rekrutacja w HR

Gdzie szukać pracowników HR-owych?

Opublikowano: 3 stycznia 2023

Firmy zatrudniające pracowników często delegują osoby do zadań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, czyli Human Resources. Dział HR odpowiada za procesy związane z zatrudnieniem w firmie. W ten sposób odciąża przedsiębiorcę, pozwalając mu zaoszczędzić cenny czas. Zobacz, gdzie można znaleźć odpowiednich kandydatów na stanowisko specjalisty ds. HR.

Kto prowadzi selekcję kandydatów?

Dobrze zaplanowana i przeprowadzona rekrutacja to klucz do sukcesu, czyli do zatrudnienia specjalisty, którego doświadczenie, kompetencje i motywacja odpowiadają osobom zarządzającym firmą. Osobiście prowadzona selekcja kandydatów na pracowników zabiera wiele cennego czasu, jednak pozwala na dokładne przyjrzenie się osobom ubiegającym się o stanowisko pracownika HR.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z firm pośredniczących w wyszukiwaniu kandydatów na to stanowisko. Można w tym celu nawiązać współpracę z tzw. headhunterami lub skorzystać z outsourcingu pracowniczego. Osoby o wstępnie zweryfikowanych wysokich kwalifikacjach zawodowych biorą udział w kolejnych etapach rekrutacji w HR i mają szansę podjąć zatrudnienie. Jedną z takich firm jest https://hrk.pl/pl/human-resources

Jak przebiega rekrutacja w HR?

Selekcja na wysokie stanowiska składa się zwykle z 2 lub 3 etapów. Podczas nich sprawdzane są kompetencje kandydatów, ich motywacja i doświadczenie. Początkujący HR-owcy szukają pracy za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Takie osoby warto zatrudniać w agencjach HR, gdzie mają szansę pod okiem doświadczonych kolegów z branży zyskać doświadczenie. Stażyści i osoby zajmujące niższe stanowiska zazwyczaj mają niewielkie wymagania finansowe, co przekłada się na oszczędności w firmie. Z drugiej strony ich motywacja jest duża, dzięki czemu większość z nich mocno angażuje się w pracę i szybko awansuje.

Osoby zajmujące się profesjonalnie zarządzaniem zasobami ludzkimi, np. HR Specialist, Recruitment Manager lub Employer Branding Manager zwykle nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Wobec tego często zdarza się, że trzeba ich w jakiś sposób zachęcić do zmiany pracy. Firmy zewnętrzne rekrutują pracowników HR na najwyższym poziomie i tworzą bazy potencjalnych pracowników.

Jak rozpoznać dobrego kandydata do działu HR?

Odpowiedni kandydat na stanowisko HR-owca musi przejść pozytywnie rekrutację w HR. Niektórzy właściciele firm wolą sami ją przeprowadzić i samodzielnie wybrać przyszłego pracownika. Jest to jednak dość żmudny i czasochłonny proces. Aby zaoszczędzić czas i pracę, warto skorzystać z gotowych baz pracowników o odpowiednich kompetencjach. Osoby z doświadczeniem na tym stanowisku mają kwalifikacje umożliwiające sprawne zatrudnianie i zwalnianie pracowników, prowadzenie procesów rekrutacyjnych w celu uzupełnienia kadry. Zajmują się też onboardingiem nowych pracowników, czyli zaznajamianiem ich z firmą, jej produktami i usługami oraz ze sposobem działania przedsiębiorstwa.

Rekrutacja specjalistów ds. HR i wybranie osoby posiadającej odpowiednie kompetencje skutkuje odciążeniem pracodawcy. Dzięki temu możliwe jest optymalne zarządzanie pracą zespołu, co przekłada się na lepsze wyniki i rozwój biznesu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Trados Business Manager
...
fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika, czyli technolo...
Wynajem średnioterminowy
Posiadanie własnej firmy ma wiele zalet, jednak aby osiągnąć...
rejestracja czasu pracy
Elektroniczna rejestracja czasu pracy niesłusznie bywa sprow...
systemem ERP
Wśród rozwiązań informatycznych, jakie wdraża duża g...