracania Warszawie pamięci wielkiego Polaka jakim był Ignacy Jan Paderewski.

Jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny, myśl o Polsce wielkiej, silnej i niepodległej była i jest treścią mego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mego życia – twierdził Ignacy Jan Paderewski.

Ignacy Jan Paderewski w walce o niepodległość

Wybitny pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski był jednym z głównych architektów polskiej niepodległości. Artysta spędził w Warszawie swoją młodość i wielokrotnie powracał do Warszawy. Nie tylko jako pianista i kompozytor, ale jako mąż stanu, wybitny polityk, wzór Polaka – patrioty i filantropa.

Festiwal, jako impreza muzyczna, poszerzona o aspekt również dokumentacji i popularyzacji filmowo-wystawowej, ukazuje Paderewskiego od innej nieco strony – mówią organizatorzy wydarzenia.

– Paderewski, gdyby nie był wielkim pianistą, zapewne nie przedostałby się na polityczne salony, żeby tak wiele móc uczynić dla Polski. O spotkanie z nim zabiegali „wielcy tego świata”: kolejni Papieże, ówcześni monarchowie, a także przywódcy państw – mówi Jan Popis, dyrektor Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości powinniśmy w sposób szczególnie uroczysty podkreślić znaczenie wielkiego twórcy i wielkiego męża stanu. Pianista i kompozytor znaczną część życia poświęcił idei budowy Państwa Polskiego, kosztem swojej działalności artystycznej i kompozytorskiej – zauważa Jan Popis.

V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

To już piąty raz w Warszawie będzie odbywać się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Tym razem przypada on w rocznicę urodzin Paderewskiego, która miała miejsce 6 listopada 1860 r.

Cykl festiwalowych wydarzeń zainauguruje (30.10.2018 r.) koncert pt. Stolica Wolności, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Podczas tego doniosłego wydarzenia artystycznego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, wykona Symfonię h-moll Polonia I. J .Paderewskiego. Pomiędzy częściami nastąpi projekcja dwóch filmów dokumentalnych: „ Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy i „ Prezydenci Paderewskiemu”.

Symfonia Polonia

Symfonia Paderewskiego miała służyć sprawie narodowej, nie jedynie sztuce. Właśnie dlatego wybraliśmy ten utwór na uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej – mówi dyrektor Jan Popis. Warto pamiętać, że powstanie Filharmonii Narodowej sfinansował Paderewski wraz z Kronenbergiem – dodaje.

Gdy dyryguję symfonią wtapiam się w innym świat znaczony myślami o Polsce, u Rachmaninowa – jest tęsknota, w muzyce Paderewskiego – ojczyzna, w Pasji Pendereckiego – Bóg. Od wielu lat twierdzę, że Symfonia Polonia jest najlepszą symfonią, jaką możemy znaleźć w polskiej literaturze muzycznej XX wieku – mówi Jerzy Maksymiuk, wybitny polski dyrygent, pianista i kompozytor.

Koncert kameralny na Zamku Królewskim

W ramach wydarzeń festiwalowych, 4 listopada w Sali Balowej w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się koncert kameralny. Wystąpi na nim słynny skrzypek Vadim Brodski, Katarzyna Nowaczewska – Manthey i trio akordeonowe Motion Trio. W programie koncertu usłyszymy utwory m. in.: Paderewskiego, Chopina, Lutosławskiego, Pendereckiego, Ogińskiego, Szymanowskiego, Wieniawskiego i Kilara.

Festiwal zamawia wykonania utworów Paderewskiego u zagranicznych artystów. Współpracują z nim wykładowcy uczelni muzycznych, muzykolodzy, historycy, dziennikarze i publicyści muzyczni – mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor Fundacji „AVE ARTE”, która jest organizatorem wydarzenia.

Ewa Ploplis

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
saksofon
Saksofon to instrument o wyjątkowym brzmieniu, który...
wzmacniacz do perkusji
Przy zakupie wzmacniacza do perkusji elektronicznej należy w...
Przenikania
Główną ideą cyklu wystaw Przenikania jest promowani...
Teatr Muzyczny ROMA
Tak najkrócej można st...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...