Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – 100-lecie odzyskania niepodległości

Opublikowano: 29 października 2018

30 października 2018 r. w Warszawie rozpocznie się V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Jest on jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w stolicy celebrujących 100-lecie odzyskania niepodległości.

Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego będzie odbywać się w najważniejszych salach koncertowych Warszawy tj.: w Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Cykl festiwalowych imprez, które będą odbywać się od 30 października do 11 listopada 2018 r., wpisuje się w kontynuację przywracania Warszawie pamięci wielkiego Polaka jakim był Ignacy Jan Paderewski.

Jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny, myśl o Polsce wielkiej, silnej i niepodległej była i jest treścią mego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mego życia – twierdził Ignacy Jan Paderewski.

Ignacy Jan Paderewski w walce o niepodległość

Wybitny pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski był jednym z głównych architektów polskiej niepodległości. Artysta spędził w Warszawie swoją młodość i wielokrotnie powracał do Warszawy. Nie tylko jako pianista i kompozytor, ale jako mąż stanu, wybitny polityk, wzór Polaka – patrioty i filantropa.

Festiwal, jako impreza muzyczna, poszerzona o aspekt również dokumentacji i popularyzacji filmowo-wystawowej, ukazuje Paderewskiego od innej nieco strony – mówią organizatorzy wydarzenia.

– Paderewski, gdyby nie był wielkim pianistą, zapewne nie przedostałby się na polityczne salony, żeby tak wiele móc uczynić dla Polski. O spotkanie z nim zabiegali „wielcy tego świata”: kolejni Papieże, ówcześni monarchowie, a także przywódcy państw – mówi Jan Popis, dyrektor Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości powinniśmy w sposób szczególnie uroczysty podkreślić znaczenie wielkiego twórcy i wielkiego męża stanu. Pianista i kompozytor znaczną część życia poświęcił idei budowy Państwa Polskiego, kosztem swojej działalności artystycznej i kompozytorskiej – zauważa Jan Popis.

V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

To już piąty raz w Warszawie będzie odbywać się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Tym razem przypada on w rocznicę urodzin Paderewskiego, która miała miejsce 6 listopada 1860 r.

Cykl festiwalowych wydarzeń zainauguruje (30.10.2018 r.) koncert pt. Stolica Wolności, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Podczas tego doniosłego wydarzenia artystycznego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, wykona Symfonię h-moll Polonia I. J .Paderewskiego. Pomiędzy częściami nastąpi projekcja dwóch filmów dokumentalnych: „ Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy i „ Prezydenci Paderewskiemu”.

Symfonia Polonia

Symfonia Paderewskiego miała służyć sprawie narodowej, nie jedynie sztuce. Właśnie dlatego wybraliśmy ten utwór na uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej – mówi dyrektor Jan Popis. Warto pamiętać, że powstanie Filharmonii Narodowej sfinansował Paderewski wraz z Kronenbergiem – dodaje.

Gdy dyryguję symfonią wtapiam się w innym świat znaczony myślami o Polsce, u Rachmaninowa – jest tęsknota, w muzyce Paderewskiego – ojczyzna, w Pasji Pendereckiego – Bóg. Od wielu lat twierdzę, że Symfonia Polonia jest najlepszą symfonią, jaką możemy znaleźć w polskiej literaturze muzycznej XX wieku – mówi Jerzy Maksymiuk, wybitny polski dyrygent, pianista i kompozytor.

Koncert kameralny na Zamku Królewskim

W ramach wydarzeń festiwalowych, 4 listopada w Sali Balowej w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się koncert kameralny. Wystąpi na nim słynny skrzypek Vadim Brodski, Katarzyna Nowaczewska – Manthey i trio akordeonowe Motion Trio. W programie koncertu usłyszymy utwory m. in.: Paderewskiego, Chopina, Lutosławskiego, Pendereckiego, Ogińskiego, Szymanowskiego, Wieniawskiego i Kilara.

Festiwal zamawia wykonania utworów Paderewskiego u zagranicznych artystów. Współpracują z nim wykładowcy uczelni muzycznych, muzykolodzy, historycy, dziennikarze i publicyści muzyczni – mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor Fundacji „AVE ARTE”, która jest organizatorem wydarzenia.

Ewa Ploplis

 

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...